Transformacja cyfrowa podczas pandemii zdecydowanie nabrała na sile. Wiele firm chętnie inwestowało, aby szybciej i sprawniej wdrożyć nową technologię w swojej działalności. Niestety, w przypadku polskich przedsiębiorców często nie było takiej możliwości, ponieważ dysponowali oni zbyt małymi środkami, a z powodu koronawirusa byli dodatkowo zmuszeni do oszczędzania.
Sprawne wykorzystywanie nowych technologii oznacza większe zyski. Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też jeśli mają taką możliwość, to chętnie inwestują w transformację cyfrową. Jak pokazuje raport banku Pekao w Polsce wiele firm z inwestycji zrezygnowało z powodu trwającej pandemii.
Dane są druzgocące. Aż co czwarte polskie przedsiębiorstwo zmniejszyło lub całkowicie zrezygnowało z inwestycji w nowoczesne technologie w czasie pandemii COVID-19. To fatalny wynik, ponieważ gorszy rezultat w Unii Europejskiej odnotowały jedynie Węgrzy, Bułgarzy czy Rumuni.
Dla polskich firm najważniejsze było utrzymanie obecnych kadr. W niepewnych pandemicznych czasach podstawą było utrzymanie swojej działalności. Stąd brak możliwości/chęci do podjęcia ryzyka w postaci inwestycji. Po prostu tych pieniędzy mogłoby zabraknąć w przyszłości.
Do największych trudności należał naturalnie sam lockdown. Do tego doliczmy trudności w przemieszczaniu się, zerwane łańcuchy dostaw czy choroby wśród pracowników. Również samo wdrożenie odpowiedniego reżimu sanitarnego wymagało podjęcia konkretnych, często kosztownych, działań.
Nie da się ukryć, że dużą przewagę na rynku odnotowały te firmy, które zawczasu zaopatrzyły się w nowoczesne technologie. Dzięki temu podczas pandemii nie musiały one mocno ingerować w swoją strategię. Wystarczyło wdrożyć zaplanowane wcześniej procedury.
Przemysł 4.0 odegrał ogromną rolę w ciągu ostatniego roku. Aż 94% respondentów przyznało, że zawarte w nim rozwiązania okazały się nieocenione. Transformacja cyfrowa jest więc czymś, o czym każda firma powinna pomyśleć. Rozwiązania te sprawdzają się bowiem nie tylko w czasie kryzysu.
Aby sprostać nowym wyzwaniom nie wystarczyło wdrożyć tylko nowych rozwiązań komunikacyjnych czy tych dotyczących pracy zdalnej. Najlepiej na rynku odnalazły się firmy, które miały przygotowane rozwiązania inteligentnej logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw. Również automatyzacja takich procesów jak zdalna kontrola linii produkcyjnej, bezzałogowe magazyny czy bardziej automatyczny przepływ towarów między producentem a konsumentem, z miejsca poprawiły sytuację firm, które wcześniej zainwestowały w nowoczesne technologie – tłumaczył Zbigniew Czajkowski, Channel & Marketing Manager z NMG S.A., firmy będącej liderem we wdrożeniach Smart Metering dla polskiej energetyki, która tworzy zarazem innowacyjne rozwiązania IT dla przemysłu.
Z nowych rozwiązań technologicznych z przyjemnością korzystają zachodnie oraz amerykańskie firmy. Polscy przedsiębiorcy w wielu przypadkach są pod tym względem daleko w tyle. To jednak nie tak, że nasi rodacy nie chcą wdrażać zmian. Przeważnie nie mają na to odpowiednich środków.
Jak pokazuje raport przygotowany przez bank Pekao aż 25% firm zmniejszyło lub całkowicie zrezygnowało z inwestycji w takie technologie jak: wykorzystanie robotów, automatyzacja pracy biurowej czy systemy ułatwiające pracę zdalną.
Powodem są takie czynniki jak trudności spowodowane lockdownem, bariery w przemieszczaniu się i wprowadzeniem pracy zdalnej oraz przekierowanie zespołów do innych pilnych problemów. Najważniejszą przyczyną jest oczywiście brak potrzebnych do transformacji cyfrowej środków.
Brak czasu i zasobów finansowych sprawia, że większości firm najbardziej dziś pomoże stworzenie strategicznej mapy drogowej dla swoich ambicji w sferze cyfryzacji. Zasypywaniem nierówności technologicznych należy zajmować się już na wczesnym etapie projektu. Wykorzystanie na przykład rozwiązań opartych na chmurze z użyciem VPN lub platform Internetu Rzeczy powinno rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy w dobie pandemii – wyjaśnia Czajkowski.
Jan Strychacz
Tagi: Gospodarka, Przemysł, technologia, transformacja cyfrowa
Dodaj komentarz