logo
logo
logo
logo
pistolet

Pistolet – historia powstania oraz rozwoju
Opublikowano: 14 października 2015

Bodźcem do powstania pistoletu było… działo – ciężkie, nieporęczne lecz bardzo niebezpieczne i druzgoczące dla wrogich jednostek. Pomysł zmniejszenia go i uczynienia z niego broni osobistej narodził się na początku epoki nowożytnej (XIV wiek).

W tym czasie eksperymentowano z różnymi materiałami i mechanizmami, naturalnie nie raz się myląc (a to z ilością prochu, a to trwałością lufy). Wiele z pierwszych pistoletów zostało rozerwanych, zanim opracowano odpowiedni sposób odlewu.

Historia pistoletu

Postęp przyszedł nam jednak z łatwością i niezwykle szybko wprowadzano kolejne modyfikacje i ulepszenia. To co znamy dziś pod nazwą pistoletu znacznie różni się od wczesnych modeli tej broni, co dowodzi jak długa drogę przeszedł ten wynalazek. Więcej na ten temat zamieszczamy w dalszej części artykułu.

Jak to się rozwijało?

Pistolet składa się z kilku istotnych elementów, z którymi trzeba było przez pewien czas eksperymentować, by uzyskać najlepsze właściwości broni. Najszybszej metamorfozie uległy kule. Zaczęto od takich wykonanych z kamienia, by następnie zmienić je na ołowiane oraz żelazne. Korpus dość długo odlewano z brązu.

Pamiętajmy, że były to pistolety prochowe, więc kule nie zawierały w sobie tej substancji, a jedynie były przez nią wyrzucane – każdy strzał wymagał ponownego nasypania prochu i umieszczenia kuli w lufie. Usilnie pracowano także nad rozwojem możliwości wylotu lufy oraz zapłonu (by zniwelować przypadki niewypałów).

W takich przypadkach chodziło raczej o bezpieczeństwo używających ich osób niż możliwości i efektywność w walce. Dlatego rozerwanie lufy, czy zbyt duży odrzut musiały zniknąć z zagrożeń użycia takiej broni.

Od pojedynczych strzałów do pistoletów powtarzalnych i maszynowych

Ładowanie broni od zawsze stanowiło problem (zwłaszcza w czasach pistoletów prochowych), dlatego gdy tylko opracowano metodę zapewniającą bezpieczeństwo podczas wystrzału – wiele pojedynkujących się mężczyzn miało wątpliwą przyjemność poznania skutków niedopracowania tejże broni – rozpoczęto pracę nad ulepszeniem ilości posyłanych w powietrze naboi.

Tak oto nasza historia zaczęła zmierzać powoli w stronę pistoletów maszynowych, które nie tylko mają bardzo specyficzna konstrukcję, ale i używają trochę innego rodzaju amunicji. Dzięki temu siła ognia oraz skuteczność kul weszła w tym przypadku na jeszcze wyższy poziom niż dotychczas.

Dodatkowym plusem pistoletu maszynowego jest fakt, że są one uniwersalne – mogą z nich strzelać zarówno prawo jak i lewo ręczni i to bez żadnej dodatkowej ingerencji w konstrukcję broni.

Produkcja masowa

Kiedy tylko przemysł rozwinął się na tyle dobrze, że stało się możliwe osiągnięcie niesamowitych wyników produkcji – dużą rolę grały w tym przypadku maszyny – pistolet stał się już towarem tak popularnym, iż trafił do masowej produkcji (przełom wieków XIX i XX). Jest to więc czas kiedy to powszechnego użytku wchodziła metoda naukowej organizacji pracy, która zwiększała efektywność robotników pracujących w danej fabryce.

Rodzaje pistoletów

W ciągu wieków pistolet ulegał wielu zmianom i nie da się zaprzeczyć, że wiele z nich było naprawdę genialnych. Tak oto przeszliśmy od kamiennych kul, prochowego wyrzutu i długiego ładowania to chwili kiedy w ciągu minuty możemy wystrzelić kilkadziesiąt pocisków.

Wykształciło się również wiele rodzajów tejże broni osobistej ochrony:
– jednostrzałowe pistolety,
– wielolufowe,
– powtarzalne i samopowtarzalne,
– półautomatyczne
– automatyczne.


Tekst ten został napisany we współpracy z portalem militarnym polemologia.pl, skupionym na tematyce broni oraz specyfice prowadzenia wojen. Znaleźć tu można nie tylko informacje na temat współczesnych zagadnień związanych z prowadzeniem operacji wojskowych, ale również teksty poświęcone militariom w perspektywie historycznej.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

wiatrówki łamane

Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru łama...

Wybór odpowiedniej wiatrówki wcale nie jest trudny dla osób, które maj...
bomba wodorowa

Stanisław Ulam czyli lwowskie korzenie bomby...

W 1952 roku Amerykanie przeprowadzili pierwszą detonację bomby wodorow...