Utworzenie Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych, kształcenie wykwalifikowanej kadry i prowadzenie prac rozwojowych to główne cele zawartej współpracy pomiędzy Politechniką Świętokrzyską i Polską Grupą Zbrojeniową. Uroczyste podpisanie dokumentów odbyło się 28 kwietnia br. w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A., jednej ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Politechnika Świętokrzyska, a także Politechnika Rzeszowska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu dołączyły do grona ośrodków naukowych współpracujących z Polską Grupą Zbrojeniową – polskiego lidera przemysłu i jednego z wiodących koncernów obronnych w Europie.
Partnerstwo obejmuje przede wszystkim wspólne prowadzenie prac rozwojowych z zakresu technologii militarnych, związanych zwłaszcza z konstrukcjami i technologiami wykorzystywanymi w innowacyjnych produktach, przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP. Stworzy to możliwości, żeby uczelnie wyższe jeszcze aktywniej zaangażowały się w proces kształcenia specjalistycznych kadr dla polskiego przemysłu obronnego.
Jak powiedział Rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński: – Dzięki porozumieniu uczelnie będą miały kontakt z nowoczesnymi technologiami, które nierozerwalnie związane są z obronnością. Dodatkowo nasi studenci będą mogli pracować w tych zakładach, a nie wyjeżdżać za granicę.
Umowa podpisana pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i Politechniką Świętokrzyską dotyczy działań związanych z systemami naprowadzania, dynamiką i sterowaniem obiektami ruchomymi, innowacyjnymi technologiami wytwarzania oraz nowoczesnymi materiałami, a także prac nad wykorzystaniem kompozytów, np. tzw. pianki metalicznej. Dokument zakłada również, że na bazie potencjału naukowo-badawczego i laboratoryjnego Politechniki Świętokrzyskiej zostanie utworzone Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych (CBUBOR), które będzie stanowić zaplecze dla spółek obronnych skonsolidowanych w Grupie PGZ.
Konsorcjum COP – Tradycja, Obronność
Politechnika Rzeszowska, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu – trzy uczelnie i jeden cel
Rektorzy Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu podpisali umowę o ustanowieniu konsorcjum pod nazwą COP – Tradycja, Obronność.
Biorąc pod uwagę, że siedzibą Uczelni – sygnatariuszy umowy – jest teren Centralnego Okręgu Przemysłowego, który był tworzony w latach 1936–1939 z inicjatywy wicepremiera E. Kwiatkowskiego dla rozwoju przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także mając na względzie budowanie polskiej gospodarki w obszarze innowacji i nowych technologii, głównym celem Konsorcjum jest naukowe wsparcie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.
W szczególności uczelnie chcą współpracować przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych oraz innych projektów i wspólnie starać się o pozyskanie na ten cel środków finansowych. Ma to szczególne znaczenie obecnie, gdy stawia się na rozwój własnego przemysłu obronnego, który wymaga najbardziej rozwiniętych technologii, jak i dobrze wyposażonych jednostek naukowych.
Odradzanie się rodzimego przemysłu zbrojeniowego jest także wyzwaniem dla polskiej nauki w zakresie innowacyjnych rozwiązań. Absolwenci uczelni z Rzeszowa, Radomia i Kielc już pracują w zakładach zbrojeniowych na terenie dawnego COP-u, a uczelnie współpracują z zakładami zbrojeniowymi. W Politechnice Świętokrzyskiej w działalności na rzecz zakładów zbrojeniowych specjalizuje się Katedra Technik Komputerowych i Uzbrojenia. Utworzenie konsorcjum zwiększy potencjał naukowo-badawczy oraz możliwości działania ww. uczelni. Wspólny cel to nowe technologie dla przemysłu zbrojeniowego.
Tagi: COP, politechnika rzeszowska, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu
Dodaj komentarz