Warunki panujące podczas zeszłorocznej jesieni nie sprzyjały siewowi większości ozimin. Nastąpiło opóźnienie wegetacji roślin na polu, pojawiły się również chwasty. Brak odpowiedniej wilgotności sprawił, że część plantatorów rezygnowała z przeprowadzenia zabiegów doglebowych oraz nalistnych. Niestety, kapryśna pogoda w późniejszym terminie przyniosła falę opadów, dzięki której gwałtownie zaczęły rosnąć chwasty, a ochrona roślin stała się koniecznością. Duża część rolników nie zdążyła jednak wykonać odpowiednich zabiegów.
Odchwaszczanie powinniśmy zacząć od lustracji, pamiętając przy tym, że tylko dokładne jej przeprowadzenie da nam odpowiedź na to co się dzieje w oziminach. Bez niej ciężko jest dobrać odpowiednią metodę zwalczania chwastów. W trakcie oględzin pola należy zwrócić szczególną uwagę na te chwasty, które przezimowały. Pod nie należy dobrać odpowiednie dawki herbicydów. Najbardziej uciążliwe chwasty zimujące należą do gatunków takich jak: miotła zbożowa, bodziszki, chabry, fiołki, maruna, przytulia, wyczyniec oraz gwiazdnica.
Ci plantatorzy, którzy jesienią zdecydowali się na przeprowadzenie zabiegów herbicydowych w oziminach, teraz będą mogli wykonać już tylko ich korektę. Pozostali zmuszeni są do przeprowadzenia wiosną dopiero pierwszego zabiegu, który może okazać się dość trudny ze względu na to, że plantacje zachwaszczone są w różnym stopniu pod względem składu gatunkowego oraz faz rozwojowych.
Jedną z najważniejszych zasad wykonywania zabiegów herbicydowych w uprawach jest przeprowadzanie ich w fazach rozwojowych chwastów, w których rośliny konkurencyjne są najwrażliwsze na stosowane w preparatach substancje czynne. Chwasty są najwrażliwsze na działanie herbicydów do fazy 6–8 liści. Wraz z ich rozwojem następuje zmiana składu chemicznego oraz ilości wosku pokrywającego rośliny, w wyniku czego mniejsza zmniejsza się pobieranie środków ochrony roślin przez chwasty.
W przypadku gdy na polu znajdują się starsze chwasty najważniejszy staje się dobór dobrego i sprawdzonego herbicydu sprawdzonej firmy. Użycie odpowiedniego herbicydu daje nam gwarancję dobrze wykonanego zadania nawet przy niskich temperaturach. Należy również pamiętać, że w trakcie prowadzania takiego utrudnionego zabiegu należy użyć możliwie jak najwyższych zalecanych przed producenta dawek. Da to gwarancję, że odpowiednia ilość substancji aktywnej wniknie w rośliny i nie powstaną nasiona form odpornych na stosowaną wcześniej wielokrotnie substancję aktywną w niższej dawce. Zapoznaj się dokładnie z zaleceniami producentów, aby ochrona roślin była naprawdę skuteczna.
Tagi: bodziszki, chabry, fiołki, gwiazdnica, herbicydy, maruna, miotła zbożowa, ochrona roślin, odchwaszczanie, przytulia, Skuteczna ochrona roślin, wyczyniec
Dodaj komentarz