W świadomości wielu osób Pomorze słynie głównie z piaszczystych plaż, poszukiwania bursztynu, niesamowitej architektury Gdańska czy fascynującej historii. To wszystko prawda – województwo pomorskie jest niezwykłe, a bliskość Morza Bałtyckiego stanowi o jego charakterze i unikalnej specyfice. Jednak nie tylko wybrzeże jest tu warte uwagi.
To też ogromna połać lądowego terytorium, w którym liczne są obszary leśne. Zamieszkują je dzikie, żyjące w sposób pierwotny zwierzęta. To właśnie tutaj zapuściły korzenie słynne na cały kraj Bory Tucholskie. Pomorskie to także obszar, który dynamicznie rozwija się gospodarczo. Powstają nowe osiedla, rozrastają się miejscowości. Cywilizacja, jak wszędzie, może zagrażać pierwotnemu pięknu. Jaki jest więc stan ekologiczny lasów w województwie pomorskim?
Świadomość istoty i znaczenia ekologii oraz dbałości o środowisko w ostatnich dekadach znacząco wzrosła, a lasy pomorskie się poszerzyły. Stąd szerokim poparciem cieszy się polityka zarówno władz państwowych, jak i samorządowych województwa pomorskiego, by możliwie najlepiej zachować środowisko naturalne w swoim prawidłowym stanie.
To przekłada się na konkretne działania. Wspomniany Park Narodowy Bory Tucholskie to klasyka, obok Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, czy tych o bardziej nadmorskich charakterach: Słowińskim lub Mierzei Wiślanej. Pomorze stara się, by dbałość o przyrodę zaszczepiać u najmłodszych i pozwolić cieszyć się nią przyszłym pokoleniom Polaków lub odwiedzających ten region turystów.
Jednym z kolejnych tego przejawów jest Program Ochrony Północnego Wybrzeża. To przyjęta na poziomie centralnym strategia dbałości o przyrodę w całej północnej Polsce, wraz z Warmią i Mazurami. Eksperci opracowujący ów dokument przypominają, że wciąż na Pomorzu dziko żyją wilki, rysie, czy łosie.
Wdrażane są procedury i rozwiązania prawne mające na celu udrożnienie odcinków pierwotnej przyrody. Chociażby ten łączący Bory Tucholskie z Lasami Iławskimi. Na przykład poprzez wykup i zalesianie gruntów, poprawę biologicznej różnorodności, tworzenie bezpiecznych dla zwierząt przejść przez autostrady, monitorowanie liczebności zagrożonych gatunków lub wręcz poszerzanie ich występowania. Niemniej jednak na ten moment wróćmy do drzew i pomorskich lasów.
W województwie pomorskim drzewa liściaste pokrywają 177 tysięcy hektarów, a jeszcze więcej jest iglastych – aż 490 tysięcy hektarów. To wszystko składa się na 39% całkowitej powierzchni lądowej województwa. Czy to dużo? Zdecydowanie powyżej średniej krajowej, która wynosi niecałe 31%.
Pomorze pod tym względem zajmuje trzecie miejsce w Polsce, a wyprzedza je jedynie Lubuskie z imponującym wynikiem 51,7% oraz Podkarpacie 37%, leżące u stóp dziewiczych Bieszczad. W latach 2012 – 2017 zasadzono tu prawie 22 tysiące drzew i niecałe 20 tysięcy krzewów. Najbardziej zielony od lasów jest zachód województwa – powiaty: słupski, bytowski, chojnicki oraz człuchowski. Tam też największy jest odsetek lasów publicznych.
Tym, czym Pomorskie jest niekwestionowanym liderem to pozyskiwanie drewna ze 100 hektarów lasu w ciągu roku. Aż 726,2 m3, przy średniej krajowej 462 m3, czyni z województwa pomorskiego jednego z głównych dostarczycieli drewna dla przemysłu, energetyki lub handlu. Wedle danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku to nawet 21 milionów m3 w latach 2014 – 2018.
Najwięcej z terenów jest objętych kuratelą Lasów Państwowych. Spora część przeznaczana jest na potrzeby użytkowe mieszkańców Pomorza – w tym przede wszystkim opał i palenie w kominkach. Co dzieje się z resztą? Produkcja przemysłowa, elementy konstrukcyjne budynków, papier, drewniane rekwizyty codziennego użytku no i meble.
Krzesła, stoły, łóżka albo sypialniane szafki, nie powstałyby bez tego naturalnego surowca. Wiele firm może oferować szeroką gamę mebli domowych właśnie dlatego, że są tak lesiste regiony jak Pomorskie. Chociażby Agata Meble Gazetka, która wydawana jest cyklicznie, pokazuje, jak wiele unikalnych zestawów do sypialni, kuchni albo do salonu nie powstałoby bez drewna z Pomorza (jak się okazuje, ogólnopolskiego lidera w tej kwestii). Sprawdź sam i zajrzyj do gazetki.
zdjęcia: cdn.pixabay.com
Tagi: Bieszczady, Bory Tucholskie, ekologia, las, Morze Bałtyckie, Pomorskie, Pomorze, Program Ochrony Północnego Wybrzeża, samorządco z tego za chwilę morawiecki i jego banda sprzedadzą lub oddadzą za bezcen
Dodaj komentarz