• Menu

  Czym jest outsourcing i jak może Ci pomóc?

  Jeśli prowadzisz własną firmę, wiesz najlepiej z jak wieloma obowiązkami się to wiąże i jak ciężko jest ze wszystkim zdążyć. Zapewne chętnie część obowiązków oddałbyś komuś innemu, gdyby tylko było to możliwe.

  Możesz być też zabieganym pracownikiem, który spędza wielu czasu nad drobiazgami, zamiast skupić się na konkretnych, przypisanych do stanowiska obowiązkach. Właśnie dlatego wiele firm decyduje się teraz na tak zwany outsourcing – przekazanie pewnych obowiązków komuś innemu. Jak to działa?

  Outsourcing – czym dokładnie jest?

  Nazwa zjawiska pochodzi od słów „outside resource using”. Chodzi o wydzielenie ze struktury funkcjonującej firmy jakiegoś działu, czy też konkretnych zadań i przekazanie ich do wykonania innej firmie. W ten sposób można zlikwidować konieczność wykonywania ich przez swoich pracowników, którzy mogą się skupić na innej działalności. Bardzo często przekazywane są w ten sposób czynności związane z księgowością.

  Nie ma sensu utrzymywania całego działu, jeśli firma nie operuje wieloma dokumentami. Dużo wygodniej jest skorzystać z istniejącej możliwości i po prostu rozliczać się przy pomocy firmy z zewnątrz – która działa właśnie w tej branży. To oszczędność dla finansów firmy, gdyż płaci za konkretne działania, nie utrzymując pracowników na cały etat. Z drugiej strony inni pracownicy również mogą odsapnąć, ponieważ nie zajmują się dokumentacją.

  Zalety stosowania outsourcingu

  Niektóre z zalet wymieniono już w poprzednim akapicie. Generalnie chodzi o zwiększenie elastyczności firmy, która może wreszcie skupiać się na swojej branży, oddelegowując pomniejsze zadania komu innemu. Może też scedować na inną firmę jakieś ważniejsze czynności, które jednak jej pracownikom sprawiałyby kłopoty, a jeśli ktoś zajmuje się tym profesjonalnie, wszystko załatwi szybciej i sprawniej.

  Udowodniono, że outsourcing pozwala na zwiększenie skuteczności przedsiębiorstwa. Nie rozdrabnia się ono, próbując wykonać rzeczy, którymi ktoś inny zająłby się szybciej. Jeśli zaś otoczenie rynkowe firmy ulega zmianie, jest ona bardziej elastyczna i łatwiej się do tych zmian dostosowuje. Zmniejszają się koszty utrzymania firmy, a także zwiększają jej ogólne możliwości. Ma bowiem szanse współpracować ze specjalistami z danej dziedziny, których inaczej nie mogłaby dla siebie pozyskać. Obie strony są zadowolone.

  Najczęściej oddelegowywane zadania

  Wspomnieliśmy wcześniej o księgowości. Nie jest to jednak jedyna branża, w której outsourcing się przydaje. Popularne jest także oddelegowywanie zadań związanych z informatyką czy logistyką, a także szeroko rozumianymi pracami pomocniczymi.

  Takimi jak funkcje płacowo-kadrowe, rekrutacja nowych pracowników, usługi marketingowe, reklama firmy, albo też prowadzenie szkoleń dla pracowników, dzięki którym zyskują nowe umiejętności. Jednym słowem, outsourcing jest w tej chwili popularny nie bez przyczyny. Dzięki niemu firma wiele zyskuje, a jej kierownik może łatwiej wszystko ogarnąć. Stąd warto zdecydować się na podobne rozwiązanie również u siebie.

  Artykuł powstał dzięki firmie GiGroup oferującej outsourcing.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie