19 listopada zakończyły się 65. Jubileuszowe Międzynarodowe Targi „Brussels Innova 2016”, poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Tegoroczna edycja Targów zgromadziła rozwiązania z ponad 15 krajów świata. Polscy wystawcy zaprezentowali 50 wynalazków.
Polscy wystawcy mieli okazję zaprezentować swe rozwiązania ambasadorowi RP w Brukseli, Arturowi Orzechowskiemu, który odwiedził polskie stoiska w pierwszym dniu Targów, oraz radcy, kierownikowi Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP, Kamilowi Ochmańskiemu. Z gości honorowych polską ekspozycję odwiedził też między innymi wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders, uczestniczący w uroczystości oficjalnego otwarcia „Brussels Innova 2016”. Pierwszego dnia Targów przedstawiciele polskiej delegacji zostali zaproszeni na uroczyste spotkanie w siedzibie Ambasady RP w Brukseli.
Wybitne osobistości świata nauki zostały odznaczone belgijskimi i europejskimi Krzyżami Zasługi Orderu Wynalazczości. Ceremonia dekoracji, pod przewodnictwem burmistrza, odbyła się 18 listopada w Urzędzie Komunalnym Saint-Josse-ten-Noode w Brukseli.
Pawilon polski został objęty honorowym patronatem nie tylko wspomnianego ambasadora RP w Królestwie Belgii, Artura Orzechowskiego, ale także przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych – prof. Leszka Rafalskiego i prezesa Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii prof. Ryszarda Pregiela.
Udział polskich wystawców w „Brussels Innova” został szeroko nagłośniony również w polskich mediach, dzięki wizycie na Targach polskich korespondentów w Brukseli: TVP info, Polskiego Radia S.A., i Radia RMF. Dziennikarze przeprowadzili szereg wywiadów z autorami prezentowanych wynalazków. Wsparcie medialne zaoferował również Magazyn Gospodarczy „Fakty”.
Kolejnym polskim akcentem na brukselskich targach było polskie seminarium „Nano Science”, przygotowane w ramach programu konferencyjnego „Brussels Innova”. Swoje wystąpienie mieli przedstawiciele Instytutu Fizyki PAN, którzy zaprezentowali następujące bloki tematyczne: wprowadzenie do Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, badanie struktur niskowymiarowych, nanostruktury dla zastosowań w biologii i medycynie, lokalne właściwości optyczne pojedynczych nanodrutów z półprzewodników szerokoprzerwowych”.
Instytut Biochemii i Biofizyki PAN zaprezentował z kolei zagadnienie dotyczące produkcji składników szczepionki podjednostkowej przeciwko wirusowi grypy oraz opracowanie czułych narzędzi diagnostycznych. Instytut Wysokich Ciśnień PAN skupił się na strukturach i przyrządach optoelektronicznych na bazie azotku galu.
Polacy prezentują swe osiągnięcia na Targach w Brukseli od 26 lat. Wystawcami tegorocznej edycji były instytuty badawcze, wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa innowacyjne, start-upy oraz młodzież szkół średnich i wyższych. Rozwiązania przez nich przedstawione obejmowały zagadnienia z różnych dziedzin m.in. ekologii, medycyny, bezpieczeństwa, lotnictwa, przemysłu samochodowego i transportu, metalurgii, włókiennictwa, maszyn i urządzeń, chemii, mechaniki, inżynierii, elektroniki, rolnictwa i żywności, energetyki, informatyki. Na Targach były również stoiska promocyjne Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Wschodniej oraz Województwa Łódzkiego.
Celem udziału w Targach jest prorynkowa i prowdrożeniowa promocja prezentowanych nowatorskich rozwiązań i nawiązanie kontaktów naukowo-biznesowych.
Prezentowane rozwiązania zostały zgłoszone do konkursu „Eureka” odbywającego się w ramach Targów „Innova”. Grono ponad 100 międzynarodowych ekspertów reprezentujących środowiska naukowe i przemysłowe, pod przewodnictwem prezesa jury Oliviera Nagelmackersa, dokonało oceny wynalazków, przyznając nagrody i medale. Oceniający polskie wynalazki podkreślili szczególnie wysoki w tym roku ich poziom, duże znaczenie społeczne oraz znaczne zaawansowanie w procesie badawczo-wdrożeniowym, a co za tym idzie potrzebę i realne możliwości ich aplikacji do przemysłu i komercjalizacji. Ta wysoka nota była również wynikiem wysiłku włożonego w profesjonalną prezentację wynalazków w postaci funkcjonujących prototypów, filmów i materiałów multimedialnych obrazujących działanie i potwierdzających efekty zastosowania. Duże wrażenie zrobiła również bogata dokumentacja merytorycznej przygotowanej dla jurorów oceniających rozwiązania.
W ramach konkursu jury przyznało medale – brązowe, srebrne i złote. Najwyżej ocenione rozwiązania otrzymały złote medale ze specjalnym wyróżnieniem jury oraz nagrody specjalne ufundowane przez belgijskie i międzynarodowe instytucje rządowe.
Fotografie: Eurobusiness-Haller
Spośród polskich wystawców największe uznanie zdobył Instytut Fizyki PAN, który zaprezentował innowacyjne znaczniki fluorescencyjne do detekcji zmian nowotworowych w płucach. Jednostka otrzymała złoty medal z wyróżnieniem, Nagrodę Specjalną „Innova 2016” w kategorii Zdrowie i Medycyna, Nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), nagrodę mołdawskiej AGEPI (Mołdawia) i nagrodę rumuńskiego Ministerstwa Edukacji i Rozwoju. Doceniony produkt cechuje wydajna fotoluminescencja w zakresie światła widzialnego, trwałość i brak tzw. migotania i fotowygaszania. Dzięki innowacji istnieje możliwość określenia zakresu zmian nowotworowych w przypadku nowotworów płuc. W tym przypadku znaczniki penetrują wyłącznie miejsca zmian chorobowych. Otwiera to szansę na precyzyjną lokalizację zmian chorobowych, a także w dalszej perspektywie opracowania nowej metody terapii. Instytut Fizyki otrzymał ponadto złoty medal za innowacyjne detektory światła UV oparte o półprzewodniki szerokoprzerwowe.
Dla pacjentów szczególne znaczenie może mieć także wynalazek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach – granulat do regeneracji tkanki kostnej. Preparat może być zastosowany do zaopatrywania ubytków kostnych, a wyróżnia się tym, że jest bezpieczny dla chorego, zgodny biologicznie, oczyszczony z pozostałości białek, lipidów oraz komórek, liofilizowany, pozbawiony immunogenności oraz posiadający określoną, standaryzowaną granulację.
Nasze zainteresowanie wzbudził epokowy wynalazek Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk. Otrzymane przez zespół dra hab. Arkadiusza Miążka, mgr inż. Marty Lisowskiej i dra hab. Andrzeja Rapaka monoklonalne przeciwciała rozpoznające swoiście antygen DLA-DR na powierzchni komórek psich białaczek i chłoniaków mogą być wykorzystane zarówno w diagnostyce, jak i terapii psich białaczek i chłoniaków typu B, a także innych schorzeń, w których następuje podwyższenie ekspresji antygenu DLA-DR.
Osoby zajmujące się zwierzętami z pewnością zaciekawi nowy sposób otrzymywania szczepu bakteriofaga, opracowany przez firmę farmaceutyczną Proteon. Celem tego rozwiązania jest dostarczenie technologii produkcji preparatu przeciwbakteryjnego nadającego się do stosowania jako dodatek paszowy dla drobiu i trzody chlewnej, który jednocześnie byłby specyficzny wobec patogennych szczepów Salmonella ssp. wywołujących zachorowania na salmonellozę, zwłaszcza u ludzi.
Jest polska chemia!
Po dwa wynalazki przywiozły ze sobą Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Przedmiot prezentacji pierwszej instytucji stanowił sposób usuwania impregnatu z drewna impregnowanego olejami zawierającymi wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz nowe ekologiczne uniepalniające środki pomocnicze dla PVC. CIOP – PIW pokazał z kolei system zdalnego monitoringu parametrów wibroakustycznych środowiska pracy z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej do jego zasilania, a także zestaw odzieży ochronnej i bielizny o właściwościach termoregulacyjnych dla ratowników górniczych.
Specjalną nagrodę w kategorii inżynieria chemiczna otrzymał Instytut Nowych Syntez Chemicznych Oddział Chemii Nieorganicznej „IChN” w Gliwicach za nowoczesny sposób przetwarzania roztworów siarczanu sodu. Składa się na niego węzeł nanofiltracji (NF) i elektro-elektrodializy (EED). Odpadowy roztwór jest zatężany metodą NF do uzyskania pożądanego stężenia. Węzeł EED pozwala przetworzyć odpadową sól odzyskując kwas siarkowy i ług sodowy, tym samym łącząc odsolenie odpadowego roztworu z odzyskiem surowców. Produkt uboczny stanowi woda o niskiej zawartości siarczanów (<300 mg/L), która może zostać użyta lub bezpiecznie odprowadzona do środowiska.
Nadzieja w młodych
Jak już zostało wcześniej wspomniane, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przyznał dwie nagrody: Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych za OVLaserImage image – rozwiązanie zwiększające poziom bezpieczeństwa dokumentów identyfikacyjnych, bazujące na możliwości personalizacji warstw farb optycznie zmiennych stosowanych powszechnie w produkcji dokumentów identyfikacyjnych, a także Instytutowi Automatyki Systemów Energetycznych za system MASTER100 do sterowania za pośrednictwem wejść/wyjść złożonymi algorytmami automatyki.
Warto też zwrócić uwagę na pomysły młodych polskich wynalazców, którzy już teraz mają szansę podbić rynek dzięki swojej kreatywności naukowo-badawczej. Najwięcej laurów zebrał bardzo 22-letni Petrus Psyllos z Politechniki Białostockiej. Opracowując MATIA – tzw. „sztuczne oko”, niewielki, mobilny moduł wizyjny, który może być przypięty do klatki piersiowej, pasa lub głowy osoby niewidomej – otrzymał złoty medal w Kategorii Młody Wynalazca oraz Nagrodę Andre Flahaut, ministra budżetu i funkcji publicznej w Belgii. Jego system jest wyposażony w dwie kamery, czujniki ultradźwiękowe i położenia oraz 10 innych sensorów, które za pośrednictwem jednostki centralnej wysyłają dane do smartfona, z którym system ściśle współpracuje. Smartfon, przetwarzając dane, pozwoli osobie niewidomej na pełną orientację w otoczeniu i dokładne objaśnienie widzianych przez układ przedmiotów.
Doceniono też m.in. Julię Radwan-Pragłowską za biodegradowalne aerożele chitozanowe o hierarchizowanych właściwościach jako rusztowania do hodowli komórkowych czy Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, który zaproponował RopeRidera, czyli mobilnego robota do inspekcji linii wysokiego napięcia. Posiada zdolność poruszania się po przewodach oraz wykrywania i pokonywania występujących na nich rozmaitych przeszkód (na przykład izolatorów). Robot dokonuje oględzin powierzchni przewodu oraz bada jego strukturę wewnętrzną w poszukiwaniu uszkodzeń.
Pomocna dłoń
Organizacja uczestnictwa polskich przedsiębiorstw i promocja polskich wynalazków prezentowanych na Targach odbywa się we współpracy i ze wsparciem promocyjnym Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Królestwie Belgii. Wspólne stoisko Ambasady Polskiej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Domu Polski Wschodniej sfinansowało prezentację trzech wynalazków zgłoszonych do konkursu „Eureka”. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego sfinansował prezentację 5 wynalazków przedsiębiorstw innowacyjnych z regionu. Udział czterech wynalazków młodych wynalazców został sfinansowany przez Fundację Haller Pro Inventio z Katowic. O finansowaniu polskich wynalazców przez polskie jednostki budżetowe więcej informacji znajdą państwo na str. XXX w wywiadzie z szefową Fundacji Haller Pro Inventio i firmy wystawienniczej Eurobusiness-Haller, Barbarą Haller.
Kompleksową organizację udziału polskich wystawców w Targach zapewniła firma Eurobusiness-Haller, oficjalny przedstawiciel Targów BRUSSELS INNOVA na Polskę, we współpracy z Fundacją Haller Pro Inventio.
Piotr Nowacki
Fot. EUROBUSINESS-HALLER
Tagi: "Brussels Innova 2016", 2 nagrody polskiego wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, 65. Jubileuszowe Międzynarodowe Targi „Brussels Innova 2016”, ambasador Orzechowski, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Instytut Fizyki PAN, konkurs „Eureka”, Najlepszy Wynalazek Targów w kategoriach Zdrowie i Medycyna oraz Inżynieria Chemiczna, olska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii, polskie seminarium „Nano Science”, prof. Leszek Rafalski, targi w Brukseli, w Urzędzie Komunalnym Saint-Josse-ten-Noode w Brukseli
Dodaj komentarz