Choroby serca to poważne schorzenia, których ryzyko pojawienia się z biegiem lat jest coraz większe. Odpowiednia profilaktyka oraz leczenie może sprawić, że choroba nie będzie dla nas groźna. Jest jednak pewna przypadłość dotycząca serca, która może pojawić się nagle, a jej objawy nie zawsze są jednoznaczne.
Chodzi o zawał serca. Grupą ludzi szczególnie narażoną na zawał są mężczyźni między 60, a 70. rokiem życia, ale także kobiety i mężczyźni w średnim wieku między 45, a 55. rokiem życia, w wypadku osób chorujących na nadciśnienie oraz palaczy. Jakie są najczęstsze przyczyny zawału serca i jak się przed nim uchronić?
Zawał, inaczej atak serca, może objawiać się na różne sposoby, niemniej prawie zawsze najpierw pojawia się silny ból w okolicy mostka. Jest to ucisk uniemożliwiający swobodne oddychanie, który utrzymuje się nawet kilka minut i nie słabnie. Może on wywoływać także duszności, co czasem skutkuje atakiem paniki u pacjenta. Ból może promieniować w kierunku szczęki, ramion, karku, a także brzucha i pleców. Oprócz tego może pojawić się również biegunka i wymioty.
Nie da się ukryć, że w przeważającej części przypadków do zawału serca przyczyniamy się sami przez prowadzenie niezdrowego trybu życia. Najwięcej zawałów serca odnotowuje się wśród palaczy papierosów, osób z nadwagą i otyłością, a co za tym idzie, chorujących na cukrzycę i cholesterol. Przyczyną zawału serca może także być zbyt stresujący tryb życia pozbawiony aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia jest też dieta – zbyt tłusta i ciężkostrawna źle wpływa na serce. Okazuje się, że ryzyko ataku serca można też odziedziczyć w genach.
Narażone są osoby, których bliscy chorowali na nadciśnienie oraz przebyli już zawał serca. W każdym z wymienionych przypadków bardzo ważne jest zapobieganie oraz profilaktyka. Co więc robić? Przede wszystkim należy wyeliminować wszelkie przyczyny zawału serca, które zależą od nas. Dotyczy to głównie polepszenia jakości naszego życia. Warto bliżej przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i wyeliminować te, które szkodzą, a zastąpić je zdrowymi. Kolejnym krokiem jest zwiększenie aktywności fizycznej.
Wystarczy kilkanaście minut dziennie ruchu, by poprawić kondycję swojego serca i zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca. Palacze powinni natychmiast podjąć kroki, by rzucić ten nałóg. Równie skuteczna może się okazać także profilaktyka farmakologiczna. Czasem może wystarczyć przyjmowanie jednej tabletki Aspirin dziennie. Wymienione tu zmiany nie są bardzo radykalne, można je wprowadzać stopniowo, ale konsekwentnie.
Nie tylko uchronią nas przez atakiem serca, ale ogólnie poprawią nasze samopoczucie i sprawią, że będziemy bardziej sprawni zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Pamiętajmy, że na zawał serca pracuje się latami i chociaż można go przeżyć, nasz organizm nigdy nie będzie już taki sam. Zamiast więc narażać swoje zdrowie i życie, lepiej zawczasu podjąć kroki, które uchronią je przed atakiem serca.
Dodaj komentarz