• Menu

  Jakie innowacje dla kryminalistyki?

  CLKP FOTO 2Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji działa jako instytut badawczy od 1 kwietnia 2011 roku. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe w zakresie kryminalistyki, ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce. W szczególności chodzi o innowacje w technice kryminalistycznej, wykorzystywane w procesie zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępczości.

  Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji jest liderem na polskim rynku badań kryminalistycznych – to pierwsze w kraju laboratorium, które w 2005 roku uzyskało akredytację zgodnie z wymaganiami międzynarodowej normy ISO/IEC 17025 dla szeregu metod badawczych. Certyfikowani specjaliści i biegli z wieloletnim doświadczeniem wykonują najbardziej skomplikowane, specjalistyczne opinie w takich dziedzinach kryminalistyki jak: genetyka sądowa, chemia, daktyloskopia, traseologia, dokumenty, fonoskopia, zapisy wizualne, informatyka, poligrafia, antroposkopia, broń i balistyka, mechanoskopia oraz wypadki drogowe.

  Dorobek naukowy przedstawiany jest przez pracowników laboratorium na licznych sympozjach, zjazdach i konferencjach w kraju i za granicą, jak również w formie publikacji wydawanych przez własne wydawnictwo ”Problemy kryminalistyki”.

  Realizując ustawowe zadania, Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji odpowiada również za proces kształcenia biegłych i merytoryczny nadzór nad działalnością policyjnych laboratoriów kryminalistycznych w Polsce.

  Współpraca Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji z wiodącymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą pozwala na prowadzenie projektów naukowo-badawczych, które uzyskują wysokie oceny w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i są finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – jeden z największych ośrodków wspierania innowacyjności w Polsce. Dla przykładu, instytut korzysta z największego w historii programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej pod nazwą „Horyzont 2020”, z budżetem sięgającym blisko 80 mld euro w latach 2014-2020.

  Wiele dużych projektów prowadzonych jest w ramach konsorcjów naukowo-badawczych oraz przemysłowych, dzięki którym wiedza i informacje w zakresie kryminalistyki są dystrybuowane i wykorzystywane w praktyce przez biegłych w policyjnych laboratoriach kryminalistycznych w całym kraju, a także przez przedsiębiorstwa, które oferują nowoczesne produkty.

  Takie działania są realizacją zasad gospodarki opartej na wiedzy, w której rozpowszechnianie i wdrażanie w życie wyników badań naukowych napędza rozwój gospodarczy.

  www.clk.policja.pl

   

   

   

   

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie