logo
logo
logo
logo

Uczymy budować nie tylko statki  
Opublikowano: 23 marca 2016

FOT_3428Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej nie tylko edukuje, ale prowadzi także badania w dziedzinie oceanotechniki, okrętownictwa, technik pomiarowych i materiałoznawstwa.

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej jest jedynym wydziałem okrętowym w Polsce kształcącym nieprzerwanie od 1945 r. inżynierów na kierunku oceanotechnika w specjalnościach okrętowych (zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym, na studiach licencjackich i inżynierskich). Ponadto na studiach stacjonarnych I stopnia studenci mają do wyboru energetykę i transport, a na studiach II stopnia studia w języku angielskim ocean engineering, energetykę i techniki geodezyjne w inżynierii. Studia podyplomowe prowadzone są w zakresie standardów ISO i zarządzania przez jakość (TQM) oraz inżynierii ropy i gazu.

Na bogatej liście zrealizowanych projektów znajdują się m.in. aktywny bezzałogowy system wykrywania i identyfikacji materiałów niebezpiecznych w obszarach wodnych, system monitorowania obszarów morskich w dolnej półsferze oraz analizy i archiwizowania danych rozpoznawczych, opracowanie modelu do analizy i oceny zachowania się statku w czasie katastrofy z wykorzystaniem modelu ryzyka nieprzetrwania kolizji przez statek czy opracowanie technologii wykonania i analizy sygnatur pól fizycznych jednostek pływających w aspekcie obrony biernej okrętu.DSC_2483

Wydział dysponuje kilkoma jednostkami badawczymi o unikalnym charakterze, w tym: Laboratorium Badań Technologiczno-Wytrzymałościowych Konstrukcji Okrętowych, Laboratorium Hydromechaniki Okrętowej w Iławie, Tunelem Kawitacyjnym i wieloma innymi , które są wykorzystywane do badań na potrzeby nauki i przemysłu.
Warto zwrócić uwagę na otwarty w listopadzie ubiegłego roku basen modelowy o 40 m długości, 4 m szerokości oraz 3 m głębokości. Wyposażony jest w specjalistyczne urządzenia służące do wytwarzania i tłumienia fal, wózek holowniczy umożliwiający prowadzenie badań eksperymentalnych oraz systemy pomiarowo-rejestrujące najnowszej generacji. Nowoczesna jest również elektronika do przetwarzania danych.

Podczas zajęć studenci będą mogli przeprowadzać m.in. badania modelowe statków towarowych takich jak kontenerowce i masowce, statków do przewozu gazu skroplonego LNG, a także jednostek niekonwencjonalnych – statków do obsługi platform wiertniczych i jachtów. Basen pozwoli również na wykonanie uproszczonych testów statków do instalowania i obsługi morskich turbin wiatrowych czy też badań hydromechanicznych obiektów typu offshore.DSC_7333

Wydział wyróżnia się na Politechnice Gdańskiej szeroką i wielostronną współpracą z podmiotami gospodarczymi. Realizowane na Wydziale projekty o charakterze stosowanym przekładają się na wymierne korzyści w wielu obszarach zastosowań. Bliskie związki z przemysłem okrętowym oraz wiodącymi w tej dziedzinie firmami i instytucjami sprawiają, że Wydział odgrywa, tak jak w przeszłości, znaczącą rolę w rozwoju gospodarczym regionu nadmorskiego Polski.

www.oce.pg.gda.pl

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa

Dydaktyka i innowacyjność w jednym miejscu –...

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej łączy na...