Rozejrzyj się po swoim najbliższym otoczeniu – na osiedlu, w mieście, ale i poza nim. Z pewnością dostrzeżesz, że liczba paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych znacząco wzrasta. Ale nie tylko. W fotowoltaikę inwestuje także coraz więcej firm. O tym, że dzięki fotowoltaice możliwe jest pozyskiwanie darmowej energii zapewne już wiesz. Być może kwestia działania paneli fotowoltaicznych także nie jest Ci obca. Sprawdź zatem, czego jeszcze nie wiesz o ogniwach fotowoltaicznych i energii słonecznej.
Brzmi to nieco fantazyjnie? Nic bardziej mylnego. W słoneczny dzień do Ziemi dociera ogromna ilość promieni słonecznych. Jedna godzina wystarczy, żeby odpowiedzieć na potrzeby energetyczne całej planety. I to nie na chwilę czy jeden dzień, ale na cały rok! Jak zatem widzisz, potencjał energii słonecznej jest ogromny. Warto go wykorzystać, aby uniezależnić się od cen energii elektrycznej.
Producenci paneli fotowoltaicznych starają się zainteresować fotowoltaiką szersze grono osób. Z tego też względu powstaje coraz więcej gadżetów zasilanych energią słoneczną. Co się do nich zalicza? Będą to m.in. powerbanki czy lampy solarne, ale nie tylko. Wśród tego rodzaju gadżetów znaleźć można nawet zabawki, np. zestawy do składania robotów. Nawet najmłodsi mogą zatem poznać zalety wykorzystania energii słonecznej. Co ciekawe, w przestrzeni miejskiej spotkać można także ławki solarne. Zastępują one tradycyjne ławki w parkach czy na przystankach autobusowych. Taka ławka pozwala naładować telefon czy skorzystać z Wi-Fi.
Co prawda wydajność instalacji fotowoltaicznej będzie znacznie mniejsza w pochmurne dni, kiedy do Ziemi dociera mała ilość promieni słonecznych, nie oznacza to jednak, że wówczas przestaje ona pracować. Musisz zdawać sobie sprawę, że główne znaczenie dla działania instalacji ma promienie ultrafioletowe, które to przedziera się do Ziemi nawet przez warstwę chmur. Nie martw się zatem, że panele słoneczne nie zawsze będą wydajne. Polska aura sprzyja produkcji energii ze słońca. Upały nie są tu potrzebne. Wystarczy dodać, że jednym z liderów fotowoltaiki na świecie są Niemcy, kraj, w którym liczba dni słonecznych w ciągu roku jest bardzo zbliżona do Polski.
Czy wiesz, że brud osadzający się na panelach fotowoltaicznych ma znaczący wpływ na ich wydajność? Nie są to małe liczby, ponieważ zabrudzenia mogą powodować spadek produkcji energii nawet o 8%! Co to dla Ciebie oznacza? Raczej trudno wyobrazić sobie, że musiałbyś wspiąć się na dach i czyścić regularnie panele. Oczywiście nie musisz tego robić. Panele fotowoltaiczne montuje się pod pewnym kątem, właśnie po to, aby były bardziej wydajne i jednocześnie nie wymagały czyszczenia. Takie ich ustawienie sprawia, że z większością zabrudzeń radzi sobie deszcz. Mimo wszystko raz w roku warto umyć je samodzielnie, bądź zlecić to odpowiedniej ekipie.
Jeśli musiałbyś opisać panele fotowoltaiczne, powiedziałbyś zapewne, że są one niebieskie lub granatowe. Sporadyczne odpowiedzi mogłyby wskazywać także kolor czarny. Jak się jednak okazuje, panele fotowoltaiczne wcale nie muszą być utrzymane w tej tonacji kolorystycznej. Obecnie trwają prace nad zaprojektowaniem paneli w różnych kolorach, dzięki czemu w przyszłości będzie można dopasować ich odcień do kolorystyki dachu. Nie będzie już zatem obaw, że niebieskie panele na czerwonym dachu prezentują się nie do końca estetycznie. Co jednak istotne, zmiana koloru może pociągać za sobą spadek wydajności nawet o 10%.
Energia słoneczna bez wątpienia cieszy się rosnącą popularnością. Nic w tym dziwnego, fotowoltaika przynosi mnóstwo korzyści środowisku, ale i inwestorom, chociażby w postaci niższych rachunków za prąd. Wiele wskazuje, że nowoczesne panele fotowoltaiczne mogą nas jeszcze zaskoczyć i to nie tylko pod względem kolorystyki.
Tagi: ekologia, Energetyka, fotowoltaika, panele fotowoltaiczne
Dodaj komentarz