Jednym z najwyższych wydatków związanych z posiadaniem domu jest jego ogrzewanie. Większość właścicieli domów jednorodzinnych na ten cel przeznacza około 3 000 do 4 000 złotych na rok, dlatego jest to spora suma.
Są jednak sposoby na jej ograniczenie, nad którymi warto pomyśleć już wtedy, gdy zamierzamy wybudować własne wymarzone gniazdko. W jaki sposób możemy sprawić, że dom będzie tańszy w ogrzewaniu?
Na wydatki na ogrzewanie przede wszystkim wpływa termoizolacja budynku. Jeśli nie będzie on właściwie ocieplony i będzie miał nieszczelne okna, drzwi oraz nieszczelne fundamenty, wtedy będzie kosztował sporo w utrzymaniu. Dlatego obecnie coraz częściej buduje się domy z naciskiem na energooszczędność. Wymagają tego także przepisy, których celem jest również zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.
Domy niskoenergetyczne, ponieważ również w taki sposób nazywa się domy energooszczędne, pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów użytkowania ze względu na swoją specjalną konstrukcję. Podczas gdy budynek tradycyjny ma zapotrzebowanie na ciepło na poziomie od 90 do 120 kWh/ (m²•rok), ten niskoenergetyczny pobiera tylko od 30 do 60 kWh/ (m²•rok). Także możemy zdecydować się na domy pasywne, w których zapotrzebowanie na energię wynosi zaledwie poniżej 15 kWh/ (m²•rok), ale są one najdroższe w realizacji.
Tak dobre parametry domów energooszczędnych wynikają przede wszystkim z wykorzystanych materiałów budowlanych. Stosuje się grubsze warstwy materiałów dociepleniowych, drzwi i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
W domach tego rodzaju również stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest niższy niż w zwykłym budownictwie. Stosuje się też często wentylację mechaniczną z rekuperacją, a ponadto alternatywne źródła energii, w tym panel solarne.
Aby wybudować dom jednorodzinny wymagający mniejszych wydatków na ogrzewanie, nie musimy udawać się wcale do biura architektonicznego i zamawiać projekt indywidualnie. Teraz bez problemu zakupimy również gotowe projekty domów energooszczędnych, które kosztują znacznie mniej.
Projekty te tworzone są z naciskiem na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, ale często mogą być też poddawane dodatkowej adaptacji w celu uzyskania lepszych parametrów. Dokładne informacje o tym, jakie materiały stosowane są w danych projektach domów możemy znaleźć on-line. Ceny gotowych projektów rozpoczynają się od około 2 000 złotych.
Tagi: Budownictwo, DOM, ekologia, EnergetykaWarto też rozważyć montaż systemu automatyki domowej, który pod naszą nieobecność wyłączy zbędne urządzenia oraz dostosuje temperaturę wewnątrz domu czy mieszkania.
Dodaj komentarz