Statystyki opublikowane przez stowarzyszenie OIGPM pokazują, że co najmniej jeden z elementów mebli w każdym niemieckim, francuskim lub angielskim biurze, lub domu został wykonany w Polsce.
Polskie krzesła zagościły w Pałacu Elizejskim w Paryżu. Apple Stores wyposażyło się w nasze krajowe biurka. Takie ikony designu, jak Vitra, Thonet, Fritz Hansen, Kinnarps i BoConcept współpracują z Polskimi firmami. Ponadto nasz kraj należy do czołówki producentów mebli na świeci.
Przemysł meblowy odgrywa bardzo ważną rolę w krajowej gospodarce. Polepszająca się infrastruktura pozwoliła na przesunięcie centrum logistycznego Europy z Niemiec do Polski. Dalsze zwiększanie przepustowości dróg zaowocuje większymi możliwościami logistycznymi.
Prężnie rozwijająca się ta polska gałąź gospodarki, przedstawiona w liczbach:
– 4 – te miejsce zajęliśmy pod względem wartości eksportu mebli,
– 42,45 mld zł – wartość wyprodukowanych mebli w 2016 r.,
– 36 % taki odsetek eksportu stanowi rynek niemiecki,
– 29,25 % eksportowanych mebli to elementy do samodzielnego montażu,
– 151 tys. – tyle osób zatrudnionych jest w branży meblarskiej,
– 25,9 tys. – tyle firm zarejestrowanych jest w sektorze meblowym na koniec listopada 2016 r.
– 2,1 % tyle PKB generuje sektor meblowy, który ma największy udział ze wszystkich krajów Unii Europejskiej,
– 160 do tylu krajów dostarczono meble z Polski w 2011 r.,
– 90 % produkowanych mebli jest eksportowana,
Polska ma wspaniałą historię projektowania. Od 1904 roku, Polska jako odpowiedź na niemiecki Bauhaus, otworzyła Szkołę Sztuk Pięknych. W roku 1950 rząd komunistyczny utworzył Instytut Wzornictwa Przemysłowego. IWP miał za zadanie nawiązać współpracę między projektantami a przemysłem.
Obecnie meble polskich projektantów z tamtego okresu wracają do łask. Modny styl vintage pozwala na wprowadzenie perełek polskiego designu.
Choć w latach 60 – tych nastąpiło odrodzenie produkcji mebli. Stan wojenny w latach 80 – tych skutkował praktycznie całkowitym zastojem w projektowaniu. Jednak wyzwolenie Polski spod komunistycznych rządów w 1989 r. zaowocowało otwarciem się na rynki zagraniczne i wdrożeniem nowoczesnej technologii.
Początek lat 90 – tych to ogromny rozwój firm i eksport na rynki europejskie i światowe. Inspiracja światowym designem pozwoliła tworzyć meble nowoczesne i zgodne z aktualnymi trendami. Zapomniane i niedoceniane meble powróciły ok. 2000 r. Rozpoczął się nowy trend, jakim jest odnawianie linii produkcyjnej z lat 60 -tych. Na potęgę możemy zauważyć szukanie na strychach czy pchlich targach legendarnych modeli. Własnoręczne odnawianie ich stało się modnym nurtem powrotu do przeszłości.
Jednak nie tylko kultowe meble podbijają świat. Obecne linie produkcyjne to światowej klasy park maszynowy, fachowa wiedza i wysokiej jakości materiały. Tak powstają meble, które nie przypadkiem stały się naszym znakiem rozpoznawczym.
Artykuł został opracowany przez sklep meblowy Mirjan24
Tagi: design, meblarstwo, meble, Mirjan24, polskie produkty
Dodaj komentarz