Przyspieszenie pasażu jelitowego, czyli przesuwania się treści pokarmowej przez układ pokarmowy, skutkuje pozbyciem się niechcianych kilogramów, jest to też jednak sprawa komfortu i dobrego samopoczucia.
Zalegające w jelitach jedzenie, które nie jest trawione w odpowiednim tempie i odpowiednio szybko usuwane z organizmu jako zbędny mu produkt w procesie wydalania, powoduje wiele problemów. Jakich?
Spowolnione trawienie to spowolniony rozkład poszczególnych substancji zawartych w pokarmach, a więc także wolniejsze spalanie tłuszczu. Skutkuje to nadwagą, jeszcze bardziej uciążliwy może być jednak fakt, iż by organizm poradził sobie z dużą ilością jedzenia, musi wytworzyć duże ilości soków żołądkowych. Wywołuje to nadkwaśność i zgagę, które, jeśli pojawiają się często, mogą powodować dalsze komplikacje, nie tylko doraźny brak komfortu, zaś zalegające w jelitach jedzenie, które nie jest na czas trawione, poddaje się procesom gnilnym, skąd biorą się uciążliwe wzdęcia.
Poza tym zalegająca treść pokarmowa powoduje uczucie ciężkości, czasami nawet senność i ogólnie złe samopoczucie, zwłaszcza kiedy spożyje się naraz dużą ilość pokarmu czy zje tłusty posiłek. Może to nawet skutkować zmniejszeniem wydajności działania całego organizmu, na przykład gorszą koncentracją, przez co przejedzony czy cierpiący na niestrawność człowiek gorzej uczy się lub pracuje.
By usunąć wszystkie wymienione skutki wolnego trawienia, można oczywiście sięgać po tabletki czy inne środki, usuwające zgagę, wzdęcia, ból żołądka i inne skutki niestrawności. Lepiej jednak będzie starać się unikać takich sytuacji, a to można zrobić przede wszystkim jedząc posiłki regularnie i dbając, by spożywać częściej mniejsze porcje pożywienia. Nie przeciąża to układu trawiennego i sprawia, że nadąża on z trawieniem, więc przykre objawy nie pojawiają się i można zawsze czuć się komfortowo. Przyspieszyć trawienie można także dbając, by każdego dnia zjeść śniadanie, które „budzi” układ trawienny do pracy.
Znaczenie dla ruchów perystaltycznych jelit ma aktywność fizyczna, ale bardzo ważna jest także dieta, która powinna być odpowiednio skomponowana. Ważnym składnikiem, który wspaniale przyspiesza trawienie i pozwala poczuć się lekko, a nawet pozbyć się nadprogramowych kilogramów, jest błonnik, nie powinno go więc w diecie zabraknąć. Można go znaleźć w pełnych ziarnach, warzywa i owocach, doskonałym pomysłem jest także sięganie po naturalne preparaty błonnikowe, na co zwykle decydują się osoby pragnące schudnąć, ale błonnika, i to dużych ilości, potrzebuje każdy, by zachować właściwą funkcjonalność układu pokarmowego, a nawet uchronić się przed jego groźnymi chorobami. Unikać za to należy dużych ilości tłuszczów, gdyż to właśnie one są najdłużej trawione, przez co pojawia się nadwaga, a także niemal wszystkie dolegliwości, jakie mogą dotyczyć układu pokarmowego.
Więcej o zgadze, refluksie i problemach układu trawiennego przeczytasz na stronie www.controloccontrol.pl
Tagi: medycyna, trawienie, zdrowieTylko z tym blonnikiem to tez lepiej uwazac… Po świetach chcialam zwyczajnie pozbyc sie nadmiaru tego co sie zgromadzilo we mnie wiec postawilam wlasnie na blonnik… efekt byl taki ze czulam sie jak beczulka. Fakt – dodawalam blonnik do owsianki, do jogurtu, do koktajlu na kolacje… przed sylwestrem musialam wypic dicopeg 10g zeby pozbyc sie „ciazowego brzuszka”… jest jakas dzienna dawka blonnika?
Dodaj komentarz