Przychody przemysłu lotniczo –obronnego powinny wzrosnąć o około trzy procent w porównaniu do roku poprzedniego. Według raportu firmy doradczej Deloitte sam przemysł obronny w końcu wróci na ścieżkę wzrostu po kilku latach spadku. Wpływ na taki wzrost mają przed wszystkim zwiększony budżet na obronność i wojsko w USA, a także rosnące zagrożenie międzynarodowe i konieczność walki z terroryzmem.
Raport Deloitte „ 2016 Global aerospace and defense sector outlook. Poised for a rebound” przeprowadził analizę 20 największych globalnych oraz amerykańskich firm działających w sektorze lotniczo – obronnym. Globalne wydatki na obronność wyniosły w 2014 roku 1,75 bln dolarów.
Budżet obronny w USA odpowiadał aż za 34% tej sumy. „USA nie były jedynym krajem, który zwiększa wydatki na wojsko. Tym tropem poszły wcześniej także Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indie, Chiny czy Rosja i inne światowe potęgi. Także w polskim budżecie wydatki te zwiększono z 1,95% do 2% PKB, jednocześnie rząd podtrzymuje deklaracje wydania 130 mld zł na modernizację Armii do roku 2022.
Dodatkowo na poprawę kondycji globalnego sektora obronnego wpłynęło rosnące zagrożenie międzynarodowe, w tym konieczność walki, z tak zwanym państwem islamskim i atakami terrorystycznymi i stabilny wzrost globalnego PKB” – informuje Piotr Świętochowski, Dyrektor w Dziale Audytu, Ekspert do spraw przemysłu obronnego, Deloitte. Taka sytuacja sprawiła, że udało się zahamować tendencję spadkową o w 2016 roku przychody sektora obronnego w skali globalnej mają wzrosnąć o 2,7%.
Po analizie raportu Deloitte należy spodziewać się wzrostu popytu, a tym samym sprzedaży wozów opancerzonych, amunicji, czujników elektrycznych, cybertechnologii, narzędzi wywiadu, systemów poprawiających precyzję ataku, a także statków i samolotów patrolowych. Profesor Tomasz Siemiątkowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. zauważa, że Polska ma potencjał rozwoju w tych obszarach, przede wszystkim w produkcji wozów opancerzonych z pełnym uzbrojeniem oraz wyposażeniem elektronicznym, a także w produkcji amunicji i statków.
Poza tym firmy z sektora obronnego będą starały się zwiększać swoje przychody poprzez eksport, aktywność na rynku fuzji i przejęć, jak również wprowadzenie innowacyjnych produktów. Wartość transakcji na globalnym rynku M&A w sektorze obronnym wyniosła w 2015 roku 54,6 mld dolarów. Dla porównania rok wcześniej byłó to 9,65 mld dolarów.
Wzrost przychodów będzie odnotowany także w sektorze lotnictwa, w roku 2016 ma on wynieść 3,4% . Wzrost napędza zapotrzebowanie na przeloty pasażerskie oraz skróceniem cyklu odnowy parku maszynowego.
W tym roku na całym świecie ma zostać wyprodukowanych 1420 samolotów, oznacza to, że produkcja w tej branży zwiększyła się o 40,5%, w porównaniu z tą sprzed pięciu lat.
„Poprawa kondycji branży obronnej, jak również stały wzrost popytu w lotnictwie cywilnym sprawia, że suma przychodów sektora A&D zwiększy się w 2016 roku o 3%. Ten pozytywny sygnał pojawia się po latach spadku przychodów, o 3,2% w roku 2013, 1,9% w 2014 i przewidywanym 0,5% w roku 2015. Według Deloitte zwyżkowy trend powinien się także utrzymać w kolejnych latach” – podsumowuje Piotr Świętochowski.
2016-02-04
Tagi: budżet na obronność, Budżet obronny USA, cybertechnologia, Deloitte, modernizacja Armii, Piotr Świętochowski, przemysł obronny, Przychody przemysłu lotniczego, Przychody przemysłu obronnego, Raport Deloitte, sektor obronny, sprzedaż wozów opancerzonych, Tomasz Siemiątkowski, walka z terroryzmem
Dodaj komentarz