Mieszkanie Plus to program rządowy, którego głównym celem jest realizacja mieszkań pod wynajem dla osób średniozamożnych. W chwili obecnej znany jest na razie projekt ustawy, przygotowywane są listy miejscowości, które w pierwszej kolejności zostaną objęte działaniem programu. Mimo tego program już dzisiaj wzbudza żywe, ogromne zainteresowanie na rynku nieruchomości. Jakie posiada zalety, a jakie wady?
Szukanie skutecznych rozwiązań w polityce mieszkaniowej
Nowy program powstał jako odpowiedź na problemy wielu rodzin, których nie stać na kredyt hipoteczny, które płacą zbyt dużo za wynajem mieszkania, a równocześnie mają zbyt wysokie dochody aby skorzystać choćby z możliwości uzyskania lokum komunalnego. Oczywiście nie ma programów doskonałych, rozwiązań idealnych ale po „Rodzina na swoim” oraz Mieszkanie Dla Młodych to następna próba pozytywnego wpływania na rynek nieruchomości w Polsce.
Szerokie spektrum odbiorców programu
Program skierowany jest do szerokiego grona osób. W praktyce nie ma tutaj podziałów na miejsce zamieszkania, na wiek, na to czy o skorzystanie stara się rodzina czy osoba samotna. Każdy będzie mógł złożyć wniosek, a specjalny system punktowy dokładnie określi czy jest możliwość skorzystania z programu i w jakim zakresie.
Nie każdy musi posiadać własne mieszkanie
Główna idea programu to mieszkania na wynajem. Rządzący doszli do wniosku, że nie każdy musi mieć mieszkanie na własność, nie każdy powinien wiązać się umową kredytową z bankiem. Zasady Mieszkanie Plus prowadzić mają do zmobilizowania większej ilości osób do korzystania z ofert wynajmu mieszkań gdyż na tle krajów Europy Zachodniej nasze statystyki wypadają blado.
Niskie opłaty, więcej na inne wydatki
Ustalenie określonych widełek cenowych za wynajem mieszkań w ramach tego programu sprawi, że osoby korzystające z niego będą posiadały w portfelu więcej środków na codzienną konsumpcję czy też na gromadzenie oszczędności.
Zwiększenie mobilności Polaków
Mobilność Polaków jest na niskim poziomie. Praktycznie nie licząc wyjazdów zarobkowych za granicę, bardzo mało obywateli naszego kraju jest skora do zmiany miejsca zamieszkania. Oczywiście mimo, że program nie spowoduje lawinowych ruchów na terenie kraju, to jednak osoby które zdecydują się na przeprowadzkę i szukanie pracy w innym mieście, będą mogły skorzystać z dodatkowej opcji jaką daj program mieszkanie plus.
Realizacja polityki mieszkaniowej samorządów
Gminy i powiaty są zobowiązane do prowadzenia konkretnej polityki mieszkaniowej. Posiadają na stanie mieszkania komunalne, mają również obowiązek zapewnić mieszkania socjalne. Polityka tego rodzaju jednak najzwyczajniej w świecie kuleje. Samorządy mają problemy z wyasygnowaniem odpowiednich środków by sprawnie wszystko realizować. Przy udziale programu Mieszkanie Plus będzie można realizować politykę mieszkaniową nie ponosząc większych nakładów finansowych, mowa o wnoszeniu kapitału w postaci ziemi.
Mieszkanie Plus to nie tylko potencjalne korzyści, zalety, to również wskazywanie przez ekspertów i nie tylko różnych wad:
Faworyzowanie rodzin wielodzietnych
To często poruszany argument przeciwko temu programowi. Założenia mówią jednoznacznie o różnorodności w przyznawaniu pozytywnych wniosków, to jednak wielu ekspertów uważa, że program będzie preferował rodziny wielodzietne. Im więcej dzieci w rodzinie tym więcej punktów można uzyskać i tym samym mieć więcej szans na skorzystanie z programu.
Jeden standard, niski standard
Zgodnie z założeniami programu rządowego Mieszkanie Plus, realizowane mieszkania pod wynajem mają być w jednym standardzie, nie ma być rozbieżności w jakości oddawanych lokali, niezależnie od ich lokalizacji na mapie Polski. Równocześnie ustalona cena budowy metra kwadratowego 3000 zł powoduje, że wielu specjalistów ma wątpliwości co do jakości standardu gotowych budynków. Obawy związane z niską jakością prac budowlanych oraz stosowaniem niezbyt dobrych materiałów.
Brak wyboru lokalizacji
Mieszkania będą oddawane do użytku w określonych lokalizacjach. W skali jednego miasta nie będzie to zbyt duży wybór dlatego wiele osób może nie być zainteresowanym taką formą wynajmu mieszkania. Wynikać to będzie choćby z kiepskiego położenia na mapie miasta czy słabo rozwiniętej infrastruktury.
Wpływ na rynek wynajmu mieszkań
Jak rozpoczęcie programu wpłynie na rynek wynajmy mieszkań? Wiele osób związanych z tym rynkiem bije na alarm odnośnie spadku popytu na nieruchomości w cenach komercyjnych. Uważa się, że ingerowanie rządu w wolny rynek wynajmu nieruchomości przyniesie więcej szkód niż korzyści.
Kto ma rację, czy zalety przewyższą wady? O tym będzie można się przekonać dopiero za kilkanaście miesięcy gdy zostaną oddane do użytku pierwsze mieszkania. Wtedy będzie dokładnie wiadomo jak to wszystko funkcjonuje.
Ciekawe cz Warszawa też
Fajnym programem była rodzina na swoim. myśmy się pokusili, ale teraz czeka nas koniec dopłat. trafiłem na ludzi mających podobny problem na refinansowanie-rodzina-na-swoim.pl/ i razem jakoś wspierając się wzajemnie obniżymy przyszłe raty
Dodaj komentarz