logo
logo
logo
logo

Kiedy kobieta ma dni płodne?
Opublikowano: 7 października 2016

Jeśli planujesz powiększenie rodziny, konieczne dowiedz się, kiedy w Twoim cyklu wypadają dni płodne.

Dni płodne to czas, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Warto więc wiedzieć o nich więcej, a szczególnie to, kiedy występują.

Cykl menstruacyjny

O cyklu menstruacyjnym możemy mówić w przypadku kobiet dojrzałych płciowo, czyli po pokwitaniu, ale przed przekwitaniem. Jest to więc czas pomiędzy 15. a 45-50. rokiem życia. Wraz z pierwszą miesiączką (pojawiającą się zwykle w wieku dwunastu – piętnastu lat) zaczyna się płodność, która swój maksymalny poziom uzyskuje między 20. a 30. rokiem życia kobiety i obniża się po ukończeniu 35 lat, zbliżając się do zera około 50. roku życia, w okresie menopauzalnym.

Cykl składa się z kilku faz: krwawienia, okresu niepłodności względnej, owulacji oraz okresu niepłodności bezwzględnej. Każda z tych faz daje swoje objawy – w postaci obniżonej lub podwyższonej temperatury, zróżnicowanego śluzu lub dolegliwości bólowych.

Najpierw – krwawienie

Pierwszy dzień krwawienia, który w rzeczywistości zamyka cały cykl menstruacyjny, ze względu na swój charakter uznawany jest również za pierwszy dzień cyklu. Krwawienie trwa zwykle od 4 do 6 dni, chociaż za normalne uznawane są także te trwające od 2 do 7 dni. W tej fazie dochodzi do usunięcia przerośniętej śluzówki macicy, co jest wynikiem usuwania z organizmu niezapłodnionej komórki jajowej.

Po krwawieniu następuje okres niepłodności przedowulacyjnej, czyli tzw. dni niepłodne względnie. Nie występują jednak u każdej kobiety, ich długość również może różnić się w zależności od okresu życia czy regularności całego cyklu.

Dalej – owulacja

W kolejnej fazie cyklu dochodzi do wyselekcjonowania jednego pęcherzyka Graffa, w którego wnętrzu znajduje się komórka jajowa. Pęcherzyk rośnie i przygotowuje się do pęknięcia oraz uwolnienia komórki; przygotowuje się do tego również stopniowo rozwierająca się szyjka macicy oraz jej gruczoły, intensywniej wydzielające śluz.

Momentem kulminacyjnym jest owulacja, czyli uwolnienie z jajowodów komórki jajowej. Rozpoznać ją można po podniesionej temperaturze ciała, bólach owulacyjnych (kłuciu w podbrzuszu), tkliwości piersi, plamieniach oraz wzroście libido.

Czas największej płodności

Największa płodność pojawia się na 2-3 dni przed owulacją – oznacza to największe prawdopodobieństwo na zajście w ciążę. Mimo że komórka jajowa żyje tylko ok. 24 godziny po owulacji, to plemnik jest w stanie przetrwać w organizmie kobiety od 48 do 72 godzin po ejakulacji.

Jak więc obliczyć dni płodne? Można skorzystać z tradycyjnych metod (obserwacja organizmu, mierzenie temperatury, kontrola śluzu oraz wysokości i rozwarcia szyjki macicy) lub pomóc sobie kalkulatorem dni płodnych (kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/). Pamiętać jednak trzeba, że długość każdego cyklu menstruacyjnego może się różnić, np. ze względu na stres czy infekcje i wyliczenie dni płodnych nie może być metodą zabezpieczającą przed zajściem w ciążę.

Natomiast po kolejnych 3-4 dniach następują dni niepłodne bezwzględnie, które trwają aż do pierwszego dnia miesiączki, rozpoczynającej kolejny cykl.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.