Niestety wielu kierowców doświadczyło problemów z rozładowanym akumulatorem. Dotyczy to nie tylko starych samochodów, ale także tych nowszych, pozostawionych na przykład z działającymi światłami, radiem lub na mrozie.
Nowsze i bardziej zaawansowane elektronicznie samochody będą niestety wykorzystywać więcej energii, tym samym jest bardziej prawdopodobne, że rozładują się przez noc. Zaopatrzenie swojego przydomowego warsztatu w prostownik i wożenie w aucie kabli rozruchowych wydaje się zatem dobrym pomysłem. Na początek przyda nam się dobrej jakości zestaw kluczy nasadowych, żebyśmy mogli wykręcić akumulator oraz prostownik.
W przypadku ładowania poza pojazdem musimy odłączyć akumulator od instalacji elektrycznej. W razie potrzeby czyścimy go i uzupełniamy elektrolit – nalewamy wodę destylowaną lub dejonizowaną do momentu zakrycia ołowianych płytek znajdujących się wewnątrz. Nowsze akumulatory są najczęściej bezobsługowe, więc nie musimy martwić się o dolewanie.
Następnym krokiem jest podłączenie prostownika do zacisków akumulatora przy pomocy tak zwanych krokodylków (można spotkać się także z nazwą „żabki”). Ważna jest kolejność: zacisk prostownika oznaczony plusem podłączamy do bieguna akumulatora z tym samym oznaczeniem, później ujemny zacisk prostownika podłączamy do ujemnego zacisku bieguna akumulatora. Jeśli istnieje taka możliwość, ustawiamy wartość prądu w prostowniku: przy akumulatorach samochodowych to 12 V, a motocyklowych 6 V. Teraz możemy podłączyć nasz prostownik do sieci elektrycznej. Jak długo ładować akumulator? Czas ładowania może wynosić od kilku do kilkunastu godzin.
Temperatura w czasie ładowania nie może przekraczać 45°C. Jeśli mamy akumulator kwasowy, natężenie prądu, którym jest ładowany, nie może przekraczać 10% jego pojemności. Po skończonym ładowaniu czekamy ok. 20 minut, zanim odłączymy przewody; pozwoli to na rozproszenie gazów. W akumulatorach starszego typu, które nie są wyposażone w systemy odpowietrzania, przed rozpoczęciem ładowania odkręcamy korki otworów odgazowania systemu bądź centralnego odgazowania. Nigdy nie stosujmy większego prądu niż jedna dziesiąta pojemności akumulatora, by uniknąć ryzyka przeładowania baterii. Przekroczenie 2,4 V napięcia ogniwa tworzy realne zagrożenie wystąpienia eksplozji.
Kolejną kwestią, o której musimy pamiętać, jest to, że odpięcie akumulatora od prostownika w trakcie ładowania może spowodować rozkodowanie systemów samochodu. Wówczas będziemy musieli odwiedzić mechanika.
Niektórzy preferują profilaktyczną wymianę akumulatora. Żywotność akumulatorów to średnio 4–6 lat. Istnieje kilka czynników, które skracają okres eksploatacji: częste niedoładowanie, mocne rozładowanie, niewłaściwa naprawa, brudna obudowa, zły stan osprzętu silnika. Można zauważyć, że nasz akumulator dostarcza mniej energii, obserwując pracę rozrusznika podczas uruchamiania silnika lub przyglądając się światłom mijania przy włączonym zapłonie i wyłączonym silniku. Wyraźnie słabsze światło będzie oznaczać rozładowanie lub uszkodzenie akumulatora.
Tagi: akumulator, auto, motoryzacja, wymiana akumulatora
Dodaj komentarz