Już od kilku tygodni w centrum uwagi inwestorów znajdują się środowe decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej dotyczące polityki monetarnej. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp na najbliższym posiedzeniu wyceniane przez analityków na rynku terminowym wynosi 18%, natomiast szansa na podwyżkę w grudniu wynosi 55%.
Konrad Mikołajko, Head of Support – Patron FX
Obserwowany marazm na rynkach był także związany z oczekiwaniem na decyzje Banku Japonii. Z komunikatu po posiedzeniu wynika, że będzie utrzymywana rentowność 10-letnich obligacji skarbowych rządu poniżej 0% (-0,1%). Oznacza to, że bank wkroczy na rynek, skupując wszystkie papiery o okresie zapadalności dekady, których dochodowość przekroczy tę barierę.
Dodatkowo, będzie dążył do przekroczenia celu inflacyjnego ustanowionego na poziomie 2%. Rynki zareagowały na tę decyzję wyprzedażą jena oraz wzrostami cen akcji. Może to przynieść optymistyczne nastroje także w Europie.
Z perspektywy polskich inwestorów warto zwrócić uwagę na dobre dane z naszej gospodarki. GUS opublikował w poniedziałek wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które były lepsze od rynkowych oczekiwań. Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 3,3%, natomiast w ujęciu rocznym wzrost wyniósł aż 7,5%. Sprzedaż detaliczna w skali roku wzrosła natomiast o 5,6% i tym samym odnotowała najwyższy poziom od połowy 2014 r. W USA, uwagę zwrócił indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych NAHB, który znalazł się na najwyższym poziomie od jedenastu miesięcy. Indeks NAHB wyniósł we wrześniu 65 pkt. (prognoza 60 pkt.), podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik znalazł się na poziomie 59 pkt.
Na szczególną uwagę zasługują również wzrosty notowań ropy naftowej. Z rynku płyną sygnały o możliwym ograniczeniu podaży surowca. Prezydent Wenezueli, Nicholas Maduro powiedział w weekend, że państwa zrzeszone w OPEC oraz pozostali producenci ropy są blisko osiągnięcia porozumienia w celu stabilizacji rynku surowca jeszcze we wrześniu. Tymczasem w Libii starcia wojsk rządowych z uzbrojonymi grupami uniemożliwiły załadunek tankowca z jednego z trzech otwartych po dłuższej przerwie naftoportów.
Ponadto, sekretarz generalny OPEC poinformował, że może dojść do nadzwyczajnego szczytu OPEC, jeżeli zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie produkcji ropy podczas przyszłotygodniowego, nieoficjalnego spotkania kartelu w Algierze. Powyższe wydarzenia przełożyły się na umocnienie cen surowca, który w trakcie poniedziałkowej sesji drożał nawet o 2%.
Inwestorzy poznali także minimalnie słabszy odczyt niemieckiej inflacji producenckiej, która wyniosła -1,6% (prognoza -1,5%), a także słabsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Jak okazało się, liczba wydanych pozwoleń na budowę w sierpniu spadła o 0,4% w ujęciu miesięcznym i o 2,3% w ujęciu rocznym, natomiast liczba rozpoczętych budów była niższa o 5,8% m/m i 0,9% r/r.
Prognozy rządowe zaprezentowała Szwajcaria. Pokazują one, że z tamtejszą gospodarką nie jest tak źle. Pomimo wielu turbulencji, władze są przekonane o poprawie sytuacji gospodarczej i zdecydowały o podniesieniu prognozy wzrostu PKB na 2016 r. z 1,4% do 1,5%. Bez zmian pozostawiono natomiast prognozy PKB na 2017 r. (+1,8%) a także inflacji (+0,3%). Na rynku pracy rząd Szwajcarii również prognozuje poprawę, ponieważ według oczekiwań stopa bezrobocia powinna spaść w latach 2016-2017 do 3,3%.
Tagi: dane z gospodarki, Fed, Indeks NAHB, Konrad Mikołajko
Dodaj komentarz