Zdrowie prostaty to temat, który zasługuje na coraz poważniejsze traktowanie. Dowodzą tego statystyki. Połowa mężczyzn w wieku powyżej 50 lat skarży się na problemy ze zdrowiem tego narządu. Nieleczona prostata często prowadzi do zmian nowotworowych, których śmiertelność w Polsce jest bardzo wysoka. Częściową winą za ten stan rzeczy należy na pewno obarczyć zbyt późną diagnostykę i długoletni, niezdrowy styl życia. Jak zadbać o zdrowie prostaty i dlaczego to takie ważne?
Prostata, czyli gruczoł krokowy, znajduje się pod pęcherzem moczowym i pełni bardzo istotne funkcje dla zdrowia. Prostata odpowiada między innymi za proces produkcji płynu glukozowego wpływającego na poziom ruchliwości i żywotność plemników, co ma bezpośrednie znaczenie dla płodności. Choć najnowsze artykuły medyczne wskazują także inne przyczyny trudności, problemy z tym narządem najczęściej związane są z przemianą testosteronu w dihydrotestosteron. Procesy przekształceniowe zaczynają się najczęściej w wieku około pięćdziesięciu lat, mogą jednak wystąpić wcześniej lub później. Pod wpływem powyższych zmian prostata rozrasta się. Nadmierny rozrost narządu prowadzi do przerostu prostaty i różnych schorzeń, a w cięższych przypadkach – rozwoju nowotworu złośliwego. Rak prostaty uznawany jest za jeden z trudniejszych do opanowania i leczenie nowotworów dotykających mężczyzn w różnym wieku. Więcej rzeczowych informacji na takie tematy medyczne i związane ze zdrowym życiem znajdziesz na blogu prywatnego centrum medycznego Polmed – https://polmed.pl/zdrowie/. Zobacz poradnik medyczny i przygotowane artykuły o zdrowiu.
Zdrowe życie, odpowiednia dieta i dużo wysiłku fizycznego, unikanie używek oraz wstrzemięźliwości seksualnej to podstawowe zalecenia, które pozwalają na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób prostaty. Postępujący rozrost narządu może jednak dotknąć każdego mężczyznę. Obecnie prowadzony jest dyskurs medyczny odnośnie do ewentualnego wpływu i roli czynników genetycznych. Niepożądane zmiany mężczyzna może poznać między innymi po pojawieniu się problemów z oddawaniem moczu. Wynika to ze zmian fizycznych – rozrastający się gruczoł zacznie w pewnym momencie uciskać na cewkę moczową, częściowo tamując przepływ moczu.
Jednak w dzisiejszych czasach nie musimy już polegać na medycynie objawowej. W przypadku zagrożenia rozwojem zmian nowotworowych warto profilaktycznie wykonywać testy diagnostyczne. Badanie gruczołu krokowego nie jest przyjemne (per rectum), ale pozwala wykryć ewentualny rozrost prostaty i wdrożyć odpowiednie leczenie. Im szybciej je wykonamy, tym większe szanse na wyleczenie choroby, dlatego zdecydowanie nie warto zwlekać. Pomocne będzie też profilaktyczne wykonywanie badania USG jamy brzusznej, które także pozwala w niektórych wypadkach wykryć niepożądane zmiany.
Tagi: gruczoł krokowy, jama brzuszna, medycyna, Polmed, prostata, USG, zdrowie
Dodaj komentarz