logo
logo
logo
logo
podatek od nieruchomości

Zmiana w opodatkowaniu obrotu nieruchomościami
Opublikowano: 17 listopada 2018

Dzięki nowym zasadom przyznawania ulg mieszkaniowych w 2019 roku zbycie mieszkania będzie korzystniejsze, a spadkobiercy będą mogli sprawniej sprzedać nabytą nieruchomość.

Co więcej, w przyszłym roku należy liczyć się ze wzrostem opodatkowania obrotu nieruchomości, a także ze zmianą zasad opodatkowania podatkiem minimalnym.

Inflacja zwiększy podatek od nieruchomości

W 2019 roku wzrosną maksymalne stawki podatków lokalnych. Bezpośrednią przyczyną takiej decyzji jest postępująca inflacja. Opłaty za nieruchomości zwiększą się średnio o 1,6 proc. rok do roku. Należy pamiętać, że do zapłaty podatku zobligowani są wszyscy posiadacze, użytkownicy wieczyści i właściciele gruntów, obiektów budowlanych i lokali.

To, o ile punktów procentowych wzrośnie podatek, uzależnione jest od decyzji władz lokalnych. Decyzję w tej sprawie wydają samorządy gminne, jednak nie mogą one narzucić większej opłaty niż  przewidziana w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2018 roku.

Nowe zasady przydzielania minimalnego podatku od przychodów z tytułu własności środka trwałego

W przyszłym roku zmienią się również wymiary opodatkowania od nieruchomości posiadanych oraz oddanych w dzierżawę lub najem. Obecnie podatek od nieruchomości ustala się odrębnie dla każdej wartości początkowej nieruchomości z osobna. W przyszłym roku, zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów, podatnik zobligowany będzie do zapłaty podatku, gdy suma początkowych wartości nieruchomości przekroczy 10 mln zł.

Co istotne, zmieni się również rodzaj nieruchomości obłożonych podatkiem minimalnym. Obecnie podatek ten dotyczy wyłącznie obiektów handlowo-usługowych i budynków biurowych. Zmiany prawne rozszerzą ten zakres nieruchomości o wszystkie przychody pochodzące z budynków będących środkiem trwałym, które są własnością lub współwłasnością podatnika i zostały oddane w części albo całości do użytkowania przed podmioty trzecie na zasadach umowy dzierżawy i najmu. Wobec tego do opodatkowania włączone zostaną także budynki mieszkalne (poza budynkami oddanymi do użytkowania w ramach programów samorządowych i rządowych) oraz wszystkie nieruchomości generujące przychód.

Spadkobiercy będą w stanie sprzedać mieszkanie o wiele szybciej

Obecnie mieszkanie nabyte w formie spadku można sprzedać bez płacenia podatku PIT po upływie 5 lat od daty jego nabycia. Zgodnie z obwieszczeniem MF, które wejdzie w życie w styczniu 2019 roku, spadkobiercy będą mogli zbyć nieruchomość po 5-letnim okresie użytkowania nieruchomości. Zatem mieszkanie będzie mogło być sprzedane nawet tuż po odziedziczeniu spadku.

Spadkobierca w takiej sytuacji będzie musiał jednak liczyć się z kosztami nabycia nieruchomości, a także wszystkimi ciężarami spadkowymi oraz długami, które będą ciążyć na mieszkaniu. Koszty te będą mogły stać się kosztami podatkowymi i spadkobierca będzie mógł uwzględnić je w zeznaniu PIT-39.

Chcesz poznać więcej szczegółów o nowych zmianach w prawie spadkowym i opodatkowaniu nieruchomości? Najlepiej skontaktuj się z prawnikiem wyspecjalizowanym w prawie spadkowym.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...