logo
logo
logo
logo
remont

Jak przygotować się do remontu? Zaplanuj swoje działania!
Opublikowano: 11 sierpnia 2016

remontRemont to prawdziwe wyzwanie, z którym każdy z nas prędzej czy później musi się zmierzyć. Aby przebiegł on możliwie szybko i sprawnie, warto dobrze zaplanować kolejne etapy pracy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przystępując do remontu, i jak zaplanować kolejne działania.

Zakres remontu

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, kiedy planujemy remont, jest dokładne wypisanie, jakiego rodzaju zmiany chcemy wprowadzić w mieszkaniu. Kluczem do sukcesu jest szczegółowe wyobrażenie sobie tego, jaki efekt chcemy uzyskać, jakich środków chcemy do tego użyć, na jakie koszty możemy sobie pozwolić i ile czasu chcemy przeznaczyć na remont.

Dopiero po doprecyzowaniu wszystkich wymienionych zagadnień możemy przystąpić do działania. W przeciwnym razie – remont może nas przerosnąć pod względem finansowym lub ciągnąć się w nieskończoność. A więc przede wszystkim zastanówmy się, co chcemy zmienić. Czy chodzi tylko o kolor ścian i pokrycie podłóg, czy może w grę wchodzi także wyburzenie ściany działowej bądź jej postawienie?

Czy planujemy odświeżenie całego mieszkania, czy może konieczny jest remont wyłącznie jednego pomieszczenia? Wynotujmy spostrzeżenia i uwagi na długi czas przed planowym remontem. Dzięki temu przy okazji wymiany płytek w kuchni będziemy mieli możliwość na przykład przemieszczenia gniazdek w bardziej funkcjonalne miejsca. Będziemy mieli również więcej czasu na rozglądanie się za nowymi materiałami wykończeniowymi lub urządzeniami sanitarnymi. A więcej czasu to nie tylko bardziej przemyślane rozwiązania, ale także większe szanse na trafienie na dobre okazje cenowe.

Kosztorys prac remontowych

remontJeśli wiemy już, co dokładnie chcemy zmienić w mieszkaniu, oszacujmy koszty tego przedsięwzięcia. Pamiętajmy, aby uwzględnić nie tylko materiały wykończeniowe, takie jak nowe płytki czy panele, ale także konieczne do ich zamontowania akcesoria, podkłady i spoiwa.

Jeśli planujemy zatrudnić fachowców, zorientujmy się, jakie są stawki za poszczególne prace. Warto popytać wśród rodziny i znajomych – być może ktoś poleci nam sprawdzoną ekipę, dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek.

Jeśli koszty planowanego remontu przerastają nasze możliwości, zastanówmy się nad rozłożeniem remontu na kilka etapów. Możemy zdecydować się na odświeżenie części mieszkania w jednym roku, pozostałych pomieszczeń zaś w następnych latach. Zanim odwiedzimy odpowiedni sklep np. market budowlany castorama, przygotujmy listę zakupów – z dokładnymi wymiarami czy ilością potrzebnych elementów.

Harmonogram działania

Skoro już mowa o czasie, nie można zapomnieć o właściwym rozplanowaniu prac remontowych (dokładny opis, tu: http://minifirmy.pl/2016/06/01/bezpieczenstwo-trakcie-remontu-domu-najwazniejsze-zasady/). Aby móc normalnie funkcjonować w mieszkaniu, warto przystąpić do odświeżania poszczególnych pomieszczeń po kolei, a nie w tym samym czasie.

Planując remont, zwróćmy uwagę na to, aby poszczególne etapy pracy następowały w logicznej kolejności – najpierw musimy pozbyć się starych płytek, dopiero później możemy przeprowadzić prace hydrauliczne. Pomiędzy poszczególnymi etapami zaplanujmy nieco czasu – będzie to rezerwa w razie przedłużających się prac.

Aby remont przebiegał sprawnie i bez zakłóceń, warto dokładnie go zaplanować. Uwzględnijmy zarówno zakres prac, jak i kosztorys oraz harmonogram działania.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

ile kosztuje remont mieszkania

Remont mieszkania – ile kosztuje, jak zaplano...

Każde mieszkanie wymaga od czasu do czasu prac remontowych. Niezależni...