logo
logo
logo
logo

Skuteczne leczenie anginy
Opublikowano: 19 lutego 2016

Angina pectoris nazywana jest dusznicą bolesną lub dławica piersiową. Polska nazwa pochodzi od typowych objawów tej choroby. Angina pectoris (nazwa łacińska) to niewydolność naczyń wieńcowych, która może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego.

Przyczyny anginy pectoris

Najczęstszą przyczyną choroby są zmiany miażdżycowe naczyń krwionośnych. Wysoki poziom cholesterolu powoduje jego odkładanie w naczyniach krwionośnych i ich zwężenie. W wyniku tego krew wolniej przepływa i dochodzi do niedotlenienia serca. Nie docierają do niego także substancje odżywcze. Prowadzi to do stanu zapalnego, a w efekcie może dojść do zawału serca.

Rozwojowi choroby sprzyjają niewłaściwa dieta (bogata w tłuste potrawy zawierające cholesterol), palenie papierosów, stres, mała aktywność fizyczna. Na anginę pectoria szczególnie narażeni są mężczyźni po 45. roku oraz kobiety po 55. roku życia. Ryzyko choroby zwiększa także cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze.

Objawy anginy pectoris

Najczęstszymi objawami są bóle w okolicy zamostkowej o charakterze napadowym. Chory ma problemy z oddychaniem, odczuwa silny lęk, ucisk w klatce piersiowej. W początkowym okresie choroby ataki dusznicy piersiowej występują pod wpływem stresu lub wysiłku fizycznego. W rozwiniętej fazie choroby ataki mogą być samoistne.

Leczenie anginy pectoris

Leczeniem dusznicy bolesnej zajmuje się kardiolog. Polega ono głównie na obniżeniu cholesterolu i udrożnieniu naczyń krwionośnych za pomocą leków. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby naczyń przeprowadza się koronarografię. Leczenie dusznicy polega również na leczeniu nagłych objawów duszności. Chory zawsze powinien mieć przy sobie leki o natychmiastowym działaniu.

Dolegliwości choroby mogą być zmniejszone zmianą trybu życia. Zwiększona aktywność fizyczna oraz zmiana diety poprawią dotlenienie mięśnia sercowego i zmniejszą ryzyko zawału. Leczenie dusznicy bolesnej jest leczeniem długotrwałym i polega głównie na przyjmowaniu leków. W stanach nagłego pogorszenia wskazana jest hospitalizacja.

Duże znaczenie dla leczenia choroby i zmniejszenia jej dolegliwości ma stan psychiczny pacjenta. Lekarz często zaleca leki uspokajające, które zmniejszają uczucie lęku i obniżają poziom stresu. Anginy pectoris nie można lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do zawału serca, trwałej niewydolności krążenia lub zaburzeń rytmu serca.

Zapobieganie dusznicy piersiowej

Angina pectoris w dużej mierze spowodowana jest czynnikami środowiskowymi, które negatywnie wpływają na naczynia wieńcowe. Profilaktyka polega przede wszystkim na eliminacji czynników ryzyka. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, ryby, chude mięso. Codziennie trzeba zapewnić organizmowi dawkę ruchu. W ten sposób poprawimy dotlenienie mięśnia sercowego.

Ważna jest umiejętność postępowania w sytuacjach stresowych. Pomocne mogą być ćwiczenia relaksujące, słuchanie muzyki, ćwiczenia jogi.

Osoby cierpiące na choroby zwiększające ryzyko dusznicy bolesnej, powinny poddać się systematycznemu leczeniu w celu obniżenia ciśnienia, poziomu cukru i cholesterolu.

Tagi: , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...