logo
logo
logo
logo
Szkarlatyna

Szkarlatyna – co to takiego?
Opublikowano: 21 grudnia 2016

Szkarlatyna, czyli choroba zakaźna wywołana przez paciorkowce, może wiązać się z poważnymi powikłaniami. Jak przebiega, jak należy ją leczyć i kiedy mogą wystąpić powikłania?

Szkarlatyna, inaczej zwana płonicą, jest chorobą zakaźną przenoszącą się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt ze śliną czy wydzieliną z górnych dróg oddechowych. Najczęściej pojawia się u dzieci pomiędzy 2 a 10 rokiem życia które 1 do 7 dni wcześniej miały kontakt z osobą chorą na paciorkowcowe zapalenie gardła, wywoływane przez tą samą bakterię, lub z osobą chorą na szkarlatynę. Zatem sposobami protekcji przed płonicą jest unikanie kontaktu z chorymi oraz częste mycie rąk.

Początkowo objawy szkarlatyny nie są bardzo charakterystyczne – choroba rozpoczyna się nagłą gorączką, dreszczami, bólem głowy, wymiotami oraz bólem brzucha. Dopiero później pojawia się zapalenie gardła i migdałków oraz charakterystyczna wysypka pojawiająca się najpierw na tułowiu a później na karku. W fałdach skórnych (zagięcia łokci, kolan) występują również wybroczyny, czyli nieblednące pod uciskiem plamki krwi wylanej podskórnie.

Cała twarz jest mocno zarumieniona, za wyjątkiem okolic ust i nosa. Język jest najpierw pokryty białym nalotem, a po kilku dniach staje się ciemno-czerwony (tzw. język malinowy), czemu towarzyszy duża nadwrażliwość na smaki i ciepło. Jeśli nie wystąpią powikłania, wszystkie objawy bez leczenia ustępują po 5-7 dniach.

Jednakże, pomimo faktu, że objawy ustępują samoistnie, konieczna jest antybiotykoterapia. Lekiem stosowanym w szkarlatynie jest fenoksymetylpenicylina stosowana przez 10 dni. Czasami lekarze przepisują amoksycylinę z kwasem klawulanowym, choć nie jest ona zalecana jako lek pierwszego rzutu przez specjalistów.

Konieczność leczenia antybiotykiem wynika z faktu, że szkarlatyna wiąże się z bardzo poważnymi powikłaniami. Należą do nich zapalenia ucha środkowego czy węzłów chłonnych szyi, ropowica dna jamy ustnej czy ropnie okołomigdałkowe, oraz bardzo poważny przebieg septyczny lub toksyczny szkarlatyny. Niestety, nie udowodniono wpływu ochronnego antybiotyków na wystąpienie jednego z cięższych powikłań, zarówno szkarlatyny jak i paciorkowcowego zapalenia gardła, czyli ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek.

Szkarlatyna nie jest chorobą ciężką, pomimo bardzo nieprzyjemnych objawów. Jednakże z uwagi na ryzyko powikłań zawsze przy zaobserwowaniu jej objawów należy udać się do lekarza.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...