Jako jeden z pierwszych wydziałów Politechniki Gdańskiej Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) kształci kadry dla przemysłu morskiego nieprzerwanie od 1945 roku
Studenci są kształceni na czterech kierunkach studiów: oceanotechnika, energetyka (międzywydziałowy), transport oraz techniki geodezyjne w inżynierii (międzywydziałowy). Do statystycznych osiągnięć WOiO można zaliczyć promowanie ponad 50 doktorów 250 doktorów, 50 doktorów habilitowanych, a także 8250 absolwentów studiów magisterskich lub inżynierskich. WOiO aktualnie zatrudnia ok. 90 profesorów, adiunktów i wykładowców, a roczna liczba absolwentów wynosi ok. 350.
WOiO szeroko współpracuje z przemysłem i podmiotami gospodarki morskiej zarówno w kraju, jak i za granicą. Niektóre specjalności są prowadzone we współpracy ze światowymi koncernami. Wspomnieć można specjalność technologie podwodne, realizowaną pod patronatem i przy wsparciu General Electric. Współpraca ze spółkami należącymi do REMONTOWA Holding, DNV GL, CRIST, Wartsila, Ulstein, PRS, ABS, CTO, PROCAD, NED, StoGda i wielo innymich firmami umożliwia wspólne realizacje przedsięwzięć edukacyjnych i badawczo-rozwojowych.
Na WOiO realizowanych jest wiele projektów badawczych nagradzanych w różnych konkursach. Dwa przykładowe projekty nagradzane w minionym roku to projekt promu, który ma łączyć dwa oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz projekt dotyczący projektowania i budowy obiektów podwodnych w zakresie obronności kraju, nagradzany w kilku konkursach, m.in. „Lider Bezpieczeństwa Państwa 2017” (za projektowanie i budowy podwodnych pojazdów zdalnego sterowania typu „Morświn” i „Głuptak”).
Dzięki udziałowi w dużym projekcie „Inżynier przyszłości” infrastruktura dydaktyczna i badawcza WOiO w ostatnich latach została w dużym stopniu zmodernizowana, w tym w 2016 roku otwarto nowy basen do badań modelowych o długości 40 metrów.
Na Wydziale funkcjonują trzy koła studenckie: KORAB, jedno z najstarszych kół naukowych na Politechnice Gdańskiej, SYNERTECH i PIKSEL. W tym roku koło KORAB organizował międzynarodowe regaty jednostek napędzanych siłą ludzkich mięśni International Waterbike Regatta (IWR) w Iławie, na Jeziorze Jeziorak. Rywalizowało w nich blisko 40 drużyn (ok. 300 osób) z Polski, Austrii, Chorwacji, Holandii, Niemiec, Rosji i Turcji. Drużyna WOiO w zaprojektowanej i wybudowanej przez siebie jednostce „Rektor” zajęła 1. miejsce. Aktualnie studenci Koła naukowego Piksel projektują i budują łodzie podwodne, napędzane siłą ludzkich mięśni, by wystartować w międzynarodowych wyścigach studenckich drużyn uniwersyteckich eISR.
www.oio.pg.edu.pl
Tagi: Głuptak, MORŚWIN, Plitechnika Gdańska, przemysł morski, WOiO, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa
Dodaj komentarz