logo
logo
logo
logo

2 mld zł dzięki nowym funduszom NCBiR
Opublikowano: 20 maja 2017

Agencja wykonawcza resortu nauki, NCBiR, uruchamia dwa Fundusze Funduszy, które w najbliższych latach na inwestycje przeznaczą 2 mld złotych. NCBR CVC i NCBR VC, bo o nich tu mowa, mają za zadanie wykreować rynek inwestycji technologicznych

Prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Dwa fundusze – powołany 7 kwietnia NCBR VC i w grudniu zeszłego roku NCBR CVC – mają za zadanie z jednej strony efektywnie rozdysponowywać środki unijne, a z drugiej aktywnie włączyć podmioty zewnętrzne (korporacje i inwestorów indywidualnych) w finansowanie polskich projektów technologicznych.

– Rozpoczęcie działalności NCBR CVC i NCBR VC ma przełomowe znaczenie dla rozwoju polskiego rynku venture capital. Kładziemy fundamenty pod system komercjalizacji projektów B+R z wykorzystaniem instrumentów finansowych. To ważne dopełnienie stworzonego przez NCBR ekosystemu wspierania polskich projektów technologicznych na wszystkich etapach rozwoju – mówi Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Pierwszy inwestor instytucjonalny

NCBR VC (z ang. Venture Capital) to Fundusz Funduszy powstały na mocy umowy podpisanej 7 kwietnia w Warszawie między NCBR a spółkami VC3.0 sp. z o.o. i FinCrea TFI S.A. NCBR VC będzie dysponował sumą 1,1 mld zł na inwestycje, z czego co najmniej połowa środków będzie pochodziła od inwestorów prywatnych. To pierwszy polski profesjonalny inwestor instytucjonalny, który systemowo zapewni finansowanie dla funduszy typu VC. Doświadczone na rynku venture capital spółki, z którymi zawarto dzisiaj umowę, będą zarządzały powołanym Funduszem Funduszy i budowały portfel najlepszych funduszy VC.

Fundusze te zainwestują w najbliższych latach w małe i średnie firmy o profilu technologicznym z wysokim potencjałem rozwoju, a następnie dokonają zyskownego wyjścia z inwestycji. Stawiające na innowacje przedsiębiorstwa otrzymają więc wsparcie w kluczowej dla ich rozwoju fazie, gdy zwiększają skalę swojej działalności.

Rządowa agencja łączy siły z korporacjami

W 2016 roku aktywność funduszy CVC na świecie sięgnęła ok. 25 mld USD. To 5-krotny wzrost w porównaniu do 2009 roku. Do tej pory nie było na polskim rynku instytucji wspierającej proces budowania CVC. Dzięki inicjatywie NCBR powstał pierwszy tego typu Fundusz Funduszy.

NCBR CVC (z ang. Corporate Venture Capital) to efekt umowy zawartej pod koniec grudnia zeszłego roku między NCBR a Polskim Funduszem Rozwojowym i BGK TFI. Łączne środki na inwestycje z tego Funduszu Funduszy wynoszą 880 mln zł – połowa środków pochodzi z NCBR, druga połowa zaś jest wkładem inwestorów korporacyjnych.

– Uruchamiając NCBR CVC i NCBR VC, nie myślimy wyłącznie o teraźniejszości i wypełnieniu luki kapitałowej na polskim rynku venture capital. Inwestowane przez nas pieniądze będą pracować na rynku przez długi czas, zapewniając finansowanie przełomowym projektom technologicznym, które mogą stać się wizytówką Polski na świecie – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Dzięki tym instrumentom wielokrotnie zwiększy się dostęp MŚP do finansowania projektów z udziałem prac badawczo-rozwojowych przy wykorzystaniu kapitału typu venture – podkreśla dyrektor NCBR.

Szansa na szybszą ekspansję zagraniczną

Finansowanie będzie udzielane funduszom CVC, w których inwestorami prywatnymi będą duże przedsiębiorstwa zarządzane przez niezależne podmioty. NCBR CVC zamierza stworzyć od 6 do 9 funduszy CVC o kapitalizacji od 60 do 100 mln zł, w różnych sektorach rynku. NCBR i inwestorzy korporacyjni będą wnosić wkład w stosunku 1:1, a maksymalne zaangażowanie w jeden projekt to ok. 35 mln złotych. Co istotne, poza wsparciem finansowym typu VC spółki portfelowe otrzymają możliwość weryfikacji swoich pomysłów w danej korporacji, a także szybszego wdrożenia. Gdy rolę inwestora prywatnego w funduszu CVC pełnić będzie korporacja międzynarodowa, polskie startupy zyskają dodatkowo możliwość szybszej ekspansji poza Polskę.

źródło: Nauka.gov.pl

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Trzeba zharmonizować B+R w przemyśle obronnym...

[caption id="attachment_25312" align="alignleft" width="374"]...

Z ostatniej chwili: prof. Maciej Chorowski po...

[caption id="attachment_22102" align="alignleft" width="300"]...