logo
logo
logo
logo
Podjazd z kruszywa

Wykonanie podjazdu z kruszywa
Opublikowano: 4 czerwca 2019

Podjazd z kruszywaWykonanie podjazdu z kruszywa jest tańsze i szybsze niż inwestycja w brukowaną nawierzchnię. Sprawdzają się w każdym otoczeniu, ponieważ dobrze komponują się z elementami zieleni ogrodu, a przy tym są wytrzymałe i proste w pielęgnacji. Trudno się więc dziwić, że Polacy coraz chętniej wybierają ten typ materiału jako materiał na podjazd. Zanim zdecydujesz się na zakup kruszywa, zapoznaj się z poradami, jak profesjonalnie wykonać taki podjazd.

Podjazd z kruszywa – z czego zrobić?

Do wykonania podjazdu z kruszywa zastosować możemy materiał o nieregularnym i ostrym kształcie, który będzie idealnie się klinował i zagęszczał, dzięki czemu powierzchnia przyjmie twardy charakter. Do wykonywania takich podjazdów świetnie sprawdzają się kruszywa łamane:

  • tłuczeń,
  • kliniec,
  • grys,
  • miał kamienny.

To nie jedyne rodzaje kruszywa, których można użyć do wykonywania utwardzonych nawierzchni. Swoje zastosowanie znajdą także żwiry, kruszywa granitowe, porfirowe oraz bazaltowe.

Podjazd z kruszywa – jak go zrobić?

Wykonanie takiego podjazdu jest szybsze, a przede wszystkim mniej kosztowne niż brukowane nawierzchnie. Sam proces składa się z kilku kroków, oto one:

Krok pierwszy: korytowanie

Koryto podjazdu żwirowego lub wykonanego z kruszywa łamanego powinno mieć około 40 cm głębokości. Idealnie ukształtowane posiada spadki poprzeczne, ponieważ to one zapobiegają powstawaniu kolein. Po wyrównaniu wykopu, dno ubija się specjalną zagęszczarką, by uzyskała odpowiednią twardość.

Krok drugi: osadzenie krawężnika

Bez przeszkód można zastosować gotowe kształty betonowe lub wykonane z kamienia. Po ich usytuowaniu, całość wzmacnia się betonem, który stabilizuje położenie bloczków. Prawidłowy montaż krawężnika ma ogromne znaczenie przy utrwalaniu podjazdu.

Krok trzeci: geowłóknina

Decydując się na podjazd z kruszywa warto pomyśleć o zastosowaniu geowłókniny. Jej stosowanie zapobiega mieszaniu się warstw kruszywa z gruntem – przekłada się to na stabilność lepszą podłoża. Według zaleceń ekspertów płaty geowłókniny układa się na około 10 cm zakładkę.

Krok czwarty: ułożenie kruszywa

Żeby powierzchnia podjazdu wytrzymywała spore obciążenia samochodów, należy zastosować co najmniej trzy warstwy kruszywa – każda z nich powinna mieć różną frakcję. Na samym dnie układa się tłuczeń ze względu na duży rozmiar ziaren tego kruszywa – zaleca się minimum 20 cm warstwę. Na kolejnych etapach stosuje się kruszywa o mniejszych ziarnach, a jako warstwę wykończeniową używamy grys lub miał kamienny. Materiał ten jest najbardziej estetyczny.

Pielęgnacja podjazdu z kruszywa

O wykonany z kruszywa podjazd trzeba systematycznie dbać. Pielęgnacja polega przede wszystkim na usuwaniu roślinności czy też chwastów, które mogą pojawiać się między ziarnami kruszywa. Ich obecność nie wygląda estetycznie, a dodatkowo może poluźnić zbitą strukturę podjazdu. W momencie powstania garbów, nierówności czy też kolein powierzchnię należy wyrównać przy użyciu prostych narzędzi jak grabie lub łopata. Można również dosypać w brakujących miejscach kruszywo.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...