logo
logo
logo
logo
wyroby nowatorskie

Akcyza obejmie kolejne produkty
Opublikowano: 18 października 2017

Od 1 stycznia 2018 roku opodatkowane mają być płyn do elektronicznych papierosów oraz wyroby nowatorskie, które są substytutem tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Nowelizację ustawy o podatku akcyzowym przyjął we wtorek rząd.

Po posiedzeniu Rady Ministrów Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że zarówno płyn do elektronicznych papierosów, jak i wyroby nowatorskie będą traktowane tak samo, jak tradycyjne wyroby tytoniowe. Zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie i zapewniające państwu kontrolę nad ich produkcją oraz sprzedażą.

Akcyza na płyn do elektronicznych papierosów i wyroby nowatorskie

Autorzy nowelizacji argumentują, że chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów oraz zapobieganie przywożeniu do Polski nielegalnych produktów. Akcyzę na płyn do elektronicznych papierosów i wyroby nowatorskie wprowadziły już m.in. Włochy, Słowenia, Rumunia, Grecja, Węgry.

Akcyza na płyn, bez względu na zawartość w nim nikotyny ma wynosić 50 gr za mililitr, natomiast za kilogram wyrobów nowatorskich – 141,29 zł.

Rada Ministrów uważa, że sprzedawanie płynu i wyrobów nowatorskich bez akcyzy odbywa się obecnie kosztem konsumpcji tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

W rozumieniu dyrektyw unijnych, elektroniczne papierosy ani płyny do nich, nie są uznawane za wyroby tytoniowe. Jednak polskie Ministerstwo Finansów, uważa że, ponieważ są substytutem tradycyjnych wyrobów tytoniowych, podobnie jak wyroby nowatorskie, to  powinny być traktowane analogicznie. Dodatkowym argumentem jest także ten, że wspomniane wyroby, podobnie jak alkohol i tradycyjne wyroby tytoniowe, należą do używek.

Zwolnione od podatku będą m.in. produkty przewożone w bagażu osobistym podróżnego.

Czasowe zwolnienie z oznaczania produktów będzie obowiązywało producentów do października przyszłego roku. To da czas producentom do dostosowania linii produkcyjnych do nowych potrzeb. Natomiast do grudnia nie będzie obowiązku oznaczania produktów wprowadzonych do sprzedaży detalicznej przed 1 listopada 2018 roku.

Szacuje się, że zmiany powinny przynieść budżetowi około 100 mln zł rocznie.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

zasiedzenie

Jak działa zasiedzenie w świetle przepisów pr...

Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotr...
Planowanie produkcji

Jak skutecznie planować produkcję?...

W jaki sposób monitorować założenia planistyczne, by utrzymać...
Europejski Trybunał Praw Człowieka

Skarga do ETPCz – jak skutecznie bronić swoic...

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) jest insty...
Lakierownie

Lakierownie nietypowych kształtów – wyz...

Lakierowanie tworzyw sztucznych oferuje liczne korzyści i zastosowania...