Silniki prądu stałego potrzebują precyzyjnej stabilizacji napięcia, a tyrystory pomagają w przeprowadzeniu tego procesu. Główne zadanie elementu to przewodzenie prądu w jednym kierunku lub w przypadku specjalistycznych rozwiązań, w obydwu. Tyrystor w uproszczeniu składa się z bramki, katody oraz anody. Co jeszcze warto wiedzieć o tym elemencie przed jego zakupem?
Zastanawiasz się, jak działa tyrystor? Już wyjaśniamy! Otóż przy projektowaniu zasilania silników (układów sterujących) zachodzi potrzeba podawania bardzo dużej mocy, do tego w krótkim czasie i w pełni bezpiecznie, bez ryzyka przepięcia. Tyrystory radzą sobie z przetwarzaniem prądu o znaczących wartościach, a zatem pełnią w pewnym sensie funkcję bufora, zabezpieczenia przeciwprzepięciowego. Wpływają pozytywnie na redukcję ciepła w układzie.
Tyrystory stosuje się powszechnie w sektorze oświetleniowym, a także przy optymalizacji silników spalinowych, czy indukcyjnych. Tyrystory występują w wielu grupach od asymetrycznych po wyłączalne prądem bramki. Elementy różnią się między sobą maksymalną częstotliwością przełączeń, mocą, największym napięciem i prądem znamionowym, a także wynikami straty mocy przełączania. Spore znaczenie dla wydajności ma również czas załączania.
Praktyczne przykłady zastosowania tyrystorów to między innymi:
Warto pamiętać, że element taki jak tyrystor pracuje regularnie w stanie zablokowania, przewodzenia i w stanie zaporowym. Dzięki temu sprawdza się w tworzeniu żywotnych układów zabezpieczających.
Pokrótce wytłumaczyliśmy, jak działa tyrystor. Jednak jak wybrać ten odpowiedni? Pamiętaj o następujących kwestiach, a wybór stanie się o wiele prostszy:
Tyrystory wykonane przez doświadczonego producenta charakteryzują się sporą odpornością na wstrząsy. Przechodzą błyskawicznie do wymaganych stanów i pracują często w ekstremalnych temperaturach, nawet do 120°C i więcej. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że tylko jakościowe tyrystory cechują się parametrami, które wymieniliśmy. Polecamy zatem korzystać jedynie z oferty zaufanych producentów.
Tagi: IT, prąd, technologia, tyrystor
Dodaj komentarz