Wbrew pozorom dość trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najlepszy system ogrzewania dla domów jednorodzinnych. Wynika to przede wszystkim z tego, że trzeba przy takiej okazji wziąć pod uwagę bardzo wiele rozmaitych czynników, na które nie zawsze mamy wpływ – jak na przykład długość zimy w danym roku (mowa o miesiącach, podczas których temperatura spada poniżej zera i bezwarunkowo trzeba dom dogrzewać), lokalizacja danego budynku mieszkalnego czy jakość zastosowanej izolacji termicznej (w sytuacji, gdy kupujemy dom na rynku wtórnym). Można jednak bez większego problemu wskazać, które urządzenia grzewcze są najbardziej uniwersalne i dlaczego – zapraszamy do lektury!
Nie bez powodu instalacje gazowe są domyślnie proponowane przez znakomitą większość inwestorów jako rozwiązanie grzewcze dla nowo budowanych domów jednorodzinnych. Są one relatywnie tanie w wykonaniu, sam gaz jest paliwem tanim i bardzo łatwym w przesyle, a ponadto najczęściej i tak planuje się podłączenie budynku do sieci gazowej z uwagi na chęć wykorzystywania gazu do zasilania kuchenki, na której zamierzamy gotować.
Jeśli chodzi o koszty, bardzo ważne jest, aby przewidzieć istnienie gazowej instalacji grzewczej jeszcze na etapie planowania budynku, ponieważ ewentualne przebudowy już stojącego budynku mieszkalnego mogą się okazać kosztownym przedsięwzięciem. Warto mieć na uwadze fakt, że kocioł gazowy ze względu na specyfikę swej pracy nie wymaga oddzielnego pomieszczenia spełniającego role kotłowni – z powodzeniem można go zainstalować w którymś z pomieszczeń użytkowych (na przykład w łazience lub w kuchni).
Pod względem sprawności ogrzewanie na gaz jest rozwiązaniem daleko bardziej wydajnym od paliw tradycyjnych – gaz ma wyższą nominalną wartość opałową niż węgiel albo drewno, a dodatkowo nowoczesne kotły kondensacyjne zazwyczaj mają sprawność powyżej 100% (ponieważ oprócz energii cieplnej uzyskanej ze spalania gazu odzyskują również energię ze skraplania powstałej podczas spalania pary wodnej). Ma to bezpośrednie przełożenie na niższe rachunki.
Ponadto instalacja gazowa praktycznie nie wymaga z naszej strony jakiejkolwiek uwagi, ponieważ działa bezobsługowo. Jedyny wymóg to regularne kontrole serwisowe (można je robić raz na rok) oraz ewentualna modyfikacja parametrów pracy – w tym drugim przypadku pomocne mogą okazać się aplikacje służące do zdalnego sterowania ogrzewaniem (zwykle dostarczane są przez producenta danego kotła, np. Junkers).
Pod względem wpływu na środowisko naturalne gaz jest praktycznie bezkonkurencyjny: w procesie jego spalania nie są emitowane jakiekolwiek pyły czy tlenki siarki, a emisja szkodliwego dwutlenku węgla jest o wiele niższa niż w przypadku paliw tradycyjnych – o około 20% w stosunku do drewna i aż o 50% w porównaniu do węgla.
Zaprojektowanie i wykonanie nowoczesnej oraz wydajnej instalacji gazowej wiąże się z dość wysokimi kosztami inwestycyjnymi i trzeba brać ten fakt pod uwagę, jednak na jej korzyść (poza już przytoczonymi argumentami) przemawia kilka rzeczy. Po pierwsze, jak w przypadku praktycznie każdego innego urządzenia grzewczego, koszty instalacyjne ponosimy raz. Po drugie możemy zaoszczędzić sporo miejsca w piwnicy dzięki wspomnianej już wcześniej czystości spalania i braku konieczności posiadania magazynu na paliwo. Kotły gazowe o mocy znamionowej nie wyższej niż 30 kW nie wymagają oddzielnego pomieszczenia.
Po trzecie w kontekście ciągle obostrzanych norm w zakresie redukcji negatywnego wpływu na środowisko ogrzewanie na gaz może się już w bardzo niedalekiej przyszłości okazać jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Po czwarte wreszcie instalacje gazowe bardzo dobrze współpracują z ogniwami fotowoltaicznymi – dostosowanie istniejącej już instalacji do dystrybuowania energii pochodzącej z paneli słonecznych nie stanowi większego problemu pod względem technicznym. Biorąc pod uwagę to, że ceny ogniw sukcesywnie spadają, całkiem niewykluczone, że za kilka lat taka przeróbka może się okazać niezwykle opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej.
Podsumowując należy stwierdzić, że żadne dostępne obecnie na rynku rozwiązanie w zakresie ogrzewania dla domu jednorodzinnego nie jest idealne, ale póki co najbardziej opłacalną z perspektywy użytkownika opcją jest ogrzewanie na gaz, pozwala bowiem zaoszczędzić wymierne sumy pieniędzy oraz ogromną ilość najcenniejszego zasobu człowieka: czasu.
Tagi: Ekologia i ekonomia, instalacje gazowe, Junkers, nowoczesne kotły kondensacyjne, Tanie ogrzewanie, Tanie ogrzewanie dla domu jednorodzinnego, urządzenia grzewcze, zdalne sterowanie ogrzewaniemCo do ogrzewania na gaz to uzupełnię jeszcze, że niestety można czasem spotkać się z sytuacją, kiedy spółka gazownictwa może odmówić podłączenia instalacji – bo dom znajduje się zbyt daleko od istniejącej infrastruktury. Niby nie są to częste sytuacje, ale jednak zachęcam też do poznania innych tanich sposobów na ogrzewanie domu: domolubni.pl/tanie-ogrzewanie-wybrac/
Dodaj komentarz