Esperal Wrocław jest środkiem awersyjnym i odstraszającym. Jest to metoda, która pomaga w leczeniu uzależnienia alkoholowego.
Disulfiram, znany pod swoją dawną nazwą Esperal, to wszywka alkoholowa, która pomaga w leczeniu uzależnienia alkoholowego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to lek w postaci tabletek, który wszywa się pod skórę pacjenta, po to, by zniechęcić go do spożywania alkoholu.
Czy jednak Esperal jest lekiem pomagającym w wyjściu z nałogu czy tylko swoistą kilkumiesięczną przerwą od picia, po której nałóg wróci ze zdwojoną siłą? Jakie są zalety zastosowania wszywki alkoholowej? Jak długo trwa zabieg i jak długo lek działa w organizmie osoby uzależnionej?
Głównym składnikiem wszywki alkoholowej jest Disulfiram, który jest substancją chemiczną, blokującą metabolizm alkoholi w ciele osoby zaszytej. Disulfiram, który wykryje w ciele alkohol, uaktywnia się i skutecznie zaburza jego metabolizm. Pierwszym produktem metabolizmu alkoholi jest aldehyd octowy, który odłożony w naszym organizmie powoduje zatrucie alkoholowe. To właśnie Disulfiram zaburza przemianę aldehydu w kwas octowy, który powinien w bezpieczny sposób zostać usunięty z organizmu.
Esperal wywołuje zatem objawy podobne do ostrego zatrucia alkoholowego, dzięki czemu powoduje wstręt do alkoholu oraz lęk przed ponownym przeżyciem wszystkich objawów. Taka metoda nazywa się metodą awersyjną.
Działanie Disulfiramu to zablokowanie możliwości prawidłowego metabolizmu alkoholi w naszym ciele. Podczas działania wszywki oraz napicia się alkoholu, już po około 10 minutach zaczynają pojawiać się nieprzyjemne objawy związane z zaburzeniem metabolizmu alkoholu etylowego. Głównie są to silne zawroty oraz bóle głowy, a także nudności i wymioty. Do objawów należy dodać również duże i nagłe skoki ciśnienia, kołatanie serca i ogólne poczucie niepokoju. Osoba, która spożyła alkohol zaczyna również nadmiernie się pocić i ma zaczerwienioną twarz. Objawy te nie byłyby tak uporczywe, gdyby nie to, że utrzymują się nawet do 10 godzin od wypicia alkoholu i występują cały czas z taką samą siłą jak na początku.
Dlatego też osoba, która decyduje się na wszycie wszywki alkoholowej albo w ogóle nie sięga po alkohol, albo szybko z niego rezygnuje, by nie przechodzić ponownie przez tę prawdziwą udrękę.
Główną zaletą wszycia wszywki alkoholowej jest fakt, że skutecznie powstrzymuje ona osobę uzależnioną od sięgnięcia po alkohol. Działa jak swego rodzaju straszak, który pozwala na pozostanie w trzeźwości. Oczywistym jest, że po bardzo długim ciągu alkoholowym organizm będzie domagał się kolejnej dawki alkoholu, jednak skutki uboczne jego spożycia są tak tragiczne dla pacjenta, że woli on powstrzymać się od picia, niż ponownie przechodzić kilkugodzinną gehennę spowodowaną jego wypiciem.
Kolejnymi zaletami Esperalu jest to, że zaszyty w ciele jest niewidoczny dla innych osób, osoba zaszyta go nie czuje i działa bezustannie przez kilka miesięcy, dając o sobie znać oczywiście tylko wtedy, gdy uzależniony sięgnie po alkohol.
By mogło dojść do zabiegu, w pierwszej kolejności należy udać się na wizytę kontrolną, na której lekarz przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad. Po wykluczeniu wszystkich ewentualnych przeciwwskazań i rozwianiu wątpliwości natury zdrowotnej, umawiany jest termin wizyty wykonania zabiegu. Sam zabieg przeprowadzany przez chirurga, wykonywany jest na znieczuleniu miejscowym i trwa około pół godziny. Tabletki z lekiem umieszczane są głęboko w skórze tuż przy mięśniu, najczęściej na pośladku lub na wyraźne życzenie pacjenta w okolicy łopatki. Po umieszczeniu tabletek, rana jest zaszywana szwami rozpuszczalnymi bądź nie. W przypadku tych drugich, pacjent musi stawić się na kontrolę w terminie wyznaczonym przez lekarza, by mógł on obejrzeć ranę i zdjąć szwy.
Esperal zaczyna działać w ciele osoby uzależnionej od razu po umieszczeniu go w organizmie. Substancja czynna Disulfiram jest stopniowo uwalniania do krwiobiegu pacjenta, uaktywniając swoje działanie jedynie w przypadkach, gdy w ciele pojawi się alkohol. Wówczas upośledza ona metabolizm alkoholi, dając nieprzyjemne skutki uboczne podobne do silnego zatrucia alkoholowego. Takie objawy utrzymują się od 4 do aż 10 godzin. Sama wszywka zaszyta w ciele alkoholika działa nieprzerwanie od 8 do 12 miesięcy i w tym czasie skutecznie zniechęca go do sięgania po alkohol. Pozwala to na przerwanie ciągu alkoholowego oraz pozostanie w abstynencji po to, by móc podjąć się dalszych metod leczenia choroby.
Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa to nie magiczny lek na alkoholizm, a jedynie sposób na walkę z nim. Dzięki jego wysoce skutecznemu działaniu, decyduje się na niego duża część osób uzależnionych, które czują, że nie są w stanie samodzielnie powstrzymać się od picia alkoholu, lecz chcą z pełną świadomością podjąć się leczenia.
Wszywka alkoholowa zaburza procesy metaboliczne w organizmie osoby zaszytej, powodując szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych po wypiciu alkoholu. Jest to metoda, która skutecznie odstrasza od alkoholu, dzięki czemu osoba uzależniona może przerwać ciąg alkoholowy. W czasie działania wszywki osoba uzależniona ma szansę na zmianę swojego podejścia do picia, wypracowanie nowych i zdrowych dla siebie nawyków oraz na rozpoczęcie dalszego leczenia psychoterapeutycznego.
Bardzo ważne jest to, by nie traktować wszywki jako jedyny lek na alkoholizm. Niestety, gdy chory nie podejmie dalszych kroków w leczeniu swojego uzależnienia, bardzo prawdopodobne jest to, że po zakończeniu działania Esperalu, powróci on do picia.
Wszycie wszywki alkoholowej Esperal przeprowadzone w profesjonalnej klinice czy gabinecie takim jak https://esperalwroclaw.com/ jest całkowicie bezpieczne. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, pacjent zostaje powiadomiony o wszystkich możliwych skutkach ubocznych po wypiciu alkoholu i z pełną świadomością oraz odpowiedzialnością za własne decyzje podpisuje zgodę na wykonanie zabiegu.
Należy wystrzegać się podejrzanych miejsc, w których nie pracuje lekarz specjalista, a sprzęt budzi wątpliwości.
Nie należy również na własną rękę próbować wyjmować wszywki, gdy czujemy, że nie damy rady pozostać w trzeźwości lub gdy z jakiegoś powodu czujemy się źle. W takim przypadku należy udać się do lekarza, który w bezpieczny sposób usunie wszywkę.
Choć wszywka alkoholowa Esperal jest bezpieczną metodą walki z alkoholizmem, należy jednak wspomnieć, że nie każda osoba chcąca się zaszyć, może to zrobić. Zdarza się, że niektóre przeciwwskazania wykluczą ją z wykonania zabiegu. Do przeciwwskazań należą:
Dodaj komentarz