logo
logo
logo
logo
Śruby mosiężne

Śruby mosiężne i nierdzewne – w jakich aspektach znajdują zastosowanie?
Opublikowano: 25 maja 2021

Śruby mosiężne ze względu na swoje właściwości są chętnie wybierane przez klientów. Jakie konkretne typy cieszą się największą popularnością i jakie jest ich zastosowanie? Na te pytania warto poznać odpowiedzi!

Śruby mosiężne i ich właściwości

Mosiądz to jeden z najczęściej występujących stopów metali. Co ciekawe, dużą popularnością cieszył się on już w czasach średniowiecza, gdy niektóre gałęzie przemysłu zaczęły się szybko rozwijać. Tak naprawdę mosiądz towarzyszy nam nieustannie w codziennym życiu. Naczynia, klamki, okucia, a nawet pieniądze – zdecydowanie łatwo jest się na niego natknąć.

Gdy przyglądamy się śrubom mosiężnym, możemy zauważyć, że istnieje wiele ich rodzajów. Potwierdzeniem szerokiej oferty jest między innymi strona Stalmut, gdzie z pewnością znajdziemy interesujące nas egzemplarze. Szybko spostrzeżemy, że na rynku znajdują się śruby w różnych wymiarach i kolorach. Przede wszystkim mosiądz jest stopem dwóch metali, czyli miedzi oraz cynku. Dodatkowo może być wzbogacony innymi pierwiastkami. Najczęściej jest to ołów, krzem, aluminium czy chrom. Kolor śruby mosiężnej podyktowany jest zawartością cynku w stopie.

Gęstość stopu oscyluje zazwyczaj w przedziale od 8,4 do 8,7 g/dm3. Oznacza to, że jest on nieco cięższy od stali. Śruby mosiężne posiadają kilka istotnych cech, dzięki którym ich właściwości użytkowe są niezwykle cenne. Przede wszystkim są one odporne na korozję. Dodatkowo znakomicie przewodzą ciepło oraz elektryczność. Ponadto, dzięki specyficznym właściwościom miedzi, mają one również działanie przeciwbakteryjne.

Śruby mosiężne i ich zastosowanie

Śruby mosiężne, z uwagi na swoje zastosowanie dużą rolę odgrywają podczas produkcji maszyn i silników, śrub okrętowych oraz części wykorzystywanych w przemyśle chemicznym, komunikacyjnym, okrętowym i lotniczym. Naturalnie mosiądz wykorzystuje się także do produkcji wyrobów śrubowych, takich jak śruby, nakrętki, podkładki, wkręty, pręty gwintowane, szczególnie dobrych do połączeń statycznych.

Na dobrą sprawę śruby towarzyszą nam każdego dnia, jednak przeważnie nie zwracamy na nie uwagi. A przecież nasz świat nie mógłby się bez nich rozwijać. Z tego powodu każdy majsterkowicz powinien mieć na swoim wyposażeniu przynajmniej te najbardziej podstawowe śruby. Dzięki temu w razie potrzeby będzie mógł sprawnie zająć się naprawą lub zmontowaniem danego przedmiotu. Przy czym warto postawić na śruby mosiężne, ponieważ te charakteryzują się dużą odpornością na zmienne warunki. Dodatkowo są łatwo dostępne i przystępne pod względem cenowym.

Aktualnie największą popularnością wśród klientów cieszą się:

Śruby mosiężne:

  • sześciokątne z pełnym gwintem – DIN 933 / ISO 4017 / PN 82105
  • sześciokątne z niepełnym gwintem – DIN 931 / ISO 4014 / PN 82101
  • zamkowe – DIN 603 / ISO 8677 / PN 82406
  • oczkowe – DIN 444 / PN 82425
  • motylkowe – DIN 316 / PN 82436

Nakrętki mosiężne:

  • sześciokątne – DIN 934 / ISO 4032 / PN 82144
  • sześciokątne niskie – DIN 439 / ISO 4035 / PN 82153
  • kołpakowe – DIN 1587 / PN 82181
  • motylkowe – DIN 315 / PN 82439

Podkładki mosiężne:

  • płaskie – DIN 125 / ISO 7089 / PN 82006
  • poszerzane – DIN 9021 / ISO 7093 / 82030
  • sprężyste – DIN 127 / PN 82008

Pręty gwintowane mosiężne – DIN 975 / DIN 976

Więcej informacji dotyczących śrub ze stali nierdzewnych można znaleźć tutaj: https://www.czerwonafurtka.pl/jakie-sruby-ze-stali-nierdzewnych-sa-najczesciej-stosowane/.

Wyróżniamy:

Śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem – wykorzystuje je się przeważnie do połączeń konstrukcji drewnianych lub takich, które narażone są na bezpośredni kontakt ze skórą. Często spotykamy je jako jeden z elementów ławek, płotów czy części ogrodzenia.

Śruby kołnierzowe – ich specyfika sprawia, że najczęściej uświadczymy je w motoryzacji. Są one częścią zawieszenia, układów hamulcowych lub systemów sterujących.

Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym – egzemplarze z tej kategorii wykorzystywane są w przypadku motoryzacji, do budowy maszyn, a także w zakładach ślusarskich.

Jan Strychacz

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Lakierownie

Lakierownie nietypowych kształtów – wyz...

Lakierowanie tworzyw sztucznych oferuje liczne korzyści i zastosowania...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Czujniki przemysłowe

Czujniki przemysłowe zgodne z technologią IO-...

Inteligentne czujniki przemysłowe to niewielkie, ale kluczowe elementy...
inflacja

Inflacja a Chaos Społeczny – Jakie Są Przyczy...

Inflacja oznacza proces trwałego wzrostu ogólnego poziomu cen w gospod...