logo
logo
logo
logo
Światłowód

Światłowody – zalety i zastosowanie
Opublikowano: 28 listopada 2017

Za pomocą światłowodu możesz przenosić informacje. Na dzień dzisiejszy nie istnieje taka technika, która byłaby w stanie zaoferować cokolwiek zbliżonego pod względem wartości transmisji sygnału.

Światłowody są obecnie szeroko stosowane ze względu na szereg posiadanych zalet. Stosuje się je w systemach telekomunikacyjnych, w które są wyposażone elektrownie. Światłowód możesz też dodać do jednego z kabli przewodzących energię. Stworzysz w ten sposób przewód, który będzie miał w swoim wnętrzu światłowód.

Kolejną zaletą, która ma wpływ na szerokie zastosowanie światłowodu, jest szerokie pasmo. Możesz nadawać wiele transmisji, którymi mogą być zarówno dane informatyczne, jak i impulsy telewizji cyfrowej. Warto również wspomnieć o niewielkim tłumieniu sygnału, nawet jeśli jest on przesyłany na wiele tysięcy kilometrów.

Światłowód i potrzeba konwersji

Światłowody kooperują z tradycyjnymi układami łączności. Potrzebna jest więc odpowiednia konwersja sygnału z optycznej na elektryczną i z elektrycznej na optyczną. Jeśli chcesz dokonać przemiany, korzystasz wówczas ze switchy optoelektrycznych.

Kiedy dochodzi do przemiany, masz do czynienia z opóźnieniem czasowym – podobnie jest w przypadku światłowodów. Każda przemiana pomniejsza przepływność sieci. Światłowody łączysz z kartami sieciowymi za pomocą złącza fiber connection. Rozwój rynku telekomunikacyjnego przyczynił się do doskonalenia techniki światłowodowej.

Olbrzymie sieci o gigantycznych przepływnościach nie mogłyby funkcjonować bez zastosowania światłowodów. Światłowody mają swoje zastosowanie w:

  • – sieciach metropolitarnych,
  • – olbrzymich sieciach lokalnych.

Są niezbędne, jeśli zachodzi konieczność połączenia dwóch oddalonych od siebie miejsc. Spisują się doskonale w przypadku konieczności transmisji, którą mogą zakłócać fale. Spełniają one także warunek dużej prędkości transmisji. Koszty są dość wysokie, jeśli chodzi o złącza. Z tego też powodu światłowody nie są wykorzystywane w niedużych sieciach miejscowych.

Światłowód – jakie są ograniczenia jego długości?

Są dwa główne czynniki, które wpływają na ograniczenie długości światłowodu, czyli:

  • – tłumienie,
  • – dyspersja.

Transmisja światłowodem wyróżnia się minimalnym tłumieniem, nawet wtedy, gdy jest przesyłana na duże przestrzenie. Teraz stosuje się już trzecią wersję światłowodów, które działają w mocnej podczerwieni. Takie rozwiązanie bowiem sprawia, że kable te są najmniej wrażliwe na tłumienie. Czyli gdy osiągają w przybliżeniu jeden i pięćdziesiąt pięć setnych mikrometra długości fali świetlnej.

Dyspersja natomiast powoduje, że mody światła przemieszczają się przez światłowody w innym czasie. Dyspersja wzrasta wraz z zanieczyszczeniem szkła kwarcowego i jest ponadto uzależniona od długości fali świetlnej.

Jeśli chcesz kompleksowo obsługiwać nowoczesne sieci, zdecyduj się na http://www.interlab.pl/. Na stronie serwisu znajdziesz szeroki wybór akcesoriów światłowodowych o wszechstronnym zastosowaniu.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

domofon IP

Domofony IP do domu i bloku mieszkalnego R...

Bez wątpienia wybór odpowiedniego domofonu to decyzja, wpływająca na b...
smartwatch

Czy warto inwestować w smartwatch? Ekspercka...

Smartwatche szybko się rozwijają, stając się popularnym akcesorium zar...