Polacy kupują chętnie nie tylko używane auta osobowe, ale również używane ciężarówki. Nie każdego przedsiębiorcę stać przecież na tak duży wydatek, jak nowy pojazd.
Na szczęście w erze internetu znalezienie używanego samochodu ciężarowego nie jest trudne. Jak kupić taki pojazd bezpiecznie?
Nowa ciężarówka, szczególnie renomowanego producenta, nie jest tania. Często taki pojazd jest poza zasięgiem małego przedsiębiorcy. Wtedy pozostaje poszukiwanie pojazdu z drugiej ręki. To wcale nie musi być złe rozwiązanie. Korzystają z niego niejednokrotnie nawet średnie firmy, gdy chcą zoptymalizować wydatki na park samochodowy. Warto jednak dokonywać takiego zakupu z głową.
Zakup używanej ciężarówki nie stanowi obecnie problemu. Można korzystać z komisów, które specjalizują się w pojazdach ciężarowych i budowlanych, można szukać wyprzedaży poleasingowych, a nawet przeglądać ogłoszenia w prasie drukowanej lub poszukiwać ciężarówek na giełdach ciężkiego sprzętu. Najlepiej jednak szukać używanej ciężarówki w internecie.
Bez problemu można już znaleźć wiele serwisów, które pośredniczą w sprzedaży takich pojazdów lub zamieszczają ogłoszenia o sprzedaży (np. truck1-pl.com). Zaletą takich portali jest to, że często można znaleźć w nich oferty z całej Europy, a szczególnie z Niemiec, z których najczęściej Polacy sprowadzają samochody do naszego kraju. Gdy już znajdziemy ciężarówkę, która nas zainteresuje i podejmiemy decyzję o jej zakupie, warto zadbać o kilka kwestii, aby nasz zakup był naprawdę bezpieczny.
Wiele okazji zakupowych pojawia się za granicą. Często może okazać się, że znajdziemy używaną ciężarówkę znanego producenta w bardzo atrakcyjnej cenie. Kupując jednak pojazd poza Polską, warto zadbać o rzetelne spisanie umowy kupna-sprzedaży. Jeśli zajdzie potrzeba dochodzenia praw przed sądem, taki dokument może okazać się bardzo pomocny. Przede wszystkim umowa kupna-sprzedaży powinna zostać sporządzona w dwóch wersjach językowych – po polsku i w języku sprzedającego (na przykład niemiecki).
Najlepiej umieścić w dokumencie jak najwięcej informacji na temat kupowanej ciężarówki. Obok tak podstawowych danych, jak na przykład numery silnika i przebieg, warto dołączyć informacje na temat bezwypadkowości, badań, książki serwisowej itp. Najważniejsze jest jednak to, aby nie podpisywać umowy, jeśli nie rozumiemy niektórych zapisów. Zanim złożymy podpis, należy wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Lepiej poświęcić więcej czasu na kwestie formalne przy zakupie, niż potem bezskutecznie dochodzić swoich praw, gdy stan ciężarówki okaże się być gorszy, niż deklarował sprzedawca.
Tagi: ciężarówka, inwestycje, motoryzacja, park maszynowy, TIRTaki zakup to inwestycja na cale zycie wiec trzeba wszystko dokladnie sprawdzić. Jezdze w transporcie dosyc dlugo swoim autem i widze ze dbam o nie jak o dziecko. Właśnie tam gdzie pracuje w M&W Spedition poszukują przewoźników z własnym autem i naczepa 13.6 bo zlecen przybywa a nie ubywa
Dodaj komentarz