Sklepowe półki uginają się pod ciężarem akcesoriów dla psów. Możesz wybierać spośród najróżniejszych zabawek, przysmaków i gryzaków. Cechy tych trzech rodzajów gadżetów łączy w sobie suszone ucho wieprzowe. Dlaczego psy przepadają za takimi kąskami? I dlaczego podawanie ich zwierzętom może przysłużyć się zdrowiu domowych pupili?
Będąc na spacerze, bawiąc się z psem w ogrodzie, na pewno nie raz – ku radości swojego pupila – próbował wyszarpać mu z pyska patyk, kawałek sznurka. W ten sposób zapewniłeś czworonogowi nie tylko całe mnóstwo rozrywki, ale też zaspokoiłeś jego naturalną potrzebę gryzienia.
Psy mają zapisaną w genach skłonność do rozszarpywania zwierzyny i żucia. Mogłeś się o tym przekonać, kiedy kolejny raz zauważyłeś, że twoje buty są zniszczone i że meble miały bliski kontakt z psimi zębami. Takie zachowanie psa jest związane ze sposobem życia jego przodków, którzy chcąc się najeść, musieli polować.
Ucho wieprzowe jest dość twarde i nieco zmienia swoją konsystencję pod wpływem kontaktu ze śliną, dlatego jest idealne do tego, aby gryźć je przez wiele godzin. Twojemu pupilowi wiele frajdy sprawi lizanie go, próby jego rozszarpania, przegryzienia i żucia. Taki gryzak zajmie psa na wiele godzin, a zabawa nim da mu mnóstwo satysfakcji.
Suszone ucho wieprzowe dla psa nie wygląda zbyt atrakcyjnie z perspektywy człowieka. Jednak jeśli szukasz gadżetów i przysmaków dla twojego pupila, pomyśl w pierwszej kolejności o tym, co sprawia mu przyjemność i zaspokoi jego potrzeby. Ucho wieprzowe to dobry wybór ze względu na:
Taki gryzak przypadnie do gustu twojemu psu również ze względu na walory smakowe. Jednak ucho świni to także źródło cennego białka. Dlatego może być ono ciekawym urozmaiceniem diety zwierzaka, który potrzebuje dużych ilości tego składnika odżywczego.
Gumowe, plastikowe zabawki na pewno cieszą twojego pupila, jednak mogą okazać się szkodliwe dla jego zdrowia. Dotyczy to także gryzaków ze skóry prasowanej, do których produkcji wykorzystuje się toksyczne substancje. Alternatywą dla takich gadżetów jest naturalne, suszone ucho wieprzowe.
Ucho wieprzowe jest dość twarde, dlatego, zanim pies poradzi sobie z jego przeżuciem i rozgryzieniem, może minąć nawet kilka dni. Po tym czasie możesz znowu dać zwierzakowi kolejny przysmak. Pamiętaj jednak, że ucho wieprzowe, tak jak każdy inny naturalny gryzak, nie może stanowić podstawy diety.
Należy też zadbać, aby ucho wieprzowe zachowało swoją konsystencję. Wyjmij taki gryzak z opakowania tuż przed podaniem go psu i przechowuj go w suchym, chłodnym miejscu.
Dobra zabawa i wartości odżywcze to niejedyne powody, dla których twój zwierzak skorzysta na żuciu ucha wieprzowego. Taki smaczny kąsek możesz wykorzystać podczas tresury. Może być on nagrodą dla psa za dobre sprawowanie i wykonywanie poleceń opiekuna.
Jednak okazuje się, że podawanie psu suszonych świńskich uszu ma znacznie większe znaczenie dla zwierzaka. Taka naturalna, pozbawiona konserwantów, sztucznych barwników i aromatów przekąska dobrze wpłynie zarówno na jego zdrowie, jak i na samopoczucie.
Paradontoza, stany zapalne dziąseł, próchnica – to tylko niektóre skutki zaniedbań, jeśli chodzi o psie uzębienie. Jeśli zależy ci na tym, aby twój pupil nie zaczął tracić zębów, podawaj mu naturalne gryzaki –mogą to być właśnie suszone ucha wieprzowe.
Żucie takich przysmaków pozwala usunąć z powierzchni zębów płytkę nazębną – jej odkładanie się prowadzi do rozwoju w jamie ustnej bakterii odpowiedzialnych za niszczenie szkliwa. Ponadto gryzienie wzmaga produkcję śliny, która pomaga utrzymać uzębienie w dobrym stanie.
Twój pies może za tobą tęsknić, być zestresowany i zdenerwowany. Sposobem na to, aby rozładować napięcie, jest spacer i aktywność fizyczna. Jednak opiekun nie zawsze ma czas, aby pobiegać czy pobawić się ze swoim pupilem. Z pomocą przychodzą wtedy ucha wieprzowe – ich żucie i gryzienie ma działanie uspokajające.
Te przysmaki, mimo że są niepozorne, dobrze wpływają zarówno na samopoczucie, jak i zachowanie i zdrowie psa. Dlatego ucha wieprzowe to tak dobra alternatywa dla gadżetów i gryzaków z gumy czy z prasowanej skóry.
Tagi: dieta, jedzenie dla psa, pies, pupil, zwierzęta
Dodaj komentarz