logo
logo
logo
logo

Czy ubezpieczenie mieszkania jest konieczne? Czy warto je wykupić?
Opublikowano: 12 stycznia 2017

 

Kradzież, zalanie mieszkania przez sąsiada, pożar – istotną część dorobku życia można stracić w kilka chwil. Choć zdarzenia losowe mogą przytrafić się w każdym momencie i nie sposób ich przewidzieć, należyta ochrona nieruchomości pomoże zminimalizować ich negatywne konsekwencje.

Wiele osób uważa, że aby dostatecznie zadbać o własną nieruchomość, wystarczy jedynie regularnie ją remontować, sprzątać i dokonywać niezbędnych prac konserwacyjnych. Nic bardziej mylnego. Po zetknięciu z siłami natury, włamaniem lub aktami wandalizmu szybko okazuje się, że taki rodzaj troski jest niewystarczający.

Kompleksowe ubezpieczenie mieszkania znacząco zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa i wyeliminuje niepotrzebny stres. Wykupując polisę będziesz pewien, że w razie jakiegokolwiek nieprzewidzianego zdarzenia Twoje mieszkanie oraz jego wyposażenie będą należycie chronione. Dzięki otrzymanym od ubezpieczyciela pieniądzom wyremontujesz mieszkanie, wykonasz w nim niezbędne prace konserwacyjne oraz zakupisz utracone w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia przedmioty. Odszkodowanie pozwoli Ci wrócić do normalnego funkcjonowania w stosunkowo krótkim czasie.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Decydując się na zakup ubezpieczenia mieszkania  możesz wybierać spośród wielu wariantów. Polisa ubezpieczenia mieszkania zawierana jest na konkretną sumę, odpowiadającą wartości nieruchomości oraz znajdującego się w niej wyposażenia, jeżeli ono także jest przedmiotem umowy. Pamiętaj, że gwarancję wypłaty satysfakcjonującej sumy odszkodowania będziesz mieć jedynie wtedy, jeśli przed zakupem polisy dokonasz rzetelnej wyceny posiadanych przedmiotów.

Ubezpieczenie mieszkania – określ swoje potrzeby

Zanim wybierzesz najlepszą dla siebie ofertę ubezpieczenia, określ swoje potrzeby i zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy.

Mieszkasz na parterze? Zadbaj o to, aby polisa ubezpieczeniowa zabezpieczyła Twoją nieruchomość przed włamaniem. Twój dom znajduje się na terenie narażonym na zalania i powodzie? Zwróć uwagę, aby ubezpieczenie uwzględniało ochronę przed wielką wodą.

Wybierz zakres ubezpieczenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują swoim klientom polisy różniące się m.in.: wysokością składki, sumą ubezpieczenia, zakresem oraz ewentualnymi opcjami dodatkowymi. Możesz wybrać polisę, która zabezpieczy jedynie same mury, możesz zdecydować się również na zakup kompleksowego ubezpieczenia, które ochroni nie tylko mury, ale również elementy stałe oraz ruchomości domowe. Ochrona murów gwarantuje zabezpieczenie samego budynku mieszkalnego.

Ochrona stałych elementów obejmuje przytwierdzone na stałe elementy wyposażenia budynku takie jak: krany, baterie, wanny, brodziki, meble zabudowane, meblościanki, zabudowy kuchenne, antresole, piece, kominki, wykładziny podłogowe, a także drzwi  okna oraz pokrycia ścian, sufitów i podłóg. Ochrona ruchomości domowych uwzględnia rzeczy, które są własnością domowników. Należą do nich: meble, sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt audiowizualny, elektroniczny, komputerowy, fotograficzny, biżuteria, odzież, sprzęt sportowy i turystyczne oraz wszelkie akcesoria codziennego użytku.

Im szersza ochrona, tym cela polisy będzie wyższa. Wysokość składki nie powinna być jednak decydującym argumentem przy wyborze ubezpieczenia mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania. Nie tylko cena

Wiele osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na cenę polisy. Warto jednak pamiętać, że to nie cena, a zakres ubezpieczenia, jest w tym przypadku najważniejszy. Zanim podpiszesz umowę ubezpieczeniową, dokładnie przeanalizuj zapisy OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia). Koniecznie zwróć uwagę także na listę wykluczeń. Wykluczenia to sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.  W ten sposób towarzystwo ubezpieczeniowe chroni się przed nadużyciami i próbami wyłudzenia pieniędzy.

Zwróć uwagę na dodatkowe świadczenia

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych razem z ubezpieczeniem mieszkania oferuje swoim klientom dodatkowe usługi. Może być to np. pomoc prawna lub pomoc hydraulika czy ślusarza.

Takie profity, choć mogą wydawać się nieistotne, okażą się niezwykle cenne, kiedy w mieszkaniu pęknie rura albo zatrzasną się drzwi.

Kredyt hipoteczny a ubezpieczenie nieruchomości

W przypadku zaciągania kredytu hipotecznego wiele banków wymaga od swoich klientów ubezpieczenia kupowanej nieruchomości. Konieczność zawarcia polisy ubezpieczeniowej może być niezbędna do podpisania umowy z bankiem.

Cesja z polisy jest jednym z rodzajów zabezpieczeń kredytowych banku.

Wybierając ubezpieczenie mieszkania skorzystaj z usług sprawdzonego ubezpieczyciela. Tylko wtedy będziesz pewien, że wypłata odszkodowania odbędzie się bezproblemowo i sprawnie.

Choć żadna polisa ubezpieczeniowa nie jest w stanie zapobiec zdarzeniem losowym, pozyskane dzięki niej odszkodowanie pomoże Ci sfinansować niezbędne działania, takie jak remont czy zakup nowych sprzętów. W przypadku zniszczenia lub doszczętnego zdewastowania wymarzonego M, środki z polisy mogą okazać się na wagę złota.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Hadrian pisze:

    Pytanie czy warto ubezpieczać mieszkanie wydaje się być retoryczne. Moim zdaniem tylko ryzykanci nie wykupują choćby najprostszej polisy zabezpieczającej swoją nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
nieruchomości w Dubaju

Dubaj – Twój Nowy Dom, Twój Nowy Zysk...

Odkryj korzyści inwestowania w nieruchomości w Dubaju. Dowiedz...
Zasiedzenia Nieruchomości

Zasiedzenie Nieruchomości – Nowe Perspe...

W kwietniu 2024 roku Sąd Najwyższy wydał precedensowe orzeczenie, któr...
Sławek Muturi

Bogactwo można stracić, wolność finansowa jes...

O przewadze biznesowej wynajmu mieszkań nad lokalami komer...