logo
logo
logo
logo
środki czyszczące

4 niebezpieczne domowe środki czyszczące
Opublikowano: 30 maja 2022

Każdy z nas chciałaby, aby sprzątanie w domu przebiegało jak najszybciej, a brud znikał za jednym pociągnięciem szmatki czy gąbki. To oczywiste, nikt przecież nie lubi żmudnego szorowania i mozolnego czyszczenia toalety z kamienia, piekarnika z resztek przypalonego pożywienia czy zapieczonego brudu w łazience. Dlatego też nasz portal sposobnaczystosc.com cieszy się powodzeniem i gospodynie domowe chętnie czerpią z niego porady. Dlatego też i producenci dwoją się i troją, aby poprawić skuteczność swoich produktów czyszczących, aby rzeczywiście, jak w reklamie, jedno przetarcie środkiem pozostawiało za sobą lśniącą powierzchnię. Czy jednak tak silnie działające substancje są dla nas, ludzi, bezpieczne? Jak należy się z nimi obchodzić aby pomagały w życiu, a nie szkodziły? I które z substancji mogą być niebezpieczne?

Wybielacze

Zwykle są to substancje oparte na związkach chloru. Jest to bardzo skuteczny środek wybielający, który trudno zastąpić innym, tak skutecznym środkiem chemicznym. Można w zastępstwie używać sodę oczyszczoną, cytrynę lub ocet, jednak skutek wybielania będzie nieco słabszy. Związki chloru to substancje lotne, a wdychanie ich jest niebezpieczne dla układu oddechowego. (W czasie I wojny światowej był używany jako trujący gaz bojowy). Chlor może wywoływać poparzenia i w żadnym razie substancji na bazie chloru nie można łączyć z innymi substancjami wybielającymi.

Substancje do udrażniania rur kanalizacyjnych

Można je spotkać w formie granulek lub w formie żelu. Zwykle w ich składzie jest soda kaustyczna, czyli wodorotlenek sodu, który w zetknięciu z wodą podlega gwałtownej reakcji przy której następuje silne wydzielanie się szkodliwych gazów. Widać to nawet gołym okiem. Pod żadnym pozorem nie wolno się nachylać nad odpływem, do którego wlało się żel lub wsypało granulki do udrażniania odpływu. Wydobywający się gaz może prowadzić do utraty przytomności i oparzenia dróg oddechowych. Najlepszym sposobem jest aplikacja żelu lub granulek przy otwartym oknie, a po aplikacji opuszczenie pomieszczenia, oraz zamknięcie drzwi. Działanie substancji wymaga około 15 minut, po tym czasie opary przestają się ulatniać i można powrócić do wywietrzonego pomieszczenia.

Środki do czyszczenia toalet

Toalety, to kolejne miejsce wymagające silnych środków czyszczących, które zawierają związki mogące podrażnić drogi oddechowe, skórę i oczy.  Dlatego przy czyszczeniu toalet również należy zachować szczególną ostrożność i stosować gumowe rękawice ochronne. Środki czyszczące do toalet zwykle zawierają też związki dezynfekujące. Jeśli zawierają chlor w swoim składzie, nie należy ich mieszać z takimi substancjami jak ocet, sok z cytryny czy odrdzewiacz. Zwykle w środku do toalety mamy 10% kwas chlorowodorowy, może on też składać się z granulowanego dwusiarczanu sodu o stężeniu przekraczającym 70%.

Odświeżacze powietrza

Wydawałoby się, że odświeżacz powietrza został stworzony po to, aby było przyjemniej, tymczasem i on może nam szkodzić. Bowiem substancje zapachowe niejednokrotnie są rozpuszczone w organicznych rozpuszczalnikach zawierających takie rakotwórcze substancje jak benzen, formaldehyd czy dichlorobenzen. Zatem długotrwałe stosowanie odświeżaczy może prowadzić początkowo do bólów głowy, alergii czy astmy, a kolejno do rozwoju nowotworu układu oddechowego. Dlatego lepiej jako substancji zapachowych stosować naturalne olejki eteryczne.

Jak zatem się chronić – skoro tyle niebezpieczeństw czyha na każdym kroku we własnym domu? Być może trzeba przeanalizować, które z substancji nie nadają się do dalszego użycia i z nich zrezygnować, a kolejne poddać analizie i używać według ściśle przestrzeganych reguł, aby nie zagrażały domownikom. Pamiętajmy, że wszystkie te środki są bezpieczne tak długo, dopóki używamy ich zgodnie z przeznaczeniem i sposobem podanym na etykiecie produktu. Należy więc podejść do każdej z substancji poważnie i mieć świadomość jej silnego działania, dobrodziejstwa jakie nam daje, ale i potencjalnego niebezpieczeństwa jakie za sobą niesie.

Podstawową zasadą jest to, aby środki chemiczne przechowywać zawsze w oryginalnych, dobrze zamkniętych, opakowaniach, z dobrze widocznym opisem nazwy środka, w miejscu absolutnie niedostępnym dla dzieci. Jeśli któryś z pojemników został uszkodzony, trzeba go przepakować, ale musi zostać wyraźnie oznakowany z oznaczeniem również terminu przydatności do użycia. W miejscu przechowywania substancji niebezpiecznych nie przechowuj innych produktów.

Jeśli masz podejrzenie zatrucia siebie lub innej osoby substancją chemiczną możesz rozpoznać to po następujących objawach:

  • trudności w oddychaniu,
  • podrażnieniu dróg oddechowych, gardła, oczu skóry,
  • zmiany  koloru skóry,
  • zawrotach głowy, bólu głowy ,
  • niezdarności, braku koordynacji, niewyraźnego widzenia.

To są objawy zatrucia toksykologicznego, gdy osoba była narażona na wdychanie chemikaliów szkodliwych dla układu oddechowego. Aby pomóc takiej osobie, należy zadzwonić pod numer 112 po ratowników, oraz znaleźć opakowania wszystkich substancji, jakie osoba ta mogła używać. Ułatwi to rozpoznanie ratownikom, jaka substancja była źródłem zatrucia.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Morze Czerwone

Morze Czerwone – refleksje po zaatakowa...

Pływający pod grecką banderą tankowiec Sounion przewożący 150...
Domy szkieletowe

Domy szkieletowe – nowoczesne i ekonomi...

Za moment będziemy borykać się z wyższymi cenami za prąd, ekonomiści s...
niszczarki HSM

Niszczarki HSM – niezawodne rozwiązanie do oc...

W dzisiejszych czasach ochrona danych jest jednym z najważniejszych as...
Przemoc wobec polityków

Seria napadów na polityków w Europie i USA...

Niedawny zamach na premiera Słowacji Roberta Fico może być sku...