Wtryskiwanie to jeden z najważniejszych etapów profesjonalnie zorganizowanego formowania wtryskowego. Korzysta się z niego głównie w przetwórstwie różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Kluczowe jest to, aby podczas realizowania takiego procesu skorzystano z nowoczesnych i starannie dobranych maszyn oraz akcesoriów.
Wtryskiwanie to stosunkowo skomplikowany proces, dlatego kontrolę nad nim muszą sprawować bardzo doświadczeni specjaliści. Materiał wyjściowy jest poddawany uplastycznieniu, a następnie wtryskuje się go do przygotowanego wcześniej gniazda. Wtryskiwanie przebiegnie prawidłowo jedynie wtedy, gdy wykorzysta się do tego specjalną dyszę. Następnie należy poczekać, aż tworzywo zastygnie. Dopiero później można je usunąć z użytkowanej wtryskarki.
Najmocniejszą stroną wtryskiwania jest możliwość uzyskania nietypowych wyrobów. Proces ten odznacza się wieloma innymi zaletami, w tym m.in.:
– znaczną oszczędnością czasu,
– niskim zużyciem energii,
– uzyskaniem wysokiej jakości wyrobu o pożądanych parametrach, który nie będzie wymagał obróbki,
– uzyskaniem oczekiwanego wymiaru oraz kształtu wyrobu,
– możliwością wykorzystania w produkcji masowej.
Produkcja form wtryskowych oferowana przez Fullbax Formy ma zwolenników m.in. w rozbudowanych zakładach przemysłowych, tak aby w jak najkrótszym czasie obsłużyć jak największą liczbę klientów. Dzięki niemu eliminuje się ryzyko występowania poważnych błędów produkcyjnych.
Wtryskiwanie dzieli się obecnie na dwa podstawowe rodzaje. Zainteresowani właściciele zakładów przemysłowych oraz produkcyjnych mogą skorzystać z wtryskiwania tłokowego oraz ślimakowego. Całość opiera się na wykorzystaniu odpowiedniego tłoku lub ślimaka. Wspomniane elementy będą odpowiadać za skuteczne przeprowadzenie wtrysku uplastycznionego materiału wyjściowego do gniazda.
Poza dwoma wyżej wymienionymi rodzajami wtryskiwania na współczesnym rynku występuje jeszcze kilka innych odmian: wtryskiwanie wielobarwne (możliwość otrzymania wyrobów o różnie zabarwionych warstwach), wtryskiwanie intruzyjne (możliwość otrzymania kształtek o bardzo dużej objętości), wtryskiwanie wieloskładnikowe (szansa na stworzenie wyrobów o różnych grubościach ścianek), wtryskiwanie gazowe (wykorzystuje gaz, może występować w wersji ze spienianiem) i wtryskiwanie TSG (główną rolę odgrywa w tym przypadku masa ze środkiem spieniającym).
Przed wybraniem ostatecznej odmiany wtryskiwania warto skonsultować swoją decyzję z wybitnymi profesjonalistami i ustrzec się tym samym groźnych błędów.
Artykuł dostarczył Fullbax Formy – producent form wtryskowych
Tagi: forma, Gospodarka, Przemysł, wtryskiwanie
Dodaj komentarz