Zaawansowany system logistyki rozjazdów kolejowych zaprojektowany, wyprodukowany i przebadany przez Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” dzięki środkom z NCBiR, zostanie teraz wdrożony do seryjnej produkcji dzięki nowemu projektowi inwestycyjnemu realizowanemu w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej. By to umożliwić Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego w ostatnich dniach wydał firmie Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” zezwolenie na działalność w sse.
Inwestycja spółki będzie polegała na rozbudowie oraz dalszej modernizacji zakładu. Celem jest uruchomienie produkcji innowacyjnego wagonu samowyładowczego z przechylną platformą, systemem dźwigów hydraulicznych oraz specjalnych modułów usztywniających i mocujących ładunek. Switcher umożliwi szybszą zabudowę rozjazdów kolejowych w torach, także tych dedykowanych dla kolei dużych prędkości, przy zachowaniu najwyższej jakości i trwałości tych kluczowych, ze względu bezpieczeństwa, elementów infrastruktury szynowej. Dzięki technologii KZN-u produkcja rozjazdu kolejowego, kończąca się ostatecznym wbudowaniem tej konstrukcji w układ torowy, zostanie spięta w jeden kontrolowany proces technologiczny. Rozjazd trafiać będzie na miejsce zabudowy w gotowych blokach konstrukcyjnych. Uniknie się tym samym konieczności jego demontażu w fabryce i ponownego montażu w warunkach placu budowy, które negatywnie wpływały na ich precyzję i niezawodność. Technologia zyskała uznanie w oczach branżowych praktyków i ekspertów, została także doceniona licznymi nagrodami za innowacyjność – w konkursach Teraz Polska, Innovator Małopolski, czy branżowym im. inż. Ernesta Malinowskiego.
Projekt inwestycyjny, realizowany w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego, stanowi komercjalizację prac badawczych, które uprzednio otrzymały dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach III Konkursu Programu Innotech – Ścieżka Programowa In-Tech. W wyniku inwestycji KZN „Bieżanów” poniesie nakłady finansowe w wysokości co najmniej 30 mln zł oraz powstanie co najmniej 40 nowych miejsc pracy. Dotychczas firma zatrudnia ponad 200 osób.
Źródło: Krakowski Park Technologiczny
Tagi: Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów”, Krakowski Park Technologiczny, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Dodaj komentarz