• Menu

  16 zwycięzców konkursu „Grunt na Medal 2016”

  Zakończyła się siódma już edycja konkursu „Grunt na Medal”. O tytuł najbardziej atrakcyjnej działki przeznaczonej pod projekt produkcyjny w każdym województwie, ale przede wszystkim o zainteresowanie inwestorów z całego świata, przez blisko pół roku, walczyły 142 gminy, które zaprezentowały łącznie 179 ofert. 20 października w Warszawie, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Tomasz Pisula, wspólnie z marszałkami województw i kierownictwem Centrów Obsługi Inwestora, wręczył nagrody  wojewódzkim zwycięzcom konkursu, który odbywał się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego oraz Związku Województw RP.

  laureaci_grunt_na_medal_2016

  Laureaci VII edycji Konkursu Grunt na Medal 2016

   Organizowany co dwa lata przez PAIiIZ, marszałków województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora (COI), pod rządowym patronatem konkurs „Grunt na Medal”, prowadzony jest równolegle w szesnastu polskich województwach. Jego zadaniem jest wyłonienie w każdym regionie najlepszego niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield), o powierzchni co najmniej 2 hektarów, który w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczony został pod projekt przemysłowy. W rywalizacji mogą wziąć udział wszystkie polskie gminy zgłaszając dowolną liczbę ofert, pod warunkiem, że nie są one objęte programem Specjalnych Stref Ekonomicznych czy Parkiem Technologicznym.

  sam-medal-pl

  Walka o tytuł „Gruntu na Medal” 2016 rozegrała się w dwóch głównych etapach. Spośród 179 nadesłanych na konkurs zgłoszeń z całego kraju przedstawiciele Centrum Obsługi Inwestora, dokonali preselekcji gruntów. W ten sposób do półfinału zakwalifikowało się  81 terenów inwestycyjnych, czyli aż 45% zgłoszonych na konkurs aplikacji dotarło do półfinału. Wszystkie te działki poddano kompleksowemu audytowi, w tym wizytacji terenów przez ekspertów PAIiIZ oraz właściwe dla regionu COI i urzędy marszałkowskie. Wymogiem, jaki postawiono uczestnikom konkursu, była prezentacja zalet własnego terenu inwestycyjnego przed komisją konkursową. Spotkanie to miało symulować wstępne rozmowy z potencjalnym inwestorem. Na to zadanie władze gmin miały tylko godzinę.  Po zweryfikowaniu stopnia przygotowania wszystkich terenów pod przyszłe inwestycje komisja konkursowa wytypowała jedną, najlepszą działkę w każdym województwie, czyli wojewódzki Grunt na Medal.

  W tegorocznym gronie zwycięzców dominują działki do 5 hektarów – jest ich aż siedem. Z danych PAIiIZ wynika, że zgłaszający się do Agencji potencjalni  inwestorzy najbardziej interesują się właśnie mniejszymi terenami. Jedną ze zwycięskich ofert jest grunt o powierzchni 4 hektarów w Zamościu. Miasto od lat uczestniczy w konkursie Grunt na Medal, dostrzegając jego promocyjny efekt.  Dzięki proinwestycyjnej polityce władz miasta, ale także wsparciu PAIiIZ, zainteresowanie gruntami lokalnych przedsiębiorców, w tym tych spoza Lubelszczyzny, wyraźnie wzrosło – mówi Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych w Zamościu, wspominając o 7 inwestorach, którzy zawitali do miasta. W podobnym tonie wypowiada się wójt Starego Miasta w Wielkopolsce, Ryszard Nawrocki, którego gmina zgłosiła do konkursu teren trzyhektarowy.Udział w konkursie, podczas którego możemy wzmocnić własne kompetencje, traktujemy jako element budowania profesjonalnej oferty inwestycyjnejtłumaczy Nawrocki.

  pol

  O inwestorów starają się również gminy z większymi terenami. Wśród tegorocznych laureatów „Gruntu na Medal” są trzy działki od 5 do 10 hektarów: teren w Sieradzu (łódzkie), w Krapkowicach (opolskie) oraz w Końskich (świętokrzyskie). Mają one duże szanse na inwestycyjny sukces. Aż jedna czwarta inwestorów pyta PAIiIZ o takie działki. W gronie zwycięzców znalazło się również 5 gruntów o powierzchni przekraczającej 10 hektarów, w tym  dwa – w gminie Strzelin na Dolnym Śląsku oraz  w Chorzelach  z Mazowsza – których powierzchnia przekracza 90 hektarów.

  Wszystkie wyróżnione „Grunty na Medal” trafią do  Bazy Ofert Inwestycyjnych prowadzonej przez PAIiIZ i będą oferowane w pierwszej kolejności polskim oraz zagranicznym inwestorom, którym pomaga Agencja. Obecnie baza liczy już ponad 2 000 rekordów.

  Dobrze skrojona oferta oraz zwycięstwo w konkursie „Grunt na Medal” to przepustka do lukratywnego kontraktu inwestycyjnego. Statystyki agencji pokazują, że już ponad połowa z dotychczasowych zwycięzców konkursu zyskała inwestora. Zwłaszcza dla gmin z obszarów, gdzie pozornie rzadziej sięga wzrok inwestorów, jest to szansa, której nie wolno przeoczyć.

   

  Zwycięzcy VII edycji konkursu Grunt na Medal 2016

   

  Lp. Województwo Zwycięzca 2016 r.
  1. Dolnośląskie Gmina Strzelin, teren Górzec 90,25 ha
  2. Kujawsko-Pomorskie Gmina Płużnica, teren 3,97 ha
  3. Lubelskie Miasto Zamość, teren przy ul. Hrubieszowskiej  4,19 ha
  4. Lubuskie Gmina Witnica, teren przy ul. Stalowej 2,31 ha
  5. Łódzkie Gmina Miasto Sieradz, teren Miejska Strefa Gospodarcza Wodociągi 5,4 ha
  6. Małopolskie Gmina Miasta Bochnia, teren Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej 4,23 ha
  7. Mazowieckie Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, teren Podstrefa Chorzele I  93,77 ha
  8. Opolskie Gmina Krapkowice, teren przy ul. Prudnickiej 6,57 ha
  9. Podkarpackie Miasto Krosno, teren „Krosno- Lotnisko” 2,15 ha
  10. Podlaskie Miasto Białystok, teren przy ul. Gen. F.Kleeberga 2,08 ha
  11. Pomorskie Gmina Miasta Gdańska, teren PCL przy ul. Sucharskiego 4,5 ha.
  12. Śląskie Miasto Zabrze, teren przy ul. A. Borsiga i S. Isaaca 10,98 ha
  13. Świętokrzyskie Miasto i Gmina Końskie, teren 9,11 ha
  14. Warmińsko-Mazurskie Gmina Stawiguda, teren Tomaszkowo 13,80 ha
  15. Wielkopolskie Gmina Stare Miasto, teren Barczygłów 3,07 ha
  16. Zachodniopomorskie Miasto Białogard, teren 28,61 ha

   

  Źródło: Wydział Public Relations Departamentu Informacji i Komunikacji Polskiej Agencji Informacji i                              Inwestycji Zagranicznych S.A.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane