444 km autostradą A2 do granicy z Niemcami, 25 km do Warszawy. Położenie Brwinowa kusi inwestorów poszukujących terenów pod budowę centrów logistycznych i zakładów w strefie przemysłowej, ale z drugiej strony przyciąga nowych mieszkańców, którzy w samym Brwinowie i podmiejskich osiedlach znajdują klimat podwarszawskiego letniska, dobre warunki życia i dużo zieleni.
12-tysięczne miasto Brwinów, z tradycją przedwojennego letniska i willową zabudową, zachowuje swój charakterystyczny klimat. Powstają tu nowoczesne, a zarazem kameralne osiedla mieszkaniowe. Nowych mieszkańców przyciąga cisza, spokój, piękno obszarów chronionego krajobrazu i dobre połączenia ze stolicą. Pociągi podmiejskie w ciągu niespełna pół godziny przewożą pasażerów z przytulnej krainy miast-ogrodów do centrum Warszawy. Wiosną i latem organizowane są cykliczne imprezy oddające klimat urokliwego miasteczka m.in. Festiwal Otwarte Ogrody.
Nowe inwestycje chętnie lokują się w strefie przemysłowej w północno-wschodniej części gminy. Naprzeciw oczekiwaniom inwestorów wychodzą planowane przedsięwzięcia, np. projektowany przez PKP PLK nowy przystanek kolejowy w Parzniewie, droga wojewódzka tzw. Paszkowianka, która poprzez tereny przemysłowe Parzniewa i Moszny połączy drogi wojewódzkie 719 i 720 z węzłem autostrady A2 w Pruszkowie, czy projektowana przez gminę obwodnica wsi Moszna, która pozwoli na wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych w kierunku autostrady A2.
Brwinów jest gminą przyjazną dla inwestorów, których wspiera począwszy od etapu pozyskiwania gruntów pod inwestycje i przy załatwianiu niezbędnych formalności, czasami nawet modyfikując plany zagospodarowania przestrzennego. Atutem Brwinowa jest znacząca ilość terenów objętych planami zagospodarowania oraz przychylne nastawienie władz samorządowych. Centra logistyczne i zakłady produkcyjne lokują się w przemysłowej części Parzniewa, Mosznie i Koszajcu. Firmy Formika, Kosmepol, Millennium Logistic Park, Dachser, centrum dystrybucyjne Jeronimo Martins, ULMA to tylko niektórzy z zadowolonych inwestorów, którzy postawili na gminę Brwinów i z powodzeniem rozwijają tutaj swoje przedsięwzięcia.
Potwierdzeniem istnienia w gminie dobrego klimatu inwestycyjnego jest przyznawanie od 2012 r. certyfikatu „Gmina Fair Play”. Na terenach przemysłowych, wokół charakterystycznego, widocznego z odległości kilkudziesięciu kilometrów komina nieukończonej elektrociepłowni, rozpoczynają działalność kolejne firmy. Samorząd też jest aktywny, przeznaczając na inwestycje w ostatnich latach od 25 proc. do nawet 50 proc. budżetu. Brwinów buduje sieci wodociągowo-kanalizacyjne, tworzy i rozbudowuje bazę oświatową, sportową i kulturalną.
Zrealizowane w ostatnich latach inwestycje to m.in. I etap rewitalizacji Parku Miejskiego w Brwinowie, remont zabytkowej Zagrody w Brwinowie i Toeplitzówki w Otrębusach, budowa przedszkola po północnej stronie Brwinowa, gimnazjum w Otrębusach, boiska w Parzniewie, świetlicy w Owczarni. Gmina Brwinów od lat inwestuje w infrastrukturę sportową. Przy gminnych szkołach powstały wielofunkcyjne nowoczesne kompleksy boisk szkolnych. W Żółwinie od kilku lat prężnie działa „Orlik”. Mieszkańcy gminy Brwinów są bardzo zaangażowani w rozwój sportu, o czym świadczy duża liczba klubów sportowych działających na naszym terenie. Hokej na rolkach, kulturystyka, piłka nożna, judo, ju-jitsu, siatkówka, tenis stołowy, tenis ziemny i jazda konna to sportowe specjalności gminy. Kluby sportowe odnoszą znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
www.brwinow.pl
www.fb.com/Brwinow
Tagi: boiska w Parzniewie, Brwinów, budowa przedszkola po północnej stronie Brwinowa, centrum dystrybucyjne Jeronimo Martins, dachser, droga wojewódzka tzw. Paszkowianka, Formika, gimnazjum w Otrębusach, Gmina Fair Play, Kosmepol, Millennium Logistic Park, nowy przystanek kolejowy w Parzniewie, Orlik w Żółwinie, remont zabytkowej Zagrody w Brwinowie i Toeplitzówki w Otrębusach, rewitalizacja Parku Miejskiego w Brwinowie, świetlicy w Owczarni, tereny przemysłowe Parzniewa i Moszny, ULMA
Dodaj komentarz