Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia mogą korzystać z tańszych – refundowanych leków, tak samo jak inne grupy wiekowe. Oprócz tego, w 2016 roku minister zdrowia ogłosił listę darmowych preparatów medycznych, z których nieodpłatnie mogą korzystać osoby, które w dniu wystawienia recepty ukończyły 75 lat, są ubezpieczone oraz cierpią na schorzenie, które jest zawarte w nocie kategoryzującej dany medykament.
Data urodzenia nie jest jedynym z podstawowych kryteriów upoważniających do otrzymania recepty na leki 75+. Data ta jest sprawdzana na podstawie numeru pesel lub w przypadku jego braku – w innym, prawnie potwierdzonym dokumencie, np. akcie urodzenia. W chwili wypisywania recepty pacjent powinien mieć ukończone 75 lat nie tylko rocznikowo, ale również zgodnie z dniem miesiąca, w którym przyszedł na świat.
Leku wydawanego za darmo nie może przepisać lekarz specjalista, ani lekarz prowadzący pacjenta na oddziale szpitalnym, uprawnienia tego typu posiadają jedynie:
Do leków, które są wydawane za darmo zalicza się grupy preparatów, które działają w obszarach:
Szczegółowe listy preparatów bezpłatnych (wraz ze wszystkimi aktualizacjami, które dokonywane są co dwa miesiące) znajdują się na stronach Ministerstwa Zdrowia. Można je również znaleźć na specjalnej, poświęconej tej tematyce platformie: http://75plus.mz.gov.pl/
JJ
Tagi: leki, medycyna, Społeczeństwo, zdrowie
Dodaj komentarz