Wentylatory kojarzą nam się najczęściej z przenośnymi urządzeniami, dzięki którym możemy ochłodzić się w upalne dni. Tymczasem jednak mają one również wiele innych zastosowań – zaczynając od części składowej obecnej w każdym budynku sieci wentylacyjnej, a kończąc na wentylatorach w komputerach czy samochodach. Dowiedz się więcej o tych niezwykle potrzebnych nam urządzeniach.
Wentylator kojarzy nam się zazwyczaj z tworzeniem przyjemnego, chłodnego „wiatru”, który ochładza nas w upalne i duszne dni. W tym celu sięgamy po wentylatory przenośne. Warto pamiętać jednak, że tego typu urządzenie współtworzy przede wszystkim większe systemy wentylacyjne, które umożliwiają wydostawanie się powietrza przez ściśle określone kanały.
Każdy budynek musi być wyposażony w odpowiednią sieć wentylacyjną; dotyczy to szczególnie takich pomieszczeń jak chociażby kuchnia, gdzie unosząca się para wodna powstała w wyniku gotowania powinna znaleźć właściwe ujście. Różne rodzaje wentylatorów tworzą jednak także pomniejsze systemy. Znajdują również swoje zastosowanie jako samodzielnie urządzenia chłodzące, na przykład w komputerach.
Zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy, mogą prawidłowo działać także dzięki pracy niewielkich wentylatorów wbudowanych we wnętrze tych maszyn. Głównym elementem składowym wentylatora komputerowego jest łożysko; przy produkcji komputerów używane są dwa typy – ślizgowe i kulkowe. Jeśli kiedykolwiek pracy naszego komputera towarzyszył hałas i dziwne szumienie, to możemy przypuszczać, że pochodziło ono właśnie z łożyska, które z biegiem czasu coraz mocniej hałasuje.
Czy można coś zrobić, żeby temu zapobiec? Jeśli hałas nasila się, warto zakupić specjalny smar, którym możemy przedłużyć żywotność łożyska. Należy jednak liczyć się z tym, że wentylator w końcu odmówi posłuszeństwa i trzeba będzie wymienić go na nowy. W komputerach stosowane są różnego rodzaju wentylatory. Ich typ zależy przede wszystkim od tego, gdzie są umieszczane.
Na przykład wentylatory do procesora i karty graficznej będą znacznie większe niż te przeznaczone do chipsetu, z kolei niektóre obudowy pozwalają na zastosowanie wentylatorów o rozmiarach nawet do 250 mm (dla porównania: wentylator do chipsetu to na ogół rozmiar 40 mm). Ważnym aspektem wentylatora komputerowego jest także zasilanie. Wtyczka, która służy do podłączenia urządzenia, jest zazwyczaj 3- lub 4-pinowa.
Drugim najpopularniejszym rodzajem wentylatora, z którym spotkamy się w życiu codziennym (nie licząc całego systemu wentylacyjnego w naszym mieszkaniu), jest wentylator chłodnicy, umieszczony w samochodzie. Służy on przede wszystkim do wspomagania procesu chłodzenia silnika – co oznacza, że w razie jego awarii mogą pojawić się poważne problemy z przegrzaniem samochodu.
Warto pamiętać, że w tym przypadku rozróżnia się różne rodzaje wentylatorów; pchające i ciągnące, mechaniczne i elektryczne. Jeśli podejrzewamy, że wentylator się zepsuł, należy bezzwłocznie udać się do mechanika.
Wentylatory mają dość duży wpływ na nasze życie, szczególnie jeśli uwzględnimy fakt, że umożliwiają nam oddychanie czystym powietrzem oraz są umieszczone w tak ważnych urządzeniach jak komputery. Jeśli mamy podejrzenie, że wentylator jest zepsuty, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego punktu napraw.
Tagi: rodzaje wentylatorów, sieci wentylacyjne, Wentylator, Wentylator samochodowy, Wentylatory komputerowe, Wentylatory samochodowe, Zastosowanie wentylatorów
Pomineli w artykule wentylatory łazienkowe
Dodaj komentarz