logo
logo
logo
logo
wskaźnik położenia

Wskaźniki położenia – które sprawdzają się najlepiej?
Opublikowano: 7 listopada 2017

wskaźnik położeniaBardzo ważnym elementem nowoczesnej automatyki przemysłowej są wskaźniki położenia. Od ich pracy i dokładności zależy sprawność i prawidłowe działanie aplikacji w wielu gałęziach gospodarki.

W tym tekście postanowiliśmy więc odpowiedzieć zarówno na pytanie, czym są i do czego nadają się wskaźniki położenia, jak i jakimi parametrami się kierować przy kupowaniu ich dla własnej firmy.

Co to jest wskaźnik położenia?

Najogólniej rzecz biorąc, wskaźniki położenia to niewielkie urządzenia służące do podawania informacji na temat położenia danego elementu lub jego przemieszczenia liniowego w różnych układach regulacji z napędem typu śruba/nakrętka. Obecnie na rynku dostępne są w zasadzie trzy rodzaje urządzeń tego typu:

  • elektroniczne wskaźniki położenia,
  • mechaniczne wskaźniki położenia,
  • mechaniczno-analogowe wskaźniki położenia.

Wybierając odpowiedni wskaźnik położenia, należy zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy poszczególnymi typami rozwiązań, które bezpośrednio wynikają z zastosowanych technologii. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że zdecydowanie większe możliwości dają użytkownikom nowoczesne urządzenia elektroniczne. Przede wszystkim są one zdecydowanie precyzyjniejsze – gwarantują pomiar nawet z dokładnością do 1 µm – niż klasyczne rozwiązania mechaniczne, których dokładność może wynosić od 0,1 do 1 mm. Dodatkowo w przypadku urządzeń elektronicznych bardzo dużym plusem jest możliwość swobodnego ich programowania, która pozwala na ustawienie i, co najważniejsze, zapamiętanie oraz odtworzenie nawet kilkudziesięciu różnych nastaw. Wychwalanie szerokich zalet urządzeń elektronicznych nie znaczy oczywiście, że mechaniczne wskaźniki położenia są z założenia gorszym rozwiązaniem. W wielu procesach produkcyjnych po prostu nie są potrzebne najdokładniejsze i programowalne urządzenia elektroniczne, które są przecież zdecydowanie droższe od wariantów mechanicznych – mówi specjalista z firmy Newtech.com.pl.

Warto wiedzieć, że wskaźniki położenia wykorzystywane są w najróżniejszych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Powszechnie stosuje się je w obrabiarkach drewna, PCV czy metalu, przenośnikach, urządzeniach pakujących, etykietujących itp. W odróżnieniu od urządzeń mechanicznych elektroniczne wskaźniki położenia szczególnie przydatne będą we wszystkich tych aplikacjach, w których przypadku nie ma możliwości ustawienia standardowego przełożenia.

Wskaźniki położenia – jakie sprawdzą się najlepiej?

Kupując wskaźniki położenia koniecznie trzeba je dostosować do potrzeb własnego przedsiębiorstwa. Czasem może okazać się, że lepszym rozwiązaniem będą tańsze rozwiązania mechaniczne. Z kolei w innych przypadkach niezbędny może być zakup droższych, lecz dokładniejszych i programowalnych modeli elektronicznych.

Podstawowym kryterium wyboru wskaźnika położenia jest jego konkretne zastosowanie. Warto jednak dodać, że podobnie jak w przypadku każdego innego elementu automatyki przemysłowej, także w przypadku wskaźników położenia należy zwracać uwagę na szereg różnych parametrów. Szczególnie ważne jest z pewnością zabezpieczenie danego wskaźnika położenia przed różnego rodzaju olejami, rozpuszczalnikami, wodą, korozją czy też uszkodzeniami mechanicznymi. Warto też zwrócić uwagę na zakres temperatur, w których dane urządzenie będzie pracować, a także na użyte materiały i ogólną jakość wykonania. Niezawodność i długi okres bezproblemowej pracy są dużo ważniejsze niż kilka złotych zaoszczędzone na wyborze gorszego rozwiązania. Wskaźniki położenia są niewielkie, ale problemy z nimi mogą sporo kosztować każdą firmę! – dodaje specjalista z firmy Newtech.com.pl.

Różnego rodzaju wskaźniki położenia odgrywają więc naprawdę dużą rolę w nowoczesnej automatyce przemysłowej. Dlatego też ich wybór zawsze powinien być w pełni przemyślaną decyzją. Błędy w tym zakresie mogą okazać się kosztowne, podobnie jak pozorne oszczędności związane z zakupem najtańszego sprzętu marnej jakości.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Lakierownie

Lakierownie nietypowych kształtów – wyz...

Lakierowanie tworzyw sztucznych oferuje liczne korzyści i zastosowania...
leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Onboarding

Onboarding zdalny, czyli wdrożenie pracownika...

Jak ograniczyć rotację pracowników, obniżyć koszty zatrudnienia i zwię...