logo
logo
logo
logo

Imponujące giganty – największe hale magazynowe w Polsce
Opublikowano: 28 grudnia 2015

Polska gospodarka rozwija się i osiąga coraz większy poziom. Nie brakuje zatem zagranicznych inwestorów, którzy chętnie lokują w Polsce swoje siedziby. O dużych i intratnych inwestycjach najlepiej świadczą potężne hale magazynowe stawiane przez inwestorów. Są one idealnym zobrazowaniem rozwijającej się polskiej gospodarki. Sprawdźmy, jak prezentują się największy giganty magazynowe w Polsce.

hale magazynowe

Ogólna charakterystyka

Zdecydowanie największym potentatem w kategorii największych hal magazynowych w Polsce jest stolica. Ten fakt nie dziwi. To w Warszawie znajduje się najwięcej firm. Stolica jest regionem, w którym dystrybuuje się najwięcej produktów. W Warszawie istniej łącznie ok. trzech milionów m2 hal. Kolejnym regionem jest Górny Śląsk, który stanowi rejon wielkich inwestycji przemysłowych. Łączny metraż hal w tym regionie wynosi ok. półtora miliona metrów kwadratowych. Trzecim regionem jest Polska Centralna, która szczyci się wynikiem jednego miliona metrów kwadratowych.

Nie oznacza to jednak, że największe hale magazynowe muszą znajdować się właśnie w tych regionach. Przy tworzeniu rankingu największych hal magazynowych, warto zwrócić uwagę na sposób podejścia do tematu i klasyfikacji obiektów. Można liczyć i plasować hale wg. łącznego metrażu kilku obiektów w jednym skupisku hal lub klasyfikować jedynie pojedyncze budynki. Ta pierwsza typologia wydaje się jednak bardziej trafna.

Ranking największych kompleksów i hal magazynowych

Zdecydowanym liderem w kategorii największych hal magazynowych w Polsce jest Prologis Park Chorzów, który naprawdę imponuje rozmachem. Łączna powierzchnia zgromadzonych w nim hal magazynowych, wynosi bowiem 235 tysiące metrów kwadratowych. Głównym atutem tego kompleksu jest dobra lokalizacja, która przyciąga inwestorów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Prologis Park Chorzów znajduje się bowiem przy zjeździe z autostrady A4 i umożliwia dobry wyjazd przede wszystkim w kierunku południowej Europy, ale również na zachód oraz wschód.

Na drugim miejscu łącznej powierzchni magazynowej w Polsce, plasuje się kompleks Tulipan Park ulokowany w Strykowie. Podobnie jak w przypadku inwestycji Prologis Park, swoją pozycję zawdzięcza głównie dobrą lokalizacją. Stryków położony jest w centralnej Polsce i jako, taki, stanowi idealną bazę wyjazdową we wszystkie kierunki Polski. Łączna powierzchnia magazynowa w Tulipan Park wynosi 188 tysięcy metrów kwadratowych.

Nie jest to jednak ostateczny wynik. Właściciel kompleksu wykazuje ambitne plany, które zakładają osiągnięcie zaszczytnego pierwszego miejsca w rankingu, pokonując Prologis Park. Plany rozbudowy kompleksu zakładają bowiem osiągnięcie wyniku czterystu tysięcy metrów kwadratowych łącznej powierzchni magazynowej

Kolejny w rankingu jest kompleks Europolis Park Błonie, który praktycznie nie odbiega wielkością od kompleksu strykowskiego. Łączna powierzchnia hal magazynowych w tym podwarszawskim kompleksie wynosi 184 tysiące metrów kwadratowych. Zarząd Europolis Park również planuje kolejne inwestycje, których zamiarem jest rozbudowanie kompleksu do powierzchni powyżej 317 tysięcy m2.

Niewiele mniejszą powierzchnię zajmują hale magazynowe usytuowane w Panattoni Park Poznań, w którym znajdują się trzy magazyny. Ich łączna powierzchnia wynosi 171 tysięcy metrów kwadratowych.

Największa hala w Polsce

Powyższy ranking uwzględnia największe skupiska hal magazynowych. Jednak największą halą, jako pojedynczym budynkiem, jest inwestycja firmy Amazon, która również, podobnie jak Panattoni Park została zlokalizowana w Wielkopolsce, a dokładnie w Sadach koło Poznania. Magazyn Amazon szczyci się naprawdę imponującą powierzchnią wynoszącą 95 tysięcy metrów kwadratowych.

Inwestycja była warta jednego miliarda złotych i zaowocowała zatrudnieniem blisko dziesięciu tysięcy pracowników. Amazon lokuje również kolejne magazyny na terenie Polski, m. in. pod Wrocławiem. W przyszłości, do Polski mają zostać przeniesione również wszystkie niemieckie centra dystrybucyjne, co oznacza, kolejne inwestycje i nowe miejsca pracy.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 3 komentarze
  • mensor pisze:

    Jak popatrzycie w bazy JARTOM to zauważycie ogrom hal magazynowych, które są dostępne na naprawdę bardzo dobrych warunkach. I właśnie wśród nich są takie inwestycyjne perełki. Pewnie, że to kwestia wykorzystania okazji, ale pod względem inwestycyjnym okres jest doskonały.

  • katole pisze:

    To prawda, że oni mają 99 proc. tego rynku?
    Nie ma sensu szukanie hal magazynowych w innych serwisach, w innych portalach?
    Gdzie wy przeglądacie oferty?

  • Wareteka pisze:

    W tym roku mimo wirusa rynek pokazuje dobre wyniki. Dużo magazynów zostało zbudowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż na Amazon

Sprzedaż na Amazon – na co zwrócić uwag...

Rozpoczęcie własnego biznesu na Amazonie jest dosyć proste, je...
Allegro kontra Amazon

Allegro gotowe na starcie z Amazonem...

Amazon oficjalnie wkroczył na polski rynek. Allegro zyskało więc potęż...
podatki w branży internetowej

Zmiana w opodatkowaniu internetowych gigantów...

Już w przyszłym roku jedne z największych firm na świecie pozn...