• Menu

  Gaz pieprzowy najlepszym środkiem samoobrony?

  Gaz pieprzowyW dzisiejszych czasach sklepy oferują szeroki wachlarz środków służących obronie własnej. Który z nich wybrać? Najpopularniejszym z nich jest gaz pieprzowy.

  Gaz pieprzowy złotym środkiem?

  Gaz pieprzowy jest roztworem kapsaicyny, a rozpylony powoduje u ofiary dezorientację, trudności z oddychaniem, uczucie nasilającego się pieczenia i mimowolne przymykanie oczu oraz ich łzawienie. Nie wywołuje trwałego uszczerbku na zdrowiu oponenta, dlatego jest często wybieranym środkiem obrony. Stosowane w praktyce prawo często pokazuje, że podczas ataku granice obrony koniecznej zostają przekroczone, np. gdy ofiara w czasie próby obrony przed agresorem wyprowadzi cios w celu neutralizacji bandyty, a ten dozna poważnych obrażeń. Przy użyciu gazu pieprzowego taki scenariusz nie wchodzi w grę. Oczywiście można go używać tylko w sytuacjach podwyższonego ryzyka. Użycie gazu pieprzowego bez powodu także wiąże się z konsekwencjami.

  Zalety gazu pieprzowego

  Przede wszystkim gaz pieprzowy jest tani i skuteczny. Małe rozmiary i poręczność to kolejne plusy tego narzędzia obrony. Gaz zawsze można mieć przy sobie, nosząc go w kieszeni, kaburze lub na klipsie. Dlaczego właśnie tak? Szukanie gazu pieprzowego w torebce lub plecaku w nerwowej sytuacji nie wchodzi w grę. Stres i nadchodzące niebezpieczeństwo sprawią, że nie zdążymy wyciągnąć gazu na czas.

  Rodzaje gazu pieprzowego

  Na rynku funkcjonuje kilka rodzaju gazów pieprzowych. Jaki gaz pieprzowy wybrać? W zależności od preferencji można kupić gaz rozpylany pod postacią chmury lub strumienia żelu. Gaz żelowy ma większy i skuteczniejszy zasięg, natomiast jego minusem jest trudniejsze wycelowanie w twarz napastnika. Gazem pod postacią chmury łatwiej wycelować, ponieważ powierzchnia rozpylania jest dużo większa. Wadą jest wpływ warunków atmosferycznych na efekt końcowy. Silny wiatr może spowodować, że użytkownik gazu sam może stać się jego ofiarą. Deszcz także nie jest sprzymierzeńcem gazu w formie tzw. stożka, czyli chmury.

  Zakup gazu pieprzowego

  Gdzie kupić gaz pieprzowy? Na pewno nie wolno kupować gazu od niepewnych handlarzy. Nie ma żadnej gwarancji, czy zakupiony środek będzie sprawny i nie zawiedzie nas w niebezpiecznej sytuacji. Gaz pieprzowy należy kupić w renomowanym sklepie, co da pewność, że gaz pomoże nam, wtedy kiedy powinien.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *