• Menu

  4 rzeczy, których nie powinieneś robić, w razie załamania rynku

  Spadki na rynku są normalne, ale wciąż mogą być szokujące. Nikt nie wie dokładnie, kiedy sytuacja na rynku zmieni się na gorszą. Jak uniknąć błędów podczas załamania rynku?

  Rynek akcji przeżył niesamowity rok. Indeks S&P 500 wzrósł o ponad 40% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ale prędzej czy później, dobra passa się skończy.

  Spadki na rynku są normalne, ale wciąż mogą być szokujące. Nikt nie wie dokładnie, kiedy sytuacja na rynku zmieni się, na gorszą. Niektórzy eksperci przewidują, że krach rynkowy nadejdzie w stosunkowo niedalekiej przyszłości.

  Chociaż prawdopodobnie nie unikniesz załamania rynku, istnieją sposoby, aby chronić swoje inwestycje. Jest też kilka rzeczy, których nigdy, przenigdy nie powinieneś robić w razie załamania rynku.

  inwestowanie

  Sprzedaż inwestycji pod wpływem emocji

  Kiedy ceny akcji zaczynają spadać, sprzedaż inwestycji jest wyjątkowo kusząca. Wydaje się to logiczne – próbujesz uratować jak najwięcej pieniędzy, zanim ceny sięgną dna. Czasem sprzedaż inwestycji może być o wiele bardziej niekorzystna niż przetrwanie burzy.

  Odmierzanie czasu na rynku jest prawie niemożliwe – nawet dla profesjonalnych inwestorów. Rynek akcji jest nieprzewidywalny. Jeżeli ceny akcji lekko spadają, to nie znaczy, że zmierzamy w kierunku pełnego krachu.

  Jeśli sprzedasz swoje akcje przy pierwszych oznakach załamania rynku, istnieje szansa, że ceny mogą się odbić. Wówczas stracisz na tych zyskach. Co gorsza, jeśli następnie zdecydujesz się odkupić akcje, które właśnie sprzedałeś, prawdopodobnie zapłacisz więcej niż zarobiłeś.

  Rezygnacja z dalszych inwestycji

  Załamania rynku mogą być denerwujące. O wiele łatwiej byłoby wstrzymać się z inwestowaniem do czasu, gdy rynek będzie mniej zmienny. Ale rynek zawsze będzie w pewnym stopniu zmienny. Jeśli zrezygnujesz z dalszych inwestycji za każdym razem, gdy ceny akcji spadną, trudniej będzie ci osiągnąć cele inwestycyjne.

  Najlepiej, konsekwentnie inwestuj, bez względu na to, co dzieje się na rynku. Taka taktyka nazywa się uśrednianiem kosztów w dolarach. Może zmniejszyć wpływ wahań rynkowych na twoje inwestycje.

  Dzięki uśrednianiu kosztów w dolarach, będziesz inwestował konsekwentnie przez cały rok. Gdy na rynku panuje dobra koniunktura, ceny akcji będą wyższe. Zapłacisz zatem więcej za swoje inwestycje. Kiedy rynek jest w dołku, ceny również są niższe. W tej sytuacji zapłacisz mniej za swoje akcje. Z czasem te wzloty i upadki powinny się uśrednić.

  Jeżeli przestaniesz inwestować, gdy ceny akcji spadną, może to zaburzyć twoją średnią. Będziesz kupował akcje tylko wtedy, gdy ceny są wysokie, ale nie wtedy, gdy są niskie. W konsekwencji zapłacisz więcej niż powinieneś.

  inwestowanie

  Nie kupuj niekorzystnych akcji ze względu na niską cenę

  Spadki na rynku stanowią okazję do zakupu akcji po niższych cenach. Jeżeli miałeś na oku konkretną akcję, ale jej cena jest dla Ciebie zbyt wysoka, spadek rynku sprawi, że stanie się bardziej przystępna.

  Nie oznacza to jednak, że należy kupować jakiekolwiek akcje tylko dlatego, że są tanie. Przed zainwestowaniem w jakąkolwiek spółkę, przeprowadź analizę, aby upewnić się, że to solidna inwestycja długoterminowa. Zła inwestycja jest złą inwestycją, niezależnie od tego, jak przystępna jest jej cena. Na tej stronie dowiesz się jak kupić akcje, aby zarabiać.

  Ignorowanie zasad bezpieczeństwa

  Spadki na rynku są nieuniknione, więc nie ma sposobu, aby całkowicie się przed nimi zabezpieczyć. Możesz jednak zwrócić uwagę na podejmowane decyzje oraz wystrzegać się tych, które mogą zaszkodzić twoim oszczędnościom.

  Kupując dobre akcje i utrzymując je przez dłuższy okres, zapewniasz swoim inwestycjom najlepszą szansę na przetrwanie rynkowych zawirowań. Zwróć uwagę na nadarzające się okazję. Jednak do każdej podchodź z odpowiednią rezerwą. Nie ignoruj swojej intuicji oraz danych otrzymanych w wyniku przeprowadzonych analiz.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane