Każdy właściciel firmy dąży do tego, aby funkcjonowała ona jak najbardziej efektywnie. Wtedy można zminimalizować koszty, przy maksymalizacji zysków. Istnieje wiele sposobów na to, aby zwiększyć wydajność firmy, a wybór konkretnego, uzależniony jest od specyfiki firmy. Jaki mamy wybór? Kilka propozycji poniżej
Jednym ze sposobów jest robotyzacja w firmie. Polega to na tym, że praca rzeczywistego pracownika zostanie zastąpiona pracę wirtualnego robota. Pozwala to na wyeliminowanie błędów pracowniczy, zwiększenie efektywności, szybkości i dokładności wykonywanych działań. Przykładem takiego systemu może być Robotic Process Automation.
Jeden wirtualny pracownik jest w stanie zastąpić dwóch rzeczywistych. Zmniejszają się więc koszty zatrudnienia, a także konflikty związane z niezadowolonym zatrudnionym. Płaci się tylko raz za system, a potem nie trzeba ponosić żadnych kosztów związanych z utrzymaniem pracownika. Wirtualny robot nie narzeka, nie popełnia błędów i działa o wiele sprawniej. Przy tym wykonuje dokładnie tą samą pracę, co zwykły pracownik.
Redukcja pracowników fizycznych
Wiele firm popełnia często taki błąd, że zatrudnia za dużo osób, co jest niepotrzebne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ilość zatrudnionych pracowników powinna być adekwatna do ilości klientów odwiedzających firmę i ilości stanowisk pracy. Jeżeli wielkość zatrudnienia nie zostanie dopasowana w ten sposób, to pracownicy będą przesiadywać w pracy i nie będą w stanie się niczemu przysłużyć. Firma z kolei i tak będzie zobligowana do wypłacania im miesięcznej pensji.
Utrzymanie każdego pracownika jest kosztem dla pracodawcy. Dlatego też liczbę zatrudnionych należy ustalić po przeprowadzeniu dokładnych analiz ekonomicznych. Jeżeli dojdzie się do wniosku, że kolejna osoba w firmie nie zwiększy jej zyskowności, a przyniesie tylko straty w formie płaconych jej pensji, to nie należy już jej zatrudniać.
Sprawnie działające systemy informacji
Ponadto przy dużych przedsiębiorstwach niezwykle ważne jest opracowanie odpowiedniego systemu informacji. Bez niego firma nie będzie prosperować odpowiednio i pojawią się dodatkowe koszty związane z niewykorzystaniem zakupionych surowców, czy brakiem w magazynach zamawianych przez klientów produktów. W firmie niezwykle ważne jest, aby uzupełniać na bieżąco surowce, produkty, ponieważ może ich zabraknąć, kiedy ktoś coś zamówi.
Również nadmierna produkcja nie przynosi zysków. Niesprzedane produkty, szczególnie jeśli mowa o takich, które tracą swoją ważność muszą po terminie zostać wyrzucone. Wtedy są tylko dodatkową stratą dla określonej firmy. Dlatego też ważne jest korzystanie z systemów, które łączą ze sobą wszelkie działy znajdujące się w firmie.
Jeżeli pomiędzy działem obsługi klienta, magazynem i fabryką informacje będą przekazywane sprawnie i szybko, to można dzięki nim znacznie zmniejszyć straty, jakie firma musi ponieść. Im więcej działów firma posiada, tym sprawniej powinno zarządzać się przekazywanymi informacjami. Ważne jest również dopasowanie wielkości produkcji do wielkości sprzedaży, aby towary bez sensu nie zalegały w magazynach.
Tagi: IT, koszty pracy, optymalizacja, praca, pracownik, robotyzacjaJa pracuję w Pirells Innovative i firma jest świetnie zorganizowana, więc pracodawca bardzo dobrze to zaplanował
Dodaj komentarz