O produkcji Węzłowego Woza Kablowego dla armii i prowadzeniu szkoleń opowiada prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Krakowie, inż. Zygmunt Chudy
Zygmunt Chudy – Od 2002 roku w ZDZ produkowany jest Węzłowy Wóz Kablowy WWK-10/C, a od 2016 roku jego zmodyfikowana i unowocześniona wersja. Przeznaczony jest do budowy polowych połączeń teleinformatycznych. To całkowicie nowe rozwiązanie konstrukcyjne, chronione wzorem użytkowym, powstałe w wyniku autorskiego projektu inżynierów krakowskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego.
Wyposażony jest w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Jego uniwersalność sprawia, że może być wykorzystywany przez wszystkie rodzaje wojsk. Taki samochód służy do przewozu kompletnego wyposażenia potrzebnego do budowy i konserwacji sieci polowych.
Nowością w stosunku do dotychczas używanych wozów kablowych jest sztywna zabudowa WWK-10/C. Po obu stronach kontenera znajdują się po trzy przedziały zamykane roletami samozwijającymi, a z tyłu pojazdu jest jeszcze jeden. Konstrukcja wykonana jest w taki sposób, aby obsługa WWK-10/C mogła z łatwością wyjąć albo załadować potrzebne elementy do budowy lub konserwacji sieci łącznościowej. Dla ułatwienia czynności ładunkowych dookoła wozu zamontowano rozkładane podesty oraz aż trzy rodzaje oświetlenia.
Zygmunt Chudy – Zapory mało widoczne, bojowe hełmofony, niewielkie wózki kablowe i wspomniane węzłowe wozy kablowe, ale także specjalne systemy wykorzystywane m.in. do zwiększenia zasięgu dronów – to wszystko jest dziełem pracowników Zakładu Doskonalenia Zawodowego, a bardzo specjalistyczny sprzęt powstaje w dość niepozornych, choć nowoczesnych i wyposażonych w najnowsze obrabiarki cyfrowe warsztatach.
Zygmunt Chudy – Większość prowadzonych przez ZDZ szkoleń to szkolenia – można by powiedzieć „szyte na miarę”, oparte o wstępną analizę potrzeb i oczekiwań słuchacza lub zleceniodawcy, a także wymagań potencjalnych pracodawców. Konieczne jest szybkie reagowanie na potrzeby różnych grup odbiorców oraz umiejętność przewidywania kierunków zmian na rynku. Warunkiem sukcesu jest również utrzymywanie dobrych relacji z otoczeniem społecznym, instytucjami publicznymi, organizacjami społecznymi oraz lokalnymi pracodawcami.
Zygmunt Chudy – Aby pozostać na rynku, być konkurencyjnym i sprostać wysokim wymogom w zakresie rozwiązań technicznych, musieliśmy poszukiwać wielu nowych rozwiązań, orientować się na innowacyjność, nowoczesność i wiedzę. Należało zwiększać poziom efektywności produkcji, wdrażać programy pilotażowe, nowe projekty i nowe rozwiązania, niejednokrotnie przy wsparciu jednostek naukowych.
Udało nam się zrealizować wiele prototypowych rozwiązań. Posiadamy wiele istotnych certyfikatów, potwierdzających nasze możliwości i osiągnięcia. Mimo ciągłego przekształcania się rynku usług szkoleniowych, nowych uwarunkowań i przepisów prawa, Zakładowi Doskonalenia Zawodowego udaje się nadal być konkurencyjnym i utrzymywać jakość oferowanych usług na najwyższym poziomie.
Rozmawiał Piotr Danilewicz
Tagi: motoryzacja, Szkolenia, WojskoSzkoda komentować…
Dodaj komentarz