W jaki sposób monitorować założenia planistyczne, by utrzymać proces wytwórczy na odpowiednim, konkurencyjnym poziomie? Co powinno łączyć prognozę/plan sprzedaży z planem produkcji? Jakie narzędzie wykorzystać, by planować realnie i skutecznie? Sprawdź!
By efektywnie planować działania produkcyjne trzeba w pierwszym rzędzie zrozumieć, że proces ten wykracza daleko poza obszar hali wytwórczej i jest czymś zdecydowanie bardziej złożonym, niż prostą wytyczną możliwości danego przedsiębiorstwa rozłożoną w czasie. Nie byłoby możliwym stworzenie racjonalnego planu produkcji bez uwzględnienia szeregu pozaprodukcyjnych mechanizmów i procesów zachodzących w organizacji, jej planów marketingowych, ogólnej kultury organizacyjnej i długookresowych celów.
Planowanie produkcji jest więc ściśle połączone z działaniami strategicznymi całego przedsiębiorstwa. Punktem startowym do tworzenia planu produkcji jest prognoza sprzedaży, która powstaje w oparciu o analizy rynku, kampanie promocyjne etc. Na podstawie prognoz opracowywany jest bardziej szczegółowy plan sprzedaży, który jest podstawą do zaplanowania przepływów finansowych w czasie. Jest on zobowiązaniem, które biorą na siebie wszyscy pracownicy odpowiadający za jego realizację. Tu planuje się ściślej – z uwzględnieniem poprzednich okresów, konkretnych grup produktowych, kanałów sprzedaży etc. To jest podstawą do przygotowania głównego planu produkcji, w którym szuka się m.in. odpowiedzi na pytanie „ile i jakich produktów jesteśmy w stanie wytworzyć”?
Podsumowując, by planowanie było efektywne, musi angażować wszystkie działy przedsiębiorstwa do tworzenia i wdrażania wspólnych, powiązanych ze sobą planów. Innymi słowy, planowanie musi przebiegać w sposób zintegrowany, np. metodyką APICS, która koreluje ze sobą tzw. priorytety i zdolności produkcyjne. Celem konstruowania tych drugich, bardziej szczegółowych, jest głównie weryfikacja wykonalności planów z kategorii priorytetów i pomoc w ich ewentualnej korekcie. Zastosowanie zintegrowanego planu produkcji umożliwia zachowanie równowagi między oczekiwaniami dyrektorów finansowych, handlowców, marketingowców, pracowników hali i logistyków. Ponadto pozwala zoptymalizować funkcjonowanie organizacji i minimalizować nadmierne zapasy.
Z gotowym rozwiązaniem, ułatwiającym i ujednolicającym planowanie zintegrowane, przychodzi system ERP, np. Streamsoft Prestiż. Decydując się na jego wykorzystanie, zyskujesz dostęp m.in. do:
System gromadzi w bazie informacje o wszelkich transakcjach. Możesz m.in. śledzić trendy z lat ubiegłych oraz sprawdzić aktualną sprzedaż, zapasy, stopień realizacji produkcji.
Czyli wszystkiego co potrzebne, by planować.
Jego zastosowanie pozwala wyeliminować potrzebę generowania arkuszy, zasilanych ręcznie lub dodatkowymi mechanizmami. Z bazy danych korzysta się online, bez przekaźników ODBC; każdy z działów definiuje arkusz w uzgodnionym horyzoncie planistycznym – miesiąc, kwartał, rok itp.
Definiowania kolumn pobierających informacje z bezpośrednio z bazy danych (lub wyliczających dane pomocnicze z wykorzystaniem ręcznie wprowadzonych przez użytkownika formuł matematycznych).
Za sprawą tzw. algorytmu deagregacji, który usprawnia określenie matematycznego modelu rozkładu planowanej sprzedaży w grupach produktowych. Analizuje się przy tym okresy poprzednie.
Podsumowując, wykorzystanie systemu ERP pozwala uzyskać jasną informację czy posiadamy wystarczające zasoby produkcyjne, by wytworzyć tyle, ile chcielibyśmy sprzedać.
Tagi: biznes, firma, Gospodarka, produkcjaWitam,
o ile wybór programu nie jest łatwy, o tyle ważne jest też dopasowanie firmy wdrożeniowej. Osobiście znam dyrektora produkcji zadowolonego z tego rozwiązania: integris.pl/oferta/microsoft-dynamics-365-for-finance-and-operations/ Szybkie wdrożenie i zwrot z inwestycji, podobno warto.
Dodaj komentarz